Królowe salonów Drugiej Rzeczpospolitej

Sławomir Koper Wydawnictwo: Czerwone i Czarne biografia, autobiografia, pamiętnik
Czerwone i Czarne
dwudziestolecie międzywojenne Pola Negri Tamara Łempicka Lucyna Messal Olga Boznańska Kazimiera Iłłakowiczówna Halina Konopacka
biografia, autobiografia, pamiętnik
2015-04-22

Sławomir Koper lekko i przyjemni opowiada o (po raz kolejny) o życiu prywatnym elit II Rzeczpospolitej. Tym razem sięga po postaci wspaniałych kobiet: niezwykłych Polek, które zrobiły wielką światową karierę w latach 20. i 30. XX wieku - a więc w czasach, które nie były kobietom zbyt przychylne.

Wszystkie bohaterki to piękne, inteligentne, niezwykle uzdolnione artystki (a...

Pan Koper piszę tak, że choć niekoniecznie byłam zainteresowana biografią kobiet z II Rzeczpospolitej, (niektórych nawet nie znałam przyznam) to mimo wszystko książkę połknęłam. Niezwykłe kobiety z niezwykłmi życiorysami. Naprawdę można się zdziwić, oj można.

Fascynujace opowiesci o polkach II RP , ktore blyszczaly na salonach Europy i Ameryki . Poznamy blizej Pola Negri , Tamara Lempicka , Olga Boznanska , Kazimiera Illakowiczowna , Alina Konopacka , Lucyna Messal.

Książka o Kobietach, Które osiągnęły sukces na arenie międzynarodowej. Ciężką pracą i upartością dążyły do celu.
Nie zawsze kariera była usypana różami, czasami sukces przeradzał się klęskę. Sześć kobiet, różnych dziedzin życia, były bardzo utalentowane. Książka opisuje tylko sześć kobiet, autor musiał wybrać i uzasadnić które i dlaczego one.

Zdarzało się, że książki pana Kopera trochę już mnie nudziły. Mimo to ciągle sięgam po nowe pozycje. I nie żałuję. Opowieść o kobietach, które w okresie międzywojennym były uwielbiane i podziwiane czyta się znakomicie. Aktorki, malarki, sportsmenki, panie piękne, zdolne i bogate. Może ich życie nie zawsze było łatwe, ale na pewno ciekawe.

Sześć niezwykłych kobiet. Koper w przystępny i lekki sposób przybliża ich sylwetki oraz czasy w których żyły. W książce odnajdujemy wiele interesujących faktów, na temat życia prywatnego bohaterek podejścia do miłości i kariery. Szczególnie zainteresowała mnie Tamara Łempicka, Olga Boznańska i Pola Negri. To kolejna książka Kopra którą przeczytałam i zapewne nie ostatnia,...

Odnajdziemy tu sylwetki Poli Negri, Tamary Łempickiej, Olgi Boznańskiej, Kaziemiery Iłłakowiczówny Haliny Konopackiej oraz Lucyny Mesal. Sporo wiedziałam o mojej ulubionej poetce - Iłłakowiczównie, reszta to dla mnie odkrycie. Świetne szkice, które czytałam z wypiekami na twarzy. Wszędzie to samo: wzlot i wiara, że sława i "wolność" da szczęście i ... zwykle smutna,...

Wcześniejsze książki Pana Kopera o okresie Dwudziestolecia Międzywojennego były lepsze. Styl autora dalej jest ten sam, bardzo dobrze się czyta książkę, ale mam wrażenie, że jest to tzw. "odgrzewany kotlet". Dobór bohaterek też nie jest do końca trafiony tzn. Olga Boznańska w okresie Dwudziestolecia była już trochę zwariowaną staruszką, a nie święcącą triumfy malarką - to...

Sławomir Koper wraca do II RP, tym razem na salony. Sześć niezwykłych, utalentowanych kobiet, których sława sięga Europy i Stanów Zjednoczonych.
Autor jak zwykle w ciekawej i lekkiej formie przybliża ich sylwetki, i epokę, w której żyły.
Szczególnie zainteresowała mnie Tamara Łempicka i Halina Konopacka.
Lubię Kopra, ale tym razem trochę nużyły mnie szczegóły i drobiazgowe...

Jak miło było znów powrócić do tych czasów. Tym razem Sławomir Koper przedstawia sylwetki sześciu kobiet. Są nimi Olga Boznańska, Kazimiera Iłłakowiczówna, Halina Konopacka, Tamara Łempicka i Lucyna Messal. Wszystkie odniosły sukcesy, wszystkie budziły podziw, wszystkie były pełne pasji.
Najbardziej spodobał mi się rozdział poświęcony K.Iłłakowiczównej. O dziwo, bo kiedy...

• 2015
  • Historia