System. Jak mafia zarabia na śmieciach

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
mafia, korupcja, reportaż
literatura faktu
joly_fh

Myślisz, że świat przestępczości zorganizowanej ciebie nie dotyczy? Wydaje ci się, że medialne relacje z aresztowań, zamachów, porwań i procesów to coś odległego? A czy wiesz, że każdego dnia, kiedy idziesz wyrzucić śmieci, prawdopodobnie dajesz zarobić mafii? Gangsterzy, politycy, służby specjalne. Ogromne pieniądze zarabiane na nielegalnym składowaniu i pozbywaniu się nawet silnie...

Gangsterzy, politycy, służby specjalne. Ogromne pieniądze zarabiane na nielegalnym składowaniu i pozbywaniu się nawet silnie toksycznych odpadów. Najpiękniejsze regiony Polski zaśmiecane beczkami ze znakiem trupiej czaszki. Skażona natura i jej bezkarni niszczyciele. Bezsilność ludzi skazanych na sąsiedztwo nielegalnych wysypisk.

Dziennikarz śledczy odsłania przerażający obraz tego, jak z powodu całkowitej bierności państwa, złego prawa, korupcji czy zastraszania zwykłych ludzi mafia przejmuje rynek recyklingu odpadów.
Choć cierpliwie segregujemy szkło, papier i plastik, nasze śmieci i tak ktoś pewnie wyrzuci na jedną śmierdzącą hałdę. Legalnie działające firmy, wyposażone w nowoczesne sortownie, nie mają czego sortować - odkąd biznes przejęli przestępcy, zbieranie surowców wtórnych przestało być opłacalne. Interesy z nimi robią nawet wielkie, globalne koncerny!

Dlaczego w Polsce utylizacją odpadów zajmują się bandyci? Jak działa system, na który podatnicy wykładają ogromne pieniądze? W gruncie rzeczy jest on wirtualny, a przepisy można łamać bezkarnie!

To nie jest zgrabnie wymyślony thriller. To się dzieje naprawdę!

źródło opisu: Dom Wydawniczy PWN, 2013

źródło okładki: http://www.dwpwn.pl/produkty/823/

Radek | 2016-10-02
Przeczytana: wrzesień 2016

Podejrzewałem, że system recyklingu odpadów w Polsce nie działa tak jak powinien, ale w życiu bym nie pomyślał, że jest on praktycznie fikcją. Z założenia nie ufam takim sensacyjnym doniesieniom - zakładam, ‎że autor sporo‎ dodaje od siebie i podkoloryzowuje rzeczywistość w celu uzyskania dzieła dobrze się sprzedającego. Niestety, wyrywkowo wybrane historie skonfrontowałem ‎z kilkoma internetowymi źródłami i wszystko wskazuje na to, że są prawdziwe... Podkładamy bombę biologiczno-chemiczną pod domy naszych dzieci i wnuków.
Osobiście byłem świadkiem tego, jak się zamienia skażone poprzemysłowe tereny w atrakcyjną działkę inwestycyjną poprzez nawiezienie odpowiedniej ilości wywrotek z ziemią i zasypanie oraz wyrównanie powierzchni. Potem na tym toksycznym podłożu deweloper wybuduje osiedle apartamentowców o bajkowej nazwie, dobrze prezentującej się na ulotkach reklamowych. A miedzy tymi budynkami oczywiście plac zabaw, na którym nasze pociechy będą się bawić i wchłaniać metale...

popigo | 2013-11-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Publio.pl
Przeczytana: 21 września 2013

Świetny dokument, a zarazem "dobra" sensacja. Z jednej strony nie odkrywa Ameryki, z drugiej zgrabnie porządkuje tematy o których każdy "gdzieś, kiedyś słyszał i wie, ale nie do końca co jak i z kim". Podobne bagno jak to które co chwilę wypływa na ul. Wiejskiej, z tym że tutaj śmierdzi nie tylko w przenośni ale i dosłownie. Książka świetna. Świadomość bezsilności załamująca.

maciekfry | 2018-11-25
Elena | 2018-09-27