Men Without Women: Stories

Wydawnictwo: Audible Studios
女のいない男たち [Onna no inai otokotachi]
angielski
finnegan

A dazzling new collection of short stories--the first major new work of fiction from the beloved, internationally acclaimed, Haruki Murakami since his #1 best-selling "Colorless Tsukuru Tazaki and His Years of Pilgrimage." Across seven tales, Haruki Murakami brings his powers of observation to bear on the lives of men who, in their own ways, find themselves alone. Here are vanishing cats and...

Across seven tales, Haruki Murakami brings his powers of observation to bear on the lives of men who, in their own ways, find themselves alone. Here are vanishing cats and smoky bars, lonely hearts and mysterious women, baseball and the Beatles, woven together to tell stories that speak to us all.
Marked by the same wry humour that has defined his entire body of work, in this collection Murakami has crafted another contemporary classic.

Paco | 2017-09-11
Przeczytana: 11 września 2017

Wisienki zawsze muszą być dwie.
Tym bardziej w kraju nimi kwitnącym.
Osamotniona sprawdza się tylko na torcie.
A życie tortem nie jest.
Najczęściej przekładańcem bywa.
Pomiędzy babeczką kruchą i bez jajek piernikiem.
Na dobitkę zakalec się trafia. I jak się trafi, mamy posprzątane.
Bo zakalec, jako brak wierności figuruje.
Nie napisałby tego Murakami, pożywki by nie miał, gdyby wyżej wspomniana, dochowana była. Niewierność z dulszczyzną, w parze za rączkę idące, opowiastek tych, energii są źródłem.
Zakochani są wśród nas i zdradzani są wśród nas.
Zdradzający są wśród mas.
Matematycznie rzecz ujmując, kobiet bez mężczyzn jest ilość taka sama.
A po wiarołomstwie pozostaje szrama.
Wypadałoby mi napisać, że to książka o poszukiwaniu.
O dociekliwej ciekawości podświadomości.
Ograniczę się jednak do aksjomatu – niedopowiedziane pogadanki.
Urwane myśli, poniechane puenty.
Brak kulminacji a finalne zdania, równie dobrze, jako prolog posłużyć by mogły.
No to kończ Waść.
I romansów...

Mała-Mi | 2017-06-19
Przeczytana: 16 czerwca 2017

Czuję niedosyt.
Po rewelacyjnej " Na południe od granicy, na zachód od słońca" ta książka wypadła średnio.
Autor w kilku niezależnych od siebie opowiadaniach przedstawia krótkie historie tytułowych mężczyzn bez kobiet ( wdowców, rozwodników, kawalerów). I to by było na tyle. Nie odnalazłam w tych opowiadaniach nic nowego ani odkrywczego. Żadne z nich mnie nie poruszyło ani wzruszyło. Za kilka chwil nie będę nawet pamiętać o czym były. Tym razem Haruki Murakami mnie nie zaczarował...

Jolanta | 2016-01-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Piękny język, przemawiający do czytelnika.
Zbiór 7 opowiadań (z duszą i klimatem), w których mężczyźni nie żyjący w stałych związkach z kobietami są głównymi bohaterami. Młodzi i starzy. Wyobcowani i samotni. Mężczyźni bez kobiet? Czy to możliwe? Okazuje się jednak, że nie do końca. Każdy bowiem z bohaterów przeżywa uczucie, uprawia seks oraz jest w związku, którego nie można nazwać "zwyczajnym".
Kobiety ich kochają, ale też odchodzą i ranią. Dają radość i smutek. Nie zostają na zawsze. Ale wszyscy ci mężczyźni jak to Japończycy, mają w sobie dużo pokory, wybaczają i nie wymagają zbyt wiele. Cieszą się chwilą i zadowoleni są z takiego stanu rzeczy.
Długo przymierzałam się do przeczytania książki Murakamiego. Niedawno jednak przeczytałam Joanny Bator - "Rekin z parku Yoygi", w której to książce (zbiór reportaży o współczesnej kulturze Japonii) 2-3 reportaże poświęciła jego osobie i twórczości. I decyzję podjęłam. Oderwać się od opowiadań nie mogłam. I cieszę się również, że jest...

korcia | 2015-10-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 20 października 2015

Każde z tych opowiadań ma w sobie bardzo duży ładunek emocji. Stykamy się z miłością, namiętnością, samotnością, tęsknotą, strachem i rozpaczą. Nie brakuje magii, trafnych spostrzeżeń, humoru czy zaskakujