Szurmo

Okładka książki Szurmo Jean-Claude Izzo
Okładka książki Szurmo
Jean-Claude Izzo Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Trylogia Marsylska (tom 2) Seria: Lato z kryminałem 2007 kryminał, sensacja, thriller
Trylogia Marsylska (tom 2)
Lato z kryminałem 2007
Chourmo
W.A.B.
2007-01-01
2007-01-01
Maryna Ochab
kryminał literatura francuska

Wybitna powieść. I świetne tłumaczenie Maryny Ochab. Czytam ponownie po latach. Książka zestarzała się jak najlepsze wino. Niestety problemy społeczne i polityczne opisywane przez Izzo wciąż te same.

Kryminał niskich lotów, nic ciekawego i nic zaskakującego.

Kryminał niskich lotów, nic ciekawego i nic zaskakującego.

"Z góry schodów przy dworcu Saint-Charles Guitou - tak go wciąż jeszcze nazywała mama - patrzył na Marsylię."

Chourmo (po prowansalsku) czy chiourme (po francusku) to obsada galery lub ogół więźniów zmuszonych wykonywać prace przymusowe. Na królewskie galery skazywano we Francji coraz częściej od Ludwika XIV, który rozbudował francuską Flotę Lewantyńską (chroniącą konwoje statków handlowych na Morzu Śródziemnym),przenosząc zarazem jej siedzibę z Fréjus do Toulonu (wojenną) i Marsylii. Trafiali na nie skazańcy o wyrokach od 3 lat do dożywocia. Izzo nazywa tak młodych ludzi, którzy podpadli policji i trafili do więzienia lub ośrodków poprawczych. Słowo to spopularyzowała na nowo marsylska kapela reggae Massilia Sound System.

Powieść Izzo to historia policyjno-kryminalna snuta z niezwykłą pasją i miłością do rodzinnego miasta, Marsylii, jego historii i pięknego położenia, do jego portowej i kulinarnej tradycji, do jego mieszanki kulturowej, jaką współtworzyły wszystkie narody Morza Śródziemnego - Marokańczycy, Algierczycy (czyli Arabowie),Włosi, Hiszpanie, Turcy, Kartagińczycy, Ormianie i Grecy. Autor podkreśla, że wszystko, co wiąże się z miastem - opisywane dzielnice, ulice, restauracje i kuchnia (wina i potrawy) - są realne, natomiast postaci i zdarzenia wymyślone, oprócz tych, o których można było przeczytać w prasie.

Akcja toczy się w 1995 roku głównie w ubogich północnych dzielnicach zamieszkałych przez imigrantów z Włoch, krajów arabskich i czarnych. Panuje tam bezrobocie, rozprzestrzenia się handel narkotykami - najszybszy sposób obiecujący młodym wyrwanie się z nędzy. Z drugiej strony FIS - Islamski Front Ocalenia prowadzi wśród młodych akcję werbunkową, zmierzając do wychowania ich na islamskich bojowników i przygotowywania w Europie środków do islamskiego przewrotu w krajach arabskich. O dziwo okazuje się, że francuska prawica (FN) jest skłonna współpracować w pewnym zakresie z islamistami (bo "rasizm działa w obie strony") jak i z włoską mafią. Autor nie kryje swych sympatii lewicowych, choć ustami swego bohatera, byłego komisarza policji Montale, z rezygnacją stwierdza, że nawet już Rosja przestała być jakąkolwiek nadzieją i ostoją komunizmu - "została z niego kupka popiołu". Dla niego jednak lewicowość polega na zachowaniu wartości republikańskich - przede wszystkim równości i braterstwa wszystkich obywateli Francji.

Montale kocha "kobiety, wino i śpiew", jest sybarytą - uwielbia lokalną kuchnię, prowansalskie wino, pastis i whisky, ale sybarytą z konieczności, bowiem jeszcze tylko dobra kuchnia i piękno świata, zwłaszcza morza, na które, mieszkając przy wąskiej zatoczce (tzw. calanque) codziennie wyprawia się łódką na ryby, trzymają go przy życiu. Przystojniak, 185 cm wzrostu, w przeszłości kochał się w wielu kobietach, ale wszystkie od niego odeszły. Śpiew też już raczej we współczesnej wersji - z magnetofonu, choć chętnie jeszcze sam podśpiewuje włoskie, zapamiętane z domu melodie. Ale słucha wiele i to ciekawych wykonawców - od arabskiego tanga Lili Boniche'a, przez IAM, Sony Rollinsa, Boba Marleya po ZZ Top. Świetnie się czyta powieść kogoś, kto z taką pasją, znawstwem i miłością potrafi opowiadać o swojej małej ojczyźnie - mimo całej intrygi kryminalnej i niedostatków społecznych oraz politycznych. Najlepiej słuchając ulubionych przez Montalego kawałków. Wiele tu trafnych spostrzeżeń na temat nie tylko polityki, rozwoju społecznego, ale także życia dojrzałych ludzi w nowych, dzisiejszych czasach. Marsylia, prowansalska l'art de la vie i problemy społeczne są prawdziwymi bohaterami tej powieści.

Marsylia od środka.

Marsylia od środka.

