Królowe salonów Drugiej Rzeczpospolitej

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
basiagie

Sławomir Koper tym razem wraca do opisu życia prywatnego elit II Rzeczpospolitej. Bestsellerowy autor opowiada o niezwykłych Polkach, które zrobiły wielką światową karierę w latach 20. i 30. Piękne, inteligentne, niezwykle uzdolnione i… bajecznie bogate, jak choćby Pola Negri, która miała u stóp całe Hollywood, z Charlie Chaplinem i Rudolfem Valentino, którzy byli jej kochankami.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

Kolejne, bardzo dobre opracowanie autorstwa Sławomira Kopra. Autor w ciekawy sposób przybliża sylwetki sześciu kobiet, które zapisały się w okresie międzywojennym w malarstwie, poezji, filmie, operetce i sporcie.
Lektura tej książki do tego stopnia mnie zainteresowała, że przeczytałam ją w ciągu jednego dnia.

Książka warta przeczytania !

Ela | 2015-04-30
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 30 kwietnia 2015

O bohaterkach najnowszej książki Sławomira Kopra słyszał chyba każdy. Ale gdyby przyszło opowiedzieć o ich osiągnięciach to pewnie w większości przypadków dałoby się wykrztusić zaledwie kilka zdań. Autor prezentuje nam sylwetki sześciu niezwykłych kobiet – każda z nich była wszechstronnie utalentowana, a w swojej, wybranej dziedzinie osiągnęła sławę i mistrzostwo.

Bardzo podobało mi się, że na swoje bohaterki autor wybrał kobiety reprezentujące różne dziedziny aktywności – mamy dwie malarki (Tamara Łempicka, Olga Boznańska), aktorkę (Pola Negri), śpiewaczkę (Lucyna Messal), poetkę (Kazimiera Iłłakowiczówna) oraz sportsmenkę (Halina Konopacka). Dzięki temu zróżnicowaniu prezentowany obraz jest pełniejszy, a tło historyczne z konieczności szerzej zarysowane.

Lekki styl, odpowiednie proporcje między wiedzą historyczną a anegdotami, wyważone opinie, a przede wszystkim fascynujące życiorysy bohaterek sprawiły, że spędziłam miło czas na lekturze, poszerzając przy okazji swoją wiedzę...

Agacha | 2017-09-28
Przeczytana: 28 września 2017

Zdarzało się, że książki pana Kopera trochę już mnie nudziły. Mimo to ciągle sięgam po nowe pozycje. I nie żałuję. Opowieść o kobietach, które w okresie międzywojennym były uwielbiane i podziwiane czyta się znakomicie. Aktorki, malarki, sportsmenki, panie piękne, zdolne i bogate. Może ich życie nie zawsze było łatwe, ale na pewno ciekawe.

Marquee | 2015-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2015

Salonowe lwice
Opary alkoholu, seks, liczne skandale, wielkie kariery- nie to nie dzisiejszy świat show biznesu. Tak wygladał świat artystów w dwudziestoleciu międzywojennym. Diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach. W tych czasach mimo natłoku używek i nietypowych zachowań lansowano prawdziwe talenty zarówno w kinematografii jak malarstwie czy literaturze. I własnie takie perełki odnajdujemy w ksiażce Sławomira Kopra Królowe salonów II RP. Już samo nazwisko znanego i cenionego historyka obyczajowości zachęcia do lektury. W tej pozycji autor pokusił się o sportretowanie sześciu kobiet światowego formatu. Odnajedziemy tu sylwetki Poli Negri, Tamary Łempickiej, Olgi Boznańskiej, Kaziemiery Iłłakowiczówny Haliny Konopackiej oraz Lucyny Mesal. Czyć, że wybór na te postaci, nie padł przypadkowo. Każda z nich znakomita swojej dziedzinie, niezapomniana w swoich kreacjach artystycznych. Wzbudzały ogromne emocje. Sczególnie da się to odczuć przy opisie drogi artystycznej Tamary Łempickiej....

wiesia | 2015-10-25
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 23 października 2015

