Pierwsza noc pod gołym niebem

Seria: Seria z nitką
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Ag2S

Bazyl i Inka przypadkowo spotykają się w dworcowej kawiarni. Obydwoje mieli ostatnio sporo problemów, od których postanowili uciec. Niefortunne zdarzenie sprawia, że wyruszają razem w podróż. Na pierwszy rzut oka dzieli ich przepaść. On — zbuntowany dziwak z ufarbowanymi na czerwono włosami, ona — przykładna uczennica z dobrego domu. Oboje uparci, przekonani o własnych racjach i… niebywale...

Na pierwszy rzut oka dzieli ich przepaść. On — zbuntowany dziwak z ufarbowanymi na czerwono włosami, ona — przykładna uczennica z dobrego domu. Oboje uparci, przekonani o własnych racjach i… niebywale utalentowani w pakowaniu się w coraz to nowe kłopoty. Po prostu mieszanka wybuchowa!
„Pierwsza noc pod gołym niebem” to pełna humoru powieść drogi. Pościgi, podróże stopem, gangsterzy, nagłe zwroty akcji, a do tego tajemniczy skarb, no i miłość… Ta książka trzyma w napięciu i nie pozwala się nudzić!

źródło opisu: http://nk.com.pl/

źródło okładki: http://nk.com.pl/

Fleur | 2014-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2014

Przeczytana jednym tchem, przesympatyczna i jakże pozytywnie nastrajająca historia.
Wydawać by się mogło, że to literatura młodzieżowa, ale moim zdaniem niejeden rodzic mógłby się z nią zapoznać i wyciągnąć wielce budujące wnioski.
Ja sama, choć nie łapię się do ww. grup, bawiłam się przy niej świetnie i nie raz wybuchałam gromkim śmiechem przy kolejnych potyczkach słownych i przekomarzaniach głównych bohaterów. Oboje tak dumni i zawzięci, nie zauważają jak całkowicie nieświadomie i niespodziewanie stają się sobie coraz bliżsi. I przez to ich nieśmiałe zakochiwanie się, świetnie zresztą opisane, można przymknąć oko na niewiarygodne zbiegi okoliczności i ogromny fart, który towarzyszył im na każdym kroku.
Główne atuty tej powieści to na pewno lekkość pióra autorki, świetne dialogi i znakomicie zarysowane postacie.
Poza tym, tam na marginesie, zakochałam się w ich imionach: Bazyl, Inka, Barnaba, Rajmund - czyż nie brzmią cudnie?
No i jeszcze ta miłość Bazyla do damskich koczków -...

eMeLka | 2014-05-14
Przeczytana: 14 maja 2014

Książka opowiada o dwojgu nastolatków, pozornie nie mających ze sobą nic wspólnego. Inka jest z dobrego domu, a Bazyl ma czerwone włosy i ... kradnie. Jak potoczą się ich przygody? Czy Bazyl odzyska naszyjnik Igi? I czy Inka dostarczy list mamie więźnia? A tak właściwie to kim jest ta mama?

Matylda Saresta | 2018-04-08

Typowa młodzieżowa przygodówka o gigancie, młodzieńczym buncie, przyjaźni i rodzącym się uczuciu, o którym żadne z zainteresowanych jeszcze nie wie:) Bardzo dobre dialogi - jest ich mnóstwo, jak mnóstwo jest akcji, wydarzeń i działań :)

Polecam, ale chyba raczej młodzieży;)

majeczka241 | 2015-06-28

Inka to przykładna uczennica, idealna panienka, dama z dobrego domu. Niestety nie czuła się w ogóle szczęśliwa we własnym perfekcyjnym domu. Rodzice w ogóle jej nie znali i nie chcieli tego zmieniać. Decydowali wszystko za nią, nie liczyli się z jej zdaniem. Zabraniali jej wszystkiego co lubiła, kochała: spotkania z przyjaciółką, chodzenia na zbiórki harcerskie. Zależało im tylko by ich córeczka zawsze miała najlepsze oceny ze wszystkich, by była idealną damą i grzecznie się zachowała, gdyż oni wiedzą co dla niej jest najlepsze. Nie zauważali co lubi, co kocha. Gdy czara się przelała dziewczyna uciekła z domu.

Bazyl to zbuntowany nastoletni dziwak o czerwonych włosach. Jego życie też niezbyt się układało. Stracił przyjaciela, nauczyciele się na niego uwzięli za jego włosy i buntowniczy charakter. Przez swój wygląd od razu bywał negatywnie oceniony przez ludzi. Zostawiając za sobą nieciekawą przeszłość, także ucieka z domu dalej przed siebie.

Nasi bohaterowie spotykają się...

Iliana | 2018-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2018

Agata Mańczyk bardzo obrazowo i idealnie wpasowała się w aktualne tematy i problemy młodych ludzi, którym u progu dorosłości często mylą się drogi, czy priorytety. Drażliwe kwestie są tymi, na które nie chcą rozmawiać z bliskimi. To też szukają pomocy w zupełnie innym otoczeniu, czy próbują zwrócić na siebie uwagę nietypowymi metodami. O takich sprawach i wątkach warto głośno i rzeczowo konwersować. Warto pokazać naszym dzieciom, że mogą na nas po prostu liczyć, mieć nasze wsparcie. Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o profesjonalizmie Joanny Domańskiej, która widnieje na mojej prywatnej liście ulubionych lektorów. Pani Joanna z wyczuciem i wrażliwością, umiejętnie odnajduje się w każdej roli.

Autorka opowieści wykreowała bardzo różnych, lecz jakże podobnych bohaterów, którym życie przypisało odmienne role. Inka ucieka z domu, by zwrócić uwagę rodziców, a Bazyl niczym kolorowy wolny ptak, przyjmuje różne formy buntu, by odkryć poniekąd samego siebie. Młodzi, gniewni, jakże...

Dzisiaj mam coś dla trochę młodszych czytelników, którzy z chęcią sięgną po coś nowego. Czasami również starsi mogą się zrelaksować i odpocząć od tej poważniejszej literatury. Właśnie dlatego mój wybór padł na powieść, która od samego początku wydawała mi się ciekawa, lekka i niezobowiązująca. Okładka nadaje tej książce nutkę tajemniczości, którą postanowiłam odkryć i podzielić się z Wami moimi wrażeniami z lektury. Jeśli chcecie dowiedzieć się jakie emocje wywołała we mnie Agata Mańczyk tworząc swoją historię, zapraszam do zapoznania się z dalszą częścią recenzji, z której z pewnością się tego dowiecie.

Bazyl i Inka spotykają się w kawiarni. Są oni dwoma zupełnymi przeciwieństwami. On - buntownik, ona - dziewczyna z ułożonego domu. Kiedy Inka pokazuje, że jest w stanie wylać na głowę kobiety czekoladę, zaczyna się ich wspólna przygoda. Ucieczka przed policją, spotkanie podejrzanych typków, a pośród tego wszystkiego dwoje zbuntowanych nastoletnich bohaterów. Do czego ich to...

Wiero | 2010-11-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

książka, do której czytając ją w gimnazjum bardzo się przywiązałam. Przeczytałam ją kilka razy i zawsze wywoływała we mnie uśmiech na twarzy i odbicie od rzeczywistości... Pogmatwanego świata nastolatki...

Tanczaca_z_Ksiazkami | 2011-09-14
Przeczytana: 18 września 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To moje drugie spotkanie z książkami tej autorki. Pierwsze okazało się falstartem, postanowiłam spróbować więc jeszcze raz.
Niestety z przykrością muszę stwierdzić, że i ta książka wzbudziła głównie moją irytację. Trochę szkoda, ponieważ nie są to płytkie grafomańskie koszmarki, książka próbuje opowiedzieć o czymś waznym, szkoda, ze tak nieumiejętnie. Czuje się sympatię, a nawet empatię autorki w stosunku do tzw. "trudnej młodzieży z problemami" i to jest dobre, niestety autorka nie poradziła sobie z tematem. A szkoda, bo poruszyła ciekawe problemy, niestety... para znów poszła w gwizdek.
Nazwałabym te książki "bez wyobraźni". Paradoks tylko pozorny. Owszem akcja jest wartka, ciągle coś się dzieje, ale znów nie uwierzyłam autorce.
Nie wierzę, że skacząc z jadącego pociągu wyjdzie się z tego bez szwanku. Nawet jeśli kilku osobom na sto ta sztuczka się uda, to reszta może się bardzo zdziwić np. łamiąc sobie kręgosłup a w najlepszym wypadku którąś z kończyn. Nie mówię o banalnych...

zaczytana_magią | 2012-05-02

Na początek muszę powiedzieć, że ta książka niebywale mnie zaskoczyła. Jestem nią naprawdę zachwycona.

W barze spotykają się Bazyl i Inka. Dzieli ich przepaść. On czerwonowłosy dziwak i buntownik. Ona ułożona dziewczyna z dobrego domu która po kłótni z rodzicami ucieka z domu. Do tego on podchodzi do niej tylko po to by ją okraść. I tak zaczyna się ich przygoda bo gdy Inka chcąc okazać Bazylowi, że nie jest zadufaną panienką wylewa na głowę starszej pani czekoladę.

Nasi bohaterowie uciekając przed policją wplątują się w coraz większe kłopoty.

Podczas swoich przygód kłucą się cały czas nie zdając sobie sprawy, że do ich serc zakrada się miłość.

Nie ma co dużo pisać. Książka o wakacyjnym uczuciu i przygodzie. Bardzo mi się podobały przypomnienia z wcześniejszego życia bohaterów.

Recenzja ukazała się na moim blogu : http://ksiazkimojezycie.blogspot.com/

Jean-Louise | 2013-10-20

Od razu kiedy wzięłam tą książkę z półki w bibliotece, wiedziałam, ze to jest to!
Świetna, pełna humoru historia dzieczyny i chłopaka, którzy tak się od siebie różnią, a jednak podróżuja razem.
Dzięki Bazylowi pokochałam jego babcię, te jej mądre zdanka i przysłowia. :)
Naprawde pozytywna, ciekawa i wciągająca książka. Zaczełam wieczorem i czytałam do 2 w nocy, bo nie mogłam się oderwać. Tata nawet groził, ze prąd mi w pokoju odłączy :) xd
super książka