Ale nas zbaw ode złego

Wydawnictwo: Świat Książki
Déliverez-nous du mal
978-83-247-1467-4
Oceansoul

Jest rok 1288. Na małą wioskę Cantimpre, sławną z nagłych ozdrowień i innych cudów, napada banda mężczyzn w czerni i porywa kilkuletniego chłopca. W tym samy czasie w odległym Rzymie znika zaufany współpracownik możnego kardynała Rasmussena, członka Świętego Zgromadzenia. Obie sprawy łączy obłąkańcza idea, w imię której ktoś nie zawaha się przed zbrodnią... Mistrzowska intryga na tle surowego średniowiecza, w którym nauka mieszała się z przesądami, a w imię religii okrutnie walczono o władzę.

Doskonały thriller średniowieczny.Czyta się za zapartym tchem.Polecam :).

Anna | 2013-08-21
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: sierpień 2013

Pozostając w klimacie thrillerów z religią w tle, po Proroctwie o Watykanie sięgnęłam po Ale nas zbaw ode złego. Już sam tytuł nawiązuje do modlitwy Ojcze nasz, a wydawnicza zachęta z okładki głosi:

Znakowmity thriller średniowieczny w klimacie

Zasadniczo podchodzę dość sceptycznie do takich wydumanych porównań. Postanowiłam książce dać jednak szansę. Nie bardzo liczyłam na aż takie cudo jak dzieło Umberto Eco, które do dziś mnie zachwyca, ale miałam szczerą nadzieję, że nie będę żałowała... W dodatku okładka jest straszna i, nie chcąc wiedzieć co było jej inspiracją, chciałam poznać co ukrywa na kartach powieści.

Artemidore de Broca to kanclerz i gospodarz pałacu apostolskiego; człowiek, który nie waha się przed użyciem żadnych środków i ma swój cel w tym by

tron papieski [był] od blisko dziewięciu miesięcy nieobsadzony. [s.5]

Pomimo upływu lat nie zamierza zrezygnować z posiadanej władzy, a będąc blisko osiągnięcia upragnionego celu wysyła swoją córkę Ate de Brayac w...

skryc | 2013-02-02
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 02 lutego 2013

Mam mieszane uczucie po przeczytaniu "Ale nas zbaw ode złego" - z jednej strony nie mogłam się oderwać i byłam naprawdę (!) ciekawa, jak się skończy, z drugiej jednak przeczuwałam, że nie wydarzy się nic zaskakującego i właściwie się nie pomyliłam.

Oczywiście trzeba pamiętać, że to niejako druga część "I odpuść nam nasze winy", jednak stanowczo spodziewałam się czegoś więcej.

Ponadto zakończenie jest napisane pobieżnie, autor wszystkie wątki kończy na raz. Miałam wrażenie, że brakowało mu pomysłu, jak to rozegrać.

A mogło być naprawdę ciekawie!

Julia | 2012-10-19
Przeczytana: marzec 2012

Rok 1288, intryga na tle surowego średniowiecza, w którym nauka mieszała się z przesądami, a w imię religii okrutnie walczono o władzę. Treść dość szybko ulatuje z pamięci, bo książkę czyta się ekspresowo, rozkręcała się długo, a potem w jednym rozdziale wszystko się wyjaśnia i zaraz kończy.

psotka2112 | 2010-10-16
Przeczytana: 15 października 2010

Dość sprawnie napisany kryminalo-thiller, który, jak sądziłam, spowoduje, ze znów będę miała coś do zarzucenia instytucji kościoła. Tymczasem - żadnych rewelacji. A już próba zestawienia powieści z "Imieniem Róży" to jakaś kompletna pomyłka.

Marlenka | 2012-06-23

Sprawnie poprowadzona intryga, dobrze napisana. Napewno wciągająca. przeczytałam bardzo szybko i sama bylam zaskoczona tym, jak bardzo mi się spodobała.

Patrycja | 2013-08-22
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

"W klimacie Imienia róży" - może nawet ciut lepsza, lżejsza. A z pewnością nie mniej wciągająca. Zaskakująca. Z pewnością nie idzie jej odłożyć.

micusia6 | 2014-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2014

Książka niezwykle wciągająca, wartka akcja i niezwykłą intryga !!!!

zuszka | 2016-11-09
niuanda85 | 2016-09-09