Czarnobylskie truskawki

Seria: Sulina
Wydawnictwo: Czarne
Chernobyl Strawberries
choroba, wspomnienia, historia

W pewnym momencie swojego życia Vesna Goldsworthy - dziennikarka, pisarka, eseistka - dowiedziała się, że jest chora na raka. I że w razie śmierci jej dwuletni, wychowywany w Anglii syn straci ostatnie ogniwo łączące go z bałkańską historią jego rodziny, ze swymi bałkańskimi korzeniami. Taka jest genealogia "Czarnobylskich truskawek" - "książki dla Alexandra". Ale "książka dla Alexandra"...

Taka jest genealogia "Czarnobylskich truskawek" - "książki dla Alexandra".

Ale "książka dla Alexandra" szybko okazała się być pasjonującą lekturą dla całej rzeszy czytelników - zarówno z zachodniej, jak i z południowej Europy. Autorka (rocznik 1961, pochodzenie czarnogórsko-hercegowińskie) przeplata w swojej opowieści wspomnienia z dzieciństwa i młodości w titowskiej Jugosławii z burzliwymi losami Bałkanów (m.in. historia prababki, która nie ruszając się z domu, mieszkała w pięciu różnych państwach). Okres dojrzały to emigracja do Anglii i przejmująco, lecz bez sentymentalizmu ukazana choroba, z którą zmaga się pisarka: mamy tutaj refleksje na temat życia na wyspie, z brytyjskim mężem, mamy znakomicie opisaną specyficzną interakcję z brytyjskością i kulturą brytyjską, a także wnikliwe rozważania o tożsamości narodowej (w tym przypadku: nieskrywana jugonostalgia połączona z lojalnością wobec Zjednoczonego Królestwa) i o istocie języka.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

littlelesssweet | 2014-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2014

nawet chciałam chwilę poczekać z opinią, aż ochłonę. jednak po chwili zastanowienia wolę napisać teraz.

wspaniała, dzielna kobieta – to jedyne określenie, jakie przychodzi mi natychmiast na myśl w odniesieniu do Vesny. w okresie larwalnym beztroska, cokolwiek zmanierowana pannica, która dorastając w Jugosławii w epoce stabilizacji, dobrobytu i względnego spokoju, wciąż głodna wrażeń szukała ich we wszystkim dookoła. w dalekich podróżach, balansując na krawędzi romansu z o wiele starszym od siebie wykładowcą, w kontaktach z belgradzką bohemą lub też porzucając w poczuciu niedosytu i niespełnienia hordy adoratorów. w żaden sposób nie potrafiła zrozumieć rodziców, którzy wychowani w zawierusze II wojny światowej cenili sobie przede wszystkim stabilizację – w rodzinie, w pracy i w kraju, tego samego pragnąc dla swoich córek i z pewnym niepokojem obserwujących szalone, ich zdaniem, poczynania starszej z nich.
okoliczności i sama Vesna zaczynają się stopniowo zmieniać od momentu, w...

czytankianki | 2016-05-09
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 01 maja 2016

To nie jest książka o Czarnobylu, ale o Jugosławii. Autorka w 1986 r. wyemigrowała do Wielkiej Brytanii, gdzie założyła rodzinę. „Truskawki…” napisała z myślą o malutkim synku, kiedy zdiagnozowano u niej nowotwór i rokowania były mało optymistyczne (Goldsworthy nadal żyje). Opowieść o rodzinie Bjelogrliców pochodzącej z różnych stron Bałkanów miała być schedą, a zarazem pamiątką po tych, którzy skazani są na zapomnienie. Przytaczane historie są ciekawe, niestety nie podobał mi się sposób, w jaki zostały zaprezentowane. Autorka jest chaotyczna i egocentryczna, co bardzo przeszkadzało mi w lekturze

bijelodugme | 2015-11-01
Na półkach: Bałkany, Przeczytane

Kolejna doskonała pozycja "Czarnego" - tym razem mocno indywidualnie i z sentymentem. Doskonała książka dla każdego, kto fascynuje się rozpadem Jugosławii oczami zwykłych mieszkańców.

moniamoniu | 2013-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2013

Jeśli ktoś spodziewa się sporej dozy bałkańskości i jugoklimatów, tak jak ja, będzie trochę rozczarowany, ponieważ tematem głównym jest jej życie, miłość, dorastanie, twórczość literacka oraz oczywiście choroba i wiele innych. Jednak mnie książka urzekła, mimo tego, że nie tego oczekiwałam po opisie, ale pojawiające się wątki bałkańskie były fascynujące i wywołały u mnie uśmiech, zwłaszcza opowieści o jej babci.

Ania | 2016-08-24

Książka zapowiadała się nieźle. Wspomnienia, Bałkany, rodzinne historie...
Książka mnie trochę rozczarowała. Spodziewałam się więcej przemyconych informacji o kulturze, o życiu na Bałkanach, ogólnie rozumianej "jugosłowiańskości". Tymczasem sedno stanowiły opisy młodości, miłości i twórczości literackiej.
Męczyła mnie również chaotyczność i skakanie po chronologii i tematach.

Andzio | 2013-08-04
Przeczytana: kwiecień 2013

Trochę dziwna ta książka. Zaczynając od tytułu, który w ogóle nie sugeruje bałkańskiej tematyki. Ale w tym wypadku chodziło o ważny moment w życiu autorki. Pierwsza część - życie w Jugosławii - jest bardzo dobrze opisana i czyta się bardzo dobrze. Opis towarzysza Tity i towarzyszki Jovanki oraz opis życia w lepszym socjalizmie przypomina czasy PRLu. Cześć brytyjska, choroba i czasy wojny na Bałkanach są bardzo ciężko zjadliwe.
Podsumowując warto choćby dla pierwszej części tej książki.

dzikiebialko | 2016-06-16

Chciałam przeczytać te książkę ale nie dałam rady ponieważ jest ona napisana bardzo chaotycznie. Autorka okropnie miesza ze sobą różne historie w sposób utrudniający mi odbiór tej książki. Doszłam do 1/3 i właściwie dowiedziałam się trochę o jej dziadkach, mężu, dzieciństwie, młodości i gen. Tito. Domyślam się, że w dalszej części też będzie tak skakać po osi czasu. Poza tym to książka bardzo o niej samej, nie o Jugosławii.

Potisz | 2016-11-18
lea88 | 2016-11-12