Dziedzictwo. Jak twoje geny wpływają na ciebie i jak ty wpływasz na swoje geny.

Tłumaczenie: Wiesława Czajczyńska
Wydawnictwo: Galaktyka
Inheritance: how our genes change our lives and our lives change our genes.
poradniki
Tamaryszek

Potoczna wiedza podpowiada, że nasze genetyczne przeznaczenie jest ustalone w chwili poczęcia. Jednak odkrywcza książka dr Moalema pokazuje, że genom człowieka jest o wiele bardziej płynny i fascynujący niż obraz, jaki przekazałby nauczyciel biologii uczniom pod koniec gimnazjalnej edukacji. Przedstawiając swych wyjątkowych pacjentów o skomplikowanej historii medycznej, w sposób mistrzowski demonstruje, czego uczą rzadkie, genetyczne zaburzenia na temat naszego zdrowia i dobrostanu.
W tym nowym, wspaniałym świecie, do którego dynamicznie wkraczamy, wiedza genetyczna stała się wyjątkowo ważna.

Dziedzictwo jest swoistym planem, niezbędnym w tej podróży, która uświadomi ci:
• dlaczego, nawet jeśli sądzisz, że doszedłeś do siebie po psychicznej traumie spowodowanej przez doświadczanie przemocy w dzieciństwie, twoje geny mogły po niej doznać trwałych uszkodzeń;
• że fruktoza jest cukrem, który nadaje owocom słodki smak – lecz jeśli masz określone geny, spożywanie jej może okazać się śmiertelnie niebezpieczne;
• czemu zażywanie powszechnie dostępnych środków przeciwbólowych może być podobne do regularnego aplikowania sobie morfiny, gdy masz określony zestaw genów;
• jak firmy ubezpieczeniowe legalnie wykorzystują osobiste, genetyczne dane, by przewidzieć ryzyko niepełnosprawności twojej i twoich dzieci – i jak to wpływa na wysokość kosztów ubezpieczenia twojej rodziny;
• w jaki sposób poprowadzić tę jedną, najważniejszą rozmowę ze swoim lekarzem – rozmowę, która może uratować ci życie.
I na koniec:
• dlaczego osoby cierpiące na rzadkie, genetyczne wady mają klucze do rozwiązania medycznych problemów dotyczących milionów ludzi.

źródło opisu: www.galaktyka.com.pl

źródło okładki: www.galaktyka.com.pl

Jak na tak szeroki zakres tematyczny i wiele ciekawych zagadnień, książka wypadła dość słabo. Więcej w niej było nieistotnego tekstu wypełniającego przestrzeń między konkretnymi i przydatnymi informacjami.

Maciej Horała | 2016-10-03
Przeczytana: 03 października 2016

Znakomicie i szybko się czyta. Autor w bardzo ciekawy sposób opisuje tematykę. Bardzo pouczająca książka, która wyjaśnia jak niezwykle skomplikowany jest nasz organizm i jak zmiana w 1 genie może wpłynąc na całe ansze życie.

Nanami | 2016-08-07
Przeczytana: 04 sierpnia 2016

Bardzo interesuje mnie genetyka i z lubością "połknęłam" całą książkę. Napisana jest z humorem, interesująco, skomplikowane zagadnienia genetyczne przeplatają się z przykładami z życia wziętymi, przez co wydaje mi się, że będzie zjadliwa nawet dla laika (choć może być trochę ciężka). Autor umiejętnie też powiązuje ze sobą badania naukowe i ich przełożenie na medycynę praktyczną. Treść jest niezwykle wciągająca, na każdej stronie praktycznie są przypisy, odsyłające skąd taka informacja i gdzie szukać więcej informacji. Z chochlików redaktorskich znalazłam tylko jeden - na jednej stronie objaśnienia były zamienione kolejnością na dole strony :-) a poza tym tłumaczenie też jest rzetelne. Dowiedziałam się też z niej czegoś o sobie. Polecam - zwłaszcza osobom zafascynowanym genetyką.

żabot | 2015-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2015

Z pewnym niepokojem sięgnąłem po książkę Moalema, bo wraz z coraz to bardziej niesamowitymi odkryciami epigenetyki, jednaj z najszybciej rozwijających się dziedzin współczesnej biologii, pojawia się całkiem sporo książek różnych oszołomów, bardzo często radykalnych zwolenników kreacjonizmu, twierdzących, że odkrycia epigenetyki podważają a nawet obalają taką czy inna teorię biologiczną z teorią Darwina na czele. To trochę tak, jakby twierdzić, że teorie Einsteina obalały Newtona a najnowsze odkrycia astronomii obaliły Kopernika. I takie obawy miałem też na początku lektury Moalema, zwłaszcza, że parę razy jakby chciał zdyskredytować osiągnięcia Mendla. Ale moje obawy bardzo szybko się rozwiały, mamy naprawdę świetną książkę popularnonaukową napisana przez fachowca, który wie, na czym polega popularyzacja. Rzeczywistość genetyczna jest o wiele bardziej skomplikowana, niż się choćby Crickowi i Watsonowi śniło. Okazuje się, że geny to nie „prosty” zapis niczym recenzja na LC, ale...

książek: 2037
Kamila | 2015-08-23
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Książka napisana w taki sposób aby osoba, która nie interesuje się medycyną i genetyka jest w stanie książkę przeczytać i ją zrozumieć.

Książka napisana lekko z polotem i humorem.

Agata | 2015-05-10
Przeczytana: 11 maja 2015

Jest to pierwsza książka o genetyce, którą przeczytałam. Nie mam więc dużego doświadczenia, ale uważam, że zawiera wystarczającą ilość informacji dla ludzi nie związanych z medycyną, na temat genów.
Lekko, z polotem i humorem autor, który jest lekarzem genetykiem opisuje skomplikowaną strukturę genów a także ich wpływ na nasze zdrowie i choroby.
Czyta się bardzo przyjemnie i można wiele zrozumieć.
Polecam!