Powrót do Lwowa

Cykl: Imię twoje (tom 2)
Wydawnictwo: W.A.B.

Inne wydania

Powrót do Lwowa drugi tom cyklu powieściowego Marii Nurowskiej rozpoczętego przez Imię twoje... to kontynuacja losów Elisabeth, Andrew, a także syna Oksany Aleka, którego Elisabeth zabiera do Stanów. Przełamanie nieufności chłopca, zagubionego w obcym środowisku, będzie dla niej trudnym zadaniem. Czekają na nią jednak wyzwania dużo większe: macierzyństwo, którego nie pragnęła, i które wiele zmieni w życiu jej i Andrew, a także kolejna wyprawa na Ukrainę, gdzie sytuacja polityczna staje się coraz bardziej napięta. Jak ułoży się ich życie, rozdarte między kontynentami? Wciąż także nierozwiązana pozostaje zagadka zaginięcia męża Elisabeth, Jeffa Connery czy jest jeszcze szansa, by go odnaleźć? Powieść Marii Nurowskiej, w której tle pojawiają się ostatnie dramatyczne wydarzenia na Ukrainie, to historia o namiętności i odwadze, przewrotności losu, wystawiającego nas na wciąż nowe próby, a także o wierności tak przekonaniom, jak i uczuciom. Imię twoje... i Powrót do Lwowa Marii Nurowskiej to dwie części trylogii ukraińskiej , w której zawikłane losy bohaterów splatają się z najnowszą historią Ameryki i Ukrainy, z jednej strony tragedią zamachu na WTC i zachwianiem zaufania do własnego państwa, z drugiej walką o wolność i niezależność, przeciwko bezprawiu i obcej władzy. Miłość i zdrada, egoizm i poświęcenie, osobiste dramaty i konflikty polityczne powieści jednej z najpopularniejszych polskich autorek to poruszające historie, które choć zanurzone we współczesności, dotykają najbardziej uniwersalnych ludzkich problemów. Dopełnieniem trylogii będzie tom Odnalezienie. Okładka: miękka, Rok wydania: 2008,

Nienawidzę czytać książek w pdf i jeszcze na dokładkę na laptopie. Ale nie miałam jak zdobyć książki...więć przemogłam się i przeczytałam nawet w ten sposób. Byłam ciekawa dalszych losów Elizabeth i Andrewa.
Elizabeth wraca na Ukrainę. „Czuła, że musi tam pojechać. Gdyby tego nie zrobiła, wcześniej czy później jej życie popękałoby jak skorupka jajka.” Decyzja ta długo w niej dojrzewała. Tak naprawdę nigdy nie zamknęła sprawy męża. Nie wiedziała, czy jest nadal jego żoną czy wdową. Ten fakt kładł się cieniem na całym jej życiu, nie dawał spokoju, zatruwał każdą myśl. Przez co została już na zawsze związana z Ukrainą. „To nie jest mój kraj, ale Lwów to na pewno moje miasto”.
Po raz kolejny Nurowska odkrywa przed czytelnikiem prawdziwe oblicze Ukrainy. Znów mamy okazję uczestniczyć w życiu naszych wschodnich sąsiadów. Pomaga zrozumieć ich trudną sytuację. Daje lekcję historii. „Są na świecie miasta-słońca i miasta-planety. Te pierwsze świecą blaskiem własnym (Rzym, Florencja, Paryż),...

Pela | 2014-11-19
Przeczytana: 09 listopada 2014

Bardzo cenię prozę pani Nurowskiej, ale niestety muszę przyznać, że druga część "Trylogii lwowskiej" mnie rozczarowała. Główna bohaterka, Elisabeth Connery, bardzo mnie irytowała swoją lekkomyślnością i beztroską. Czterdziestolatka w pierwszej ciąży, już zaawansowanej, poleciała do Lwowa ogarniętego pomarańczową rewolucją kontynuować poszukiwania męża. Ale o ile wyjazd do Lwowa jeszcze mogę jakoś zrozumieć, o tyle już samotnej wyprawy samochodem na wschód Ukrainy już pojąć nie mogę, tym bardziej, że nasza bohaterka zdążyła już urodzić wcześniaka i pozostawić dziecka na łaskę lub bardziej niełaskę ukraińskiej służby zdrowia.
Elisabeth niby nie kochała swojego zaginionego męża ale stanowili "nierozerwalną całość", pojechała go szukać, ale się zakochała i zaszła w ciążę z innym. Nie polubiłam głównej bohaterki, nie rozumiałam jej.
Ponadto pani Nurowska dość głęboko weszła w politykę wewnętrzną Ukrainy, jak dla mnie trochę za głęboko, zbyt szczegółowo. Ale z drugiej strony trafne...

Piotr | 2016-04-11

Książka ta to kontynuacja losów Elisabeth z "Imię Twoje".
Druga tom trylogii jest moim zdaniem równie interesująca jak pierwszy, a może nawet bardziej.

Pasjonująca podróż w poszukiwaniu miłości, i tej utraconej i tej najświeższej... odnalezionej za rogiem.
To opowieść, która budzi w człowieku wiele kontrowersji. Książka zmusza nas do refleksji i zastanowienia się nad sensem życia, by po zakończonej lekturze odpowiedzieć sobie na jedno podstawowe pytanie: czy żyjemy w zgodzie z naszymi uczuciami?

kasandra_85 | 2011-12-29
Przeczytana: grudzień 2011

Monika | 2014-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Cóż mogę napisać... chyba tylko tyle, że żałuję, że nie sięgnęłam wcześniej po książki pani Nurowskiej.

gwiazdka | 2013-02-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 22 lutego 2013

Druga część trylogii ukraińskiej jest moim zdaniem dużo słabsza od pierwszej. Znana już bohaterka Elizabeth po powrocie do Stanów utrzymuje kontakt z mecenasem Andrew i książka zaczyna zamieniać się w romans, który później przekształca się w książkę o polityce. Poza tym dzieje się niewiele, akcja praktycznie stoi w miejscu, zachowanie głównej bohaterki irytowało mnie przez całą książkę. Należy jeszcze wspomnieć o powtórzeniach, praktycznie całych cytatach z części pierwszej na początku książki, które irytują czytelnika znającego jej treść, a niewiele wyjaśniają tym, którzy jej nie znają.

Ania | 2015-01-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Czy zdarzyło się Wam kiedykolwiek obudzić się w nocy i myśleć o ciągu dalszym książki?
Druga część powieści o Elizabeth, jej zaginionym mężu Jeffie oraz ukochanym Andrew pochłonęła mnie totalnie.Do tego stopnia, że nie było mowy o zwlekaniu z sięgnięciem po część 3., ba nie było mowy o spokojnym śnie!
Jak tu spać kiedy zwariowana, zbyt odważna (chyba szalona) kobieta w zaawansowanej ciąży wyrusza w długą podróż na drugą półkulę, potem idzie brać udział w demonstracji podczas której atakuje ją dziadek Aleka (który obiecał zemstę za porwanie chłopca) ...ląduje w szpitalu gdzie przedwcześnie rodzi się mała dziewczynka.Następnie "kradnie" samochód ukochanemu i jedzie przez zaśnieżoną,dziką,niespokojna Ukrainę do kozackiej osady ....z nadzieją na odnalezienie tam "kozaka z brodą" ze snów oraz zaginionego 4 lata temu męża.Elizabeth kocha Andrew ale nie zazna spokojnego życia beż pożegnania z żywym bądź nieżywym Jeffem.Kiedy Andrew traci z nią kontakt a ona wpada w zaspę i ulega...

MartaKu | 2014-03-18
Przeczytana: 17 marca 2014

Tak ocena tylko dla tgo że książka wywyołała u mnie duże emocje w stosunku do głównej bohaterki, która mnie bulwersowała swoimi decyzjami. Jak można zostawić przedwcześnie narodzone dziecko i chłopca adoptowanego który tak wiele przeszedł w życiu, by szukać męża do którgo czuje się tylko sentyment? Dla mnie to zwykła egoistka. Żeby robiła to w imie miłości, dla dobra swojej rodziny,a nie dla własnego dobrego samo poczucia! Jestem zawzięta i nie lubie niedokończonych historii dlatego sięgne po III część książki. Jednak czy "powrót do Lwowa" mi sie podobał, chyba nie,ale ksiązka wywołuje emocje dlatego zasługuj na wysoka ocene, najgorsze są książki które są "płaskie" nie poruszające czytelnika w żaden sopsób.

szczypiorek5 | 2014-10-30
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone, 2014
Przeczytana: 28 października 2014

Moja przyjaciółka jest zauroczona Nurowską, co jakiś czas podrzuca mi jej ksiąźki, trochę przypadkowo, tak jak Powrót do Lwowa, nie uprzedzając mnie ,że to druga część książki o Amerykance Elizabeth której losy splotły się z Ukrainą. Przeczytałam i mam mieszane uczucia. Z jednej strony interesująco czytało się dziś książkę napisaną tuż po pomarańczowej rewolucji, z Janukowyczem i Juszczenką w rolach głównych, wiedząc jak wygląda to dziś, jak potoczyły się losy tych ludzi i tego kraju. Warstwa literacka trochę mnie drażniła. Główna bohaterka adoptowała syna swojego zaginionego na Ukrainie męża i jego...kochanki ? Ok, nie bardzo to rozumiem ale może jak przeczytam pierwszą część to jakoś to pojmę. Ma ukochanego prawnika , Ukraińca ,który jest zaangażowany politycznie w swoim kraju, ma tam matkę ,której nie może zostawić, więc spotykają się gdzieś we Włoszech, potem wracają do siebie. Okazuje się ,że Elizabeth jest w ciąży . I tu niespodzianka- właśnie w tej ciąży postanawia wrócić na...

keys | 2012-08-03

Kocham :)