Imię twoje...

Okładka książki Imię twoje... Maria Nurowska
Okładka książki Imię twoje...
Maria Nurowska Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Imię twoje (tom 1) literatura piękna
Imię twoje (tom 1)
W.A.B.
2010-07-06
2010-07-06

Pierwsza część trylogii ukraińskiej.

Pierwsza część trylogii ukraińskiej.

Elizabeth jest historyczką sztuki z Nowego Jorku. Jest 2000 rok. Kobieta przyjeżdża do Lwowa, żeby na własną rękę odkryć co stało się z jej mężem. Jeff zbierał materiały do książki o zabytkowych cerkwiach w Ukrainie i nagle zniknął bez śladu. Kobieta musi zmierzyć się z tajemnicami swojego męża i niespodziewanie spotyka pewnego atrakcyjnego mężczyznę. W tle są prawdziwe wydarzenia związane z uprowadzeniem i zamordowaniem dziennikarza Heorhija Gongadze. Bardzo ciekawa książka i warto ją przeczytać kolejny raz (albo pierwszy) z dwóch powodów: 1) książka jest z 2003 roku i można ocenić jak bardzo zmienił się świat, zupełnie inaczej postrzegamy Ukrainę, Rosję i Putina; 2) w tym roku zmarła autorka tej powieści a to jest zawsze dobry powód, żeby wrócić do jej twórczości.

Ciekawa powieść, jako pierwsza część trylogii. Jak zwykle u autorki inteligentny język, bystre postrzeganie ludzi, sztuki i kultury. Pięknie oddany został klimat Lwowa i jego polskość. Mądrze wplecione rysy historyczne Polski i Ukrainy.

Bardzo zasmuciła mnie informacja o śmierci Marii Nurowskiej. Z drugiej strony cieszy mnie fakt, iż zdążyłam się zapoznać z twórczością autorki. Do jej powieści trzeba dojrzeć. Gdy w latach 90tych stała się modna, mnie nudziła. Lecz koło 40 chętnie poznawałam stworzone przez nią powieści.
Po przerwie sięgnęłam znów, tym razem po trylogię IMIĘ TWOJE. Dowiaduję się sporo o Ukrainie i ludziach tam żyjących. Lada dzień sięgnę po drugi tom.

Pierwsze wydanie książki było w roku 2002. Akcja dzieje się przez kilka miesięcy na przełomie lat 2000 i 2001 i wątek społeczno-polityczny ma zaskakująco dużo wspólnego z tym, co możemy obserwować także dzisiaj, na początku 2022 roku.
Gdy główna bohaterka rozmawia o Lwowie słyszy takie zdanie: "Lwów był miastem wielu narodowości, żyli tu obok siebie Ukraińcy, Polacy, Żydzi, Białorusini. I to było bogactwo... nacjonalizm jest zawsze chorobą". I trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Szkoda, że historia nas tego uczy, bardzo bolesna historia, słyszymy o tym od dziesiątek lat i jako naród nie potrafimy się tego nauczyć.
Inny głos w powieści wypowiada się następująco: "Chcę, aby mój syn żył w kraju, w którym ceni się wolność i prawdę. Tutaj (na Ukrainie) tak nie będzie, dopóki nie wymrze pokolenie pamiętające komunizm. Ci ludzie dalej chcą żyć w kłamstwie, im prawda nie jest potrzebna, boją się jej. Oduczyli się myśleć, godzą się na bezpieczną wegetację i tęsknią za czasem, gdy im rzucano marne ochłapy. Głosują na człowieka, który ma krew na rękach, bo się do tego przyzwyczaili (...)". Te trudne słowa w książce sprzed 20 lat mnie bardzo zaskoczyły. Zdaję sobie sprawę z pewnego politycznego zaangażowania politycznego w niektórych książkach Marii Nurowskiej, zupełnie jednak nie spodziewałam się tak aktualnych słów po tylu latach.
Osobisty wątek powieści przyspieszył pod koniec, mocno zaangażował mnie emocjonalnie i z trudem przyjęłam informację, że nie mogę tak "od ręki" zdobyć kolejnych dwóch tomów. Muszę uzbroić się w cierpliwość.
Książka bardzo mi się podobała, polecam.

Nie czytałam wcześniej żadnej książki Marii Nurowskiej. Czytanie pierwszego tomu z trylogii ukraińskiej było dla mnie prawdziwą przyjemnością. Z zainteresowaniem sięgnęłam po kolejne tomy. Książki nie są grube, a napisane takim językiem, że czyta się je szybko.

Książka z bardzo ciekawym pomysłem, bardzo szybko się ją czytało ale czegoś mi zabrakło. Skondensowane wydarzenia nie oddają emocji, trochę mi brak wyrazistości bohaterów. Nie jestem jeszcze pewna czy sięgnę po kolejne tomy.

Miałam dłuższą przerwę w obcowaniu z prozą Marii Nurowskiej, ponieważ ostatnie dwa egzemplarze z zapasów na mojej półce były częścią trylogii. Na szczęście, kilka dni temu udało mi się kupić ostatnią część cyklu i ze spokojem mogłam w końcu delektować się historią opowiedzianą przez Marię Nurowską. Dla mnie jest to zawsze prawdziwa przyjemność. Treść jej książek jakby sama mimochodem wchodzi do głowy. Nie wiem jak to się dzieje, nie umiem tego wyjaśnić, ale całkowicie znika relacja czytelnik-książka. Po prostu opowieści pochłaniają mnie całkowicie, jakbym była ich częścią.

„Imię twoje…” to część ukraińskiej trylogii, której główną bohaterką jest Amerykanka Elizabeth. Poznajemy ją w momencie kiedy udaje się do Lwowa w celu odnalezienia męża. Podczas zawodowego pobytu na Ukrainie związanego z badaniami naukowymi, tuż przed powrotem do Stanów Zjednoczonych nagle zniknął praktycznie bez śladu. Okazuje się, że jedyna kobieta, która wie cokolwiek na ten temat, została zaaresztowana. Elizabeth postanawia sprawdzić każdy, nawet najbardziej absurdalny trop, by poznać prawdę. Wiadomo – najgorsza prawda jest lepsza od niepewności.

C.D.: https://czytany-blog.blogspot.com/

Nawet przyjemnie czytająca się książka, Elizabeth wyjeżdża z Nowego Yorku ,aby odnaleźć zaginionego męża ,który przebywał na Ukrainie we Lwowie.Jak się okazje po przyjeździe nie jest to takie proste,a okazuje się ,że mąż zostawił jej niespodziankę w postaci syna,a po nim ślad zaginął.Jak potoczą się ich losy,czy Jeff się wreszcie odnajdzie?Ciekawa jestem kontynuacji..

Sam temat ciekawy, akcja toczy się w atrakcyjnych miejscach na Ukrainie i w Rosji - Lwów, Czarnobyl, Czeczenia. Wątek romansowy łączy się z polityczno-sensacyjnym. Brakowało mi atmosfery, poczynania głównej bohaterki wydawały mi się mało wiarygodne. Styl taki średni.

• Maria Nurowska