Snajperzy. Najniebezpieczniejsi zabójcy w historii

Okładka książki Snajperzy. Najniebezpieczniejsi zabójcy w historii Richard Brown, Craig Cabell
Okładka książki Snajperzy. Najniebezpieczniejsi zabójcy w historii
2015-02-19
2015-02-19
Jacek Złotnicki, Jan Złotnicki
militaria historia snajper zabójcy

Mnie, jako zagorzałego fana tematyki snajperskiej, ta książka nie powaliła na kolana. Nie jest dobra ale nie jest też zła. Jest po prostu przeciętna i można ją śmiało podzielić na dwie części. Pierwsza cześć książki to kilka akcji z wykorzystaniem snajperów od XVIII wieku do czasów współczesny (choć ciężko nazwać Johna Allena Muhammada profesjonalnym snajperem). W części drugiej, opisano trochę uzbrojenia, wyposażenia dodatkowego taktyki, metod walki i działań antysnajperskich. Autorzy pokusili się nawet do przeprowadzenia rozmowy z prawdziwym snajperem (nie ujawniając jego personaliów) oraz autorem książki, do której często się odwołują "Wojna szczurów" Davida L. Robbinsa. Najciekawsza z tej książki jak dla mnie jest taktyka antysnajperska. Zamierzam również sięgnąć po wspomniany pierwowzór filmu "Wróg u bram" - książę "Wojna szczurów".

Snajperzy. Świetnie wyszkoleni i śmiertelnie skuteczni zabójcy. Mogą działać samotnie lub jako część strategicznych oddziałów wojskowych…

Od nieznanego Francuza, który śmiertelnie ranił admirała Nelsona w bitwie pod Trafalgarem, po zamach na Johna F. Kennedy’ego w 1963 roku, snajperzy odcisnęli swoje piętno w historii. Craig Cabell i Richard Brown, dwaj eksperci wojskowi, odsłaniają prawdę o najskuteczniejszych strzelcach: od precyzyjnie zaplanowanych akcji podczas wojen, po taktykę terroru stosowaną przez niesławnego „Waszyngtońskiego Snajpera”.

Pełna fascynujących szczegółów książka przedstawia barwny obraz ludzi patrzących na świat przez krzyż celownika: ich motywy, psychikę, czasy, w których żyli, i broń, jakiej używali. Sporym jednak minusem jest używana spora ilość szczegółowych opisów broni i amunicji karabinów snajperskich co dala osoby, która nie obraca się w temacie broni i nie wie jak co wygląda to jest część dosyć nudna (powinny być zamieszczone jakieś dodatkowe fotografie, które ukazałyby wizerunek broni i amunicji).

Książkę polecam przede wszystkim osobom interesującym się tematem snajperów oraz mających chodź trochę pojęcie o broni i amunicji.

Książka jest świetna. Przedstawia historię rozwoju zawodu snajpera w bardzo przyjemny sposób. W opowieści o prawdziwych wydarzeniach i ludziach wplątane zostały ciekawostki techniczne, opis wpływu obecności snajpera na morale żołnierzy obozu własnego i przeciwnego. Przeczytałem w jeden weekend i wciąż unosząc się na fali tego tematu kupiłem kolejną książkę o snajperach ;)

Trochę mnie dziwią niskie oceny dla tej publikacji, tym bardziej że jest to książka prawie kompletna. Informacje są konkretne, skondensowane - to nie żaden gruby na piędź kloc, w którym dzieli się włos na czworo, tylko zwarta, szybka lektura.
Dzieli się zasadniczo na dwie części. Pierwsza to naświetlenie wizerunku strzelca wyborowego, jego rola na szeroko pojętym polu walki, kilka opowieści najnowszych, również te mało chwalebne. Jest i krótki wywiad z zawodowcem. Czyta się świetnie.
Duet Cabell - Brown pisze w lekki, przystępny sposób, jednocześnie unikając koloryzowania i śmiało prezentując swoje zdanie.
Druga część to już trochę inny... kaliber.
Chociaż po przeczytaniu opinii, spodziewałem się jakiejś porażającej łaciny, ogromnie skomplikowanego, technicznego języka. A tu wręcz przeciwnie: opisy technikaliów są łopatologicznie przedstawione, nawet laik się w tym połapie. Zresztą, na końcu książki jest słownik, gdyby się ktoś musiał ratować. Ale jeśli ktoś wie, z której strony jest wylot lufy, to te załączniki przeczyta ze zrozumieniem i satysfakcją.
Czemu nie dałem dziesiątki? No cóż, kilku rzeczy mi tutaj zabrakło. Wiem, że nie jest to publikacja dla profesjonalistów, tylko lekka książka dla zainteresowanych tematyką, ale wypadałoby się autorom szarpnąć na kilka stron więcej, zwłaszcza w części pierwszej.
Można było rozwinąć temat I WŚ i postaci majora Hesketh- Pricharda, dopisać też w rozdziale o drugiej wojnie wątki Ludmiły Pawliczenko i Białej Śmierci - skoro o Zajcewie napisali, to czemu nie o nich?
Brakuje mi tu też podrozdziału o karabinach wielkokalibrowych, czy dokładniejszego opisu karabinu Mannlicher Carcano, którym (tak przynajmniej pisali) obaj autorzy byli zafascynowani.
To tylko drobne przeszkadzajki, które nie wpłynęły zbyt mocno na ocenę końcową. Książka jest naprawdę świetna i każdy kto interesuje się tym tematem, powinien od niej zacząć.

Ksiazka godna polecenia. Duzym plusem sa odniesienia historyczne, ktore nie sa podane po prostu "z daty". Opisane sa w sposob dosyc ciekawy, zachecajacy do poszperania i rozszerzenia wiadomosci podanych w "Snajperach...". Jednak za spory minus uwazam dosyc spora ilosc szczegolowych opisow broni czy amunicji karabinow snajperskich. Dla laika w temacie (takiego jak ja) takie rozdzialy sa po prostu nudne i nic z nich nie wyciagam. Jesli juz musza znalezc sie w ksiazce to fajnie byloby dodac jakies fotografie, ktore dawalyby jakies odniesienie do rzeczywistosci. Pozycja po prostu dobra (moja ocene zanizyly wspomniane opisy techniczne, przy ktorych troche odplywalem),a dla osob interesujacych sie tematem snajperow, mysle ze obowiazkowa.

Książka ciekawa, choć napisana w zbyt rozwlekły sposób. Znalazłem w niej sporo interesujących informacji. Informacjom tym toważyszy jednak duuużo lania wody.

• Wojskowe
  • POPULARNO-NAUKOWE
  • < Egzemplarze recenzenckie // dary losu >
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)

Craig Cabell Snajperzy. Najniebezpieczniejsi zabójcy w historii Zobacz więcej
Craig Cabell Snajperzy. Najniebezpieczniejsi zabójcy w historii Zobacz więcej