Sławomir Koper wraca do II RP, tym razem na salony. Sześć niezwykłych, utalentowanych kobiet, których sława sięga Europy i Stanów Zjednoczonych.
Autor jak zwykle w ciekawej i lekkiej formie przybliża ich sylwetki, i epokę, w której żyły.
Szczególnie zainteresowała mnie Tamara Łempicka i Halina Konopacka.
Lubię Kopra, ale tym razem trochę nużyły mnie szczegóły i drobiazgowe opisy.

wrotki | 2016-01-05

Wcześniejsze książki Pana Kopera o okresie Dwudziestolecia Międzywojennego były lepsze. Styl autora dalej jest ten sam, bardzo dobrze się czyta książkę, ale mam wrażenie, że jest to tzw. "odgrzewany kotlet". Dobór bohaterek też nie jest do końca trafiony tzn. Olga Boznańska w okresie Dwudziestolecia była już trochę zwariowaną staruszką, a nie święcącą triumfy malarką - to był okres triumfu Tamary Łempickiej (też jest bohaterką tej książki). Kazimiera Iłłakowiczówna była znana w Polsce jako sekretarka Piłsudskiego, ale czy była uznawana za poetkę europejskiej czy światowej klasy, też nie jestem pewna. Miała to być książka o kobietach z Dwudziestolecia, które zrobiły karierę nie tylko w Europie ale i na świecie - tylko dwie z przedstawionych w tej książce były znane na świecie, była to Pola Negri i Tamara Łempicka. Generalnie książka jest warta przeczytania.

Dotka76 | 2016-12-02
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 20 listopada 2016

Odnajdziemy tu sylwetki Poli Negri, Tamary Łempickiej, Olgi Boznańskiej, Kaziemiery Iłłakowiczówny Haliny Konopackiej oraz Lucyny Mesal. Sporo wiedziałam o mojej ulubionej poetce - Iłłakowiczównie, reszta to dla mnie odkrycie. Świetne szkice, które czytałam z wypiekami na twarzy. Wszędzie to samo: wzlot i wiara, że sława i "wolność" da szczęście i ... zwykle smutna, zdrętwiała starość.

pocahontas_88 | 2017-05-03
Przeczytana: 03 maja 2017

Sześć niezwykłych kobiet. Koper w przystępny i lekki sposób przybliża ich sylwetki oraz czasy w których żyły. W książce odnajdujemy wiele interesujących faktów, na temat życia prywatnego bohaterek podejścia do miłości i kariery. Szczególnie zainteresowała mnie Tamara Łempicka, Olga Boznańska i Pola Negri. To kolejna książka Kopra którą przeczytałam i zapewne nie ostatnia, choć momentami zbyt długie opisy mnie nużyły.

Katarzyna | 2015-08-30

Jak miło było znów powrócić do tych czasów. Tym razem Sławomir Koper przedstawia sylwetki sześciu kobiet. Są nimi Olga Boznańska, Kazimiera Iłłakowiczówna, Halina Konopacka, Tamara Łempicka i Lucyna Messal. Wszystkie odniosły sukcesy, wszystkie budziły podziw, wszystkie były pełne pasji.
Najbardziej spodobał mi się rozdział poświęcony K.Iłłakowiczównej. O dziwo, bo kiedy rozpoczynałam lekturę książki to wydawało mi się, że właśnie ten rozdział najmniej mnie zainteresuje. Iłłakowiczówna była niezwykłą kobietą. Ogromnie inteligentną, przewrotną, pewną siebie. Na pewno będę chciała dowiedzieć się o niej jeszcze więcej.
Z kolei w rozdziale poświęconym O.Boznańskiej przemiłą niespodzianką były dla mnie drobne fragmenty o dwóch malarzach, których uwielbiam: Kislingu i Modiglianim (o tym drugim dosłownie wspomnienie, ale i tak mnie to ucieszyło).
Myślę, że każdy kto interesuje się tamtą epoką znajdzie w tej książce coś dla siebie. Ja przeczytałam ją w jedno popołudnie. Zajmująca,...

Dominik | 2018-11-04