Śmiech za drewnianą przegrodą

Seria: Inna Europa, Inna Literatura
Wydawnictwo: Czarne
Smeh za leseno pregrado
Słowenia, komunizm, życie

Rzecz dzieje się w Słowenii w latach 50. Narratorem powieści jest wychowywany przez dziadków na pół głuchy chłopiec. Jego ojciec, podejrzewany o dezercję były partyzant, uciekł przez Austrię do Kanady, matka zmarła przy porodzie. Bohater żyje we własnym, dźwiękoszczelnym świecie, na marginesie przesyconej ciężką atmosferą szantażu, donosicielstwa, bezkarnej samowoli ludzi aparatu władzy rzeczywistości. Jego historia opowiedziana została przez Virka w pięciu epizodach rozpiętych pomiędzy wczesnym dzieciństwem a dojrzałością. Kapitalne, ironiczne obrazy kroczącej ku świetlanej przyszłości Słowenii przeplatają się z pełnymi erotyzmu opisami kobiecych ciał, powoli odsłaniających swe sekrety przed młodym, poszukującym czegoś ciekawszego nad siermiężną codzienność komunizmu, adeptem.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Luka Rhei | 2016-03-26

Ładnie napisał Jani Virk o słoweńskiej rzeczywistości półgłuchego chłopca, któremu przyszło żyć w komunistycznych latach 50-tych. Bez nadziei na przyszłość, bez prawdziwego domu, bez dobrego dzieciństwa, w którym Pavel mógłby czuć się przynajmniej normalnie. Ten Pavel, który jest chyba trochę przygłupi, bo nie odpowiada na pytania, nie słucha nauczycielki, wagaruje i włóczy się po mieście jak zbity pies. I wciąż myśli. W jego głowie śmieją się kobiety, wracają do niego przyjaciele, przyjeżdża ojciec, a on sam opuszcza każde nieprzyjazne miejsce, albo przenosi się raz na zawsze za drewnianą przegrodę. A za drewnianą przegrodą śpią robotnice fabryczne, które malują sobie nawzajem paznokcie i śmieją w głos. Pavel przez szparę w przegrodzie widzi cały świat. Ten, którego nie może usłyszeć, też widzi. Stwarza go codziennie w swojej wyobraźni, jaką odgradza się od smutnego dzieciństwa. W młodzieńczość wkracza Pavel równie nieszczęśliwy, choć bardziej otwarty. Więcej wie i więcej słyszy,...

Michał | 2012-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2012

Zauważyłem, że sporo książek wydawanych w serii "Inna Europa Inna Literatura" Czarnego ma podobny schemat - fabuła polega na opowieści małego dziecka z czasów komunizmu (oczywiście gdzieś po wschodniej stronie żelażnej kurtyny), któremu przyszło dorastać w "jedynym słusznym systemie". Tak jest i w tej książce. Spytać należy, skoro schemat jest powtarzalny, to czemuż nie jest nużący? Odpowiedź jest prosta - każda historia jest inna i opisana przez to w inny sposób. W sumie nie ma większego znaczenia, gdzie to się dzieje - ważne, co się dzieje. A jeżeli opisuje to osoba, która na własnej skórze przeżyła dzieciństwo w socjalistycznej rzeczywistości, opowieść staje się autentyczna.

I dlatego właśnie warto sięgnąć po tę książkę - bo czytając ją, nie ma się wrażenia sztuczności, a bohater jest anonimowym dzieckiem, które nieraz mijaliśmy obojętnie na ulicy.

Noxi | 2011-06-04

Powieść nie porywa, nie ma w niej akcji ani fabuły, którą czytelnik śledziłby z zapartym tchem. Ale jest kameralna. Cicha, spokojna i bardzo smutna. Pavel - główny bohater - snuje się po ciągle zmieniającej się rzeczywistości – gdzie stare ideały są obalane, a te nowe jakieś niedopracowane. Nikt nawet nie uczy niedosłyszącego chłopca, jak ma nazywać otaczające go rzeczy. A obserwatorem jest bardzo dobrym.

Dla pokolenia, które wychowuje się już bez komunizmu, w wolnym kraju, tamte czasy wydają się niewiarygodne. Niewiarygodnie smutne. Niewiarygodnie bez sensu.

Polecam. Wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się czegoś o komunizmie w Słowenii, o samej Słowenii, czy po prostu przeczytać ciekawą i skłaniającą do refleksji opowieść o dojrzewaniu.

Tomasz Łukaszewicz | 2010-10-29

Tęsknota za normalnością niedosłyszącego Pavla w powojennej Lublanie. Niby nic specjalnego, ale klimat, jaki zbudował Jani Virk jest niepowtarzalny. Może poprzez wybujałe opisy erotyczne, które na tle szarej rzeczywistości komunizmu jawią są bardzo wyraźne. Warto.

Antuan_Duanel | 2015-01-06
Przeczytana: 04 października 2014

Jani Virk napisał książkę pełną swoistego uroku i inteligentnej ironii, w tragikomiczny sposób oddającą obraz dorastającego chłopca, uwikłanego w zawirowania totalitaryzmu. Problem jednak polega na tym, że obraz taki znamy z mnóstwa innych książek, uparcie powstających już od dziesiątków lat. Pod tym względem utwór Virka niewiele wyróżnia się od innych jemu podobnych, tym bardziej, że język tej powieści jest dość ascetyczny, a w doborze środków wyrazu wyczuwa się jakąś nietrafność (o ile nie zupełne ich ograniczenie).
Jest to dobra książka, ale jednak książka jakich wiele. Podobnych, bazujących ma utartej konwencji i podobnym kontekście politycznym. Szkoda, że wielu pisarzy średniego i młodego pokolenia ciągle jeszcze wraca do wspomnień i epok minionych. Sięgając po dostępne u nas książki twórców Europy Wschodniej chciałbym odczuć, jak pisarze widzą swoje otoczenie, swoją współczesność. Zamiast do czasów Tito wolałbym zdecydowanie przenieść się do współczesnej Słowenii.

Leszczu | 2013-10-07

Podchodziłem do niej dwa razy. Za pierwszym razem wydała mi się mocno przeciętna, miałem też inne sprawy na głowie - odstawiłem.
Zacząłem czytać drugi raz. I doszedłem do wniosku, że ten początek właśnie może co poniektórych (np. u mnie) zniechęcić do tej książki. Nie jest to pozycja porywająca, ale dość ambitna. No i w sumie, to dość smutna. Ale, gdy przebrnie się przez początek i w jakiś sposób pozna głównego bohatera, to przechodzi się przez nią całkiem sprawnie.
Ciężko mi ocenić tę powieść. Nie jest przeciętna, więc daję 6.

Maniek | 2016-05-14
Na półkach: Czarne, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Na początku mnie nie wciągnęła, jednak im dalej, tym więcej zrozumienia dla chłopca który wychowywał się w szarym socjalistycznym "raju".Dziecko niedosłyszące, nie słuchające komunistycznej nauczycielki, wierzące, buntownicze. Właśnie ten antykomunizm jest największym plusem tej książki :)

Z tych co krytykują, który zauważył paralelę między szarym żywotem głuchego chłopca a niedolą całego homo sovieticus? Ucieczka z Jugosławii jako "mniejszy lot w kosmos" tego mniejszego, głuchego Gagarina - uderzająca! Wdzięcznym wydawnictwu za tę pozycję!

ewka | 2016-09-12
Na półkach: Balkan, Przeczytane, Posiadam