Zaczęłam czytać Trylogię marsylską od drugiego tomu, ale nie przeszkadzało mi to w lekturze, gdyż autor co jakiś czas wracał do wydarzeń z przeszłości, więc bez problemów orientowałam się z różnych aluzjach do pierwszej części.

Spodobał mi się klimat tej powieści oraz główny bohater, Montale, który przypomina mi słynnego komisarza Montalbano - ma włoskie korzenie, jest również znawcą i smakoszem śródziemnomorskiej kuchni, nie stroni od alkoholu i pięknych kobiet, ma sporo osobistych problemów i prowadzi śledztwo w niekonwencjonalny sposób, niejednokrotnie korzystając z kontaktów ze światem przestępczym, który zna od podszewki.

Atmosfera tej książki jest jednak bardziej mroczna niż w przypadku cyklu autorstwa A. Camillieri.
Autor sporo miejsca poświęca Marsylii, miastu, w którym rozgrywa się akcja. Poznajemy przede wszystkim dzielnice zamieszkiwane przez emigrantów. To miejsca niebezpieczne, rządzące się własnymi prawami i opanowane przez różne mafie. Brak perspektyw i marazm robią przygnębiające wrażenie.
Pełne grozy są też nastroje panujące w środowisku Algierczyków, którzy stają się ważnymi bohaterami tej opowieści. Pisarzowi udało się świetnie pokazać kastowe zwyczaje i terrorystyczne zapędy arabskiej mniejszości narodowej.

Taka tematyka siłą rzeczy podejmuje problem rasizmu, który tutaj działa w dwie strony - Francuzi odnoszą się z pogardą do Arabów, ci zaś nienawidzą mieszkańców kraju, w którym znaleźli schronienie i sami się izolują.
To złożone zagadnienie, ostatnio szczególnie drażliwe i istotne w polityce Unii Europejskiej, więc pod tym względem powieść nie straciła nic na aktualności.

Marsylia to w książce Izzo nie tylko wielokulturowa i pełna kontrastów metropolia, która boryka się z problemem uchodźców, wysoką przestępczością i korupcją wśród policji. To również miasto o bogatej historii, której ślady można odnaleźć na każdym kroku.
Sporo opisów przywodzi na myśl wydarzenia z przeszłości, i tej bardzo odległej, i dwudziestowiecznej.

Jest jeszcze, oczywiście, intryga kryminalna, chociaż muszę przyznać, że dla mnie miała tu ona takie samo znaczenie jak wątki obyczajowe.
Początkowo wydaje się, że zbrodnia ma oczywiste podłoże i znalezienie sprawców jest tylko kwestią czasu. Potem jednak sprawy się komplikują, co dodaje fabule wielu smaczków.

Przeczytałam "Szurmo" z napięciem i zainteresowaniem. Mimo poważnej tematyki była to również relaksująca lektura, przy której doskonale mi się odpoczywało.

Powieść polecam przede wszystkim miłośnikom takich kryminałów, w których - oprócz szybkiej akcji - liczą się klimat, refleksje i osobiste perypetie śledczych.

Bardzo dobra, wciągająca.

Bardzo dobra, wciągająca.

Pamiętacie serię komedii francuskich ,,Taxi"? Ich akcja rozgrywała się w słonecznej Marsylii. Akcja ,,Szurmo" też się tam rozgrywa ale jakże inny klimat. Jakoś nie czuć promieni słońca, za to cały czas ma się wrażenie, że bohatera otacza mrok i zimno. Miasto jest wyobcowane, targane konfliktami społecznymi, policjanci skorumpowani, a Mortale musi w tym bałaganie znaleźć morderców syna kuzynki.
Całkiem przyzwoity kryminał, z zakończeniem, które mnie trochę zaskoczyło.

Izzo mnie nie przekonał, że jest pisarzem kryminałów. Prawdopodobnie to ostatni mój kontakt z tym autorem.

Nie powala na kolana, ale jest ok. Cala trylogia o Montale jest godna polecenia.

To trzecia książka tego autora jaką przeczytałam.
Styl pisania tego autora jest bardzo fajny, nawet znalazłam kilka fajnych cytatów w tej książce, ale treść trochę nudna jak dla mnie. O wiele lepsze były jego dwie pozostałe książki, które przeczytałam..

Cytaty, które znalazłam w treści i mi się spodobały:
„Rozpamiętywanie przeszłości do niczego nie prowadzi. Pytania trzeba zadawać przyszłości. Jeśli nie ma przyszłości to teraźniejszość jest chaosem”

„Życie składa się ze skrzyżowań. Wszystko zależy od wyboru drogi, czy skręcimy na prawo, czy na lewo, żeby znaleźć się tam, gdzie pragniemy”.

„Bo wszyscy się starzejemy wskutek obojętności, rezygnacji, tchórzostwa. I z rozpaczy, że o tym dobrze wiemy.”

„Bliskość śmierci wydłuża nadzieję na życie”

To trzecia książka tego autora jaką przeczytałam.

Cytaty, które znalazłam w treści i mi się spodobały:
„Rozpamiętywanie przeszłości do niczego nie prowadzi. Pytania trzeba...

• Kryminał
  • Kryminały