Mężczyźni bez kobiet

Okładka książki Mężczyźni bez kobiet Haruki Murakami
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Okładka książki Mężczyźni bez kobiet
Haruki Murakami
7,0 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Wydawnictwo: Muza literatura piękna
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Onna no Inai Otokotachi (女のいない男たち)
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2015-10-21
Data 1. wyd. pol.:
2015-10-19
Data 1. wydania:
2016-10-07
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328700918
Tłumacz:
Anna Zielińska-Elliott
Tagi:
murakami literatura japońska miłość namiętność pożądanie samotność niespełnienie
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Najbardziej samotni mężczyźni na świecie *



1097 48 165

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
2696 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
796
420

Na półkach: ,

„Mężczyźni bez kobiet” to zbiór siedmiu opowiadań oscylujących wokół tematu związków i miłości w ogóle. Najnowsze dzieło tego słynnego japońskiego pisarza było moim pierwszym spotkaniem z jego twórczością. Czy udanym? Nie jestem do końca przekonana, bo chociaż opowiadania stoją na wysokim poziomie, a styl Murakamiego zachwyca, to nie odnalazłam w tym zbiorze tego czegoś, co zasługiwałoby na nagrodę Nobla. Na tym etapie nie dziwi mnie, że Murakami jej nie zdobył, ale oczywiście nie mam prawa oceniać jego talentu po przeczytaniu zaledwie jednej książki. Na pewno będę skrupulatnie poznawać inne jego dzieła, bo jakby nie było – „Mężczyźni bez kobiet” to bardzo dobra pozycja.

Ciężko wybrać najlepsze z siedmiu opowiadań, bo każde podszyte jest samotnością i rozpaczą po stracie ukochanej kobiety, wzbudzając tym samym emocje w czytelniku. Niektóre z nich, jak choćby to o Gregorym Samsie (które zresztą nawiązuje do „Przemiany” Franza Kafki), są surrealistyczne, inne z kolei bardzo życiowe. Ale wszystkie mają ze sobą wspólny mianownik – mówią o mężczyznach, którzy w jakiś sposób utracili najważniejsze kobiety w swoim życiu. Czy to z powodu śmierci, czy przez rozwód czy też najzwyklejsze rozstanie. Warto wspomnieć o opowiadaniu „Kino”, które zawiera w sobie elementy realizmu magicznego, czy o „Szeherezadzie” – nawiązującej do „Księgi tysiąca i jednej nocy”.

Jednym z nielicznych minusów było według mnie zastosowanie gwary poznańskiej w opowiadaniu „Yesterday”. Tłumaczka wyjaśnia cel tego zabiegu we wstępie i jest on całkowicie uzasadniony. Jeden z bohaterów posługuje się dialektem, który znacznie różni się od standardowego japońskiego, należało więc podkreślić różnicę w jego wypowiedziach. Nie zmienia to jednak faktu, że czytało się te fragmenty ciężko, a czasem nawet bez zrozumienia. Być może dla osób z Wielkopolski nie będzie to aż takim problemem, dla mnie natomiast było to irytujące, ale w pełni rozumiem decyzję tłumaczki.

Opowiadania napisane są zrozumiałym, choć nie do końca prostym językiem. Od czasu do czasu natkniemy się na wzniosłe metafory, niekiedy autor lekko filozofuje, ale robi to w nienachlany i przystępny sposób. Widać dbałość o piękno języka, co jest także zasługą porządnego i naprawdę przyjemnie napisanego przekładu. Sam Murakami pisze jakby opowiadał historie, często wyrwane z kontekstu, bez konkretnego zakończenia. Ale w tym pozornym chaosie tkwi chyba piękno jego twórczości – mnie w każdym razie to ujęło. A najlepsze jest to, że pomimo nostalgicznego klimatu wszystkich siedmiu opowiadań, żadne z nich nie jest nudne czy męczące, czyta się je z przyjemnością i niesłabnącym zainteresowaniem.

Ten zbiór opowiadań na pewno zachęcił mnie do poznawania kolejnych dzieł Murakamiego i pozwolił dostrzec kilka charakterystycznych elementów jego twórczości. Nie rozkochał mnie jednak na tyle, by z miejsca zaliczyć go do grona moich ulubionych pisarzy, jednak nie wykluczam takiej możliwości przy następnych spotkaniach. Mam nadzieję, że kolejne tytuły będą jeszcze lepsze, bo namiastka stylu tego autora, którą otrzymałam w „Mężczyznach bez kobiet” naprawdę do mnie przemawia.

„Mężczyźni bez kobiet” to zbiór siedmiu opowiadań oscylujących wokół tematu związków i miłości w ogóle. Najnowsze dzieło tego słynnego japońskiego pisarza było moim pierwszym spotkaniem z jego twórczością. Czy udanym? Nie jestem do końca przekonana, bo chociaż opowiadania stoją na wysokim poziomie, a styl Murakamiego zachwyca, to nie odnalazłam w tym zbiorze tego czegoś, co...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3 516
  • Chcę przeczytać
    2 457
  • Posiadam
    933
  • Chcę w prezencie
    145
  • Teraz czytam
    116
  • Ulubione
    73
  • 2018
    42
  • 2019
    40
  • Haruki Murakami
    36
  • 2022
    32

Cytaty

Więcej
Haruki Murakami Mężczyźni bez kobiet Zobacz więcej
Haruki Murakami Mężczyźni bez kobiet Zobacz więcej
Haruki Murakami Mężczyźni bez kobiet Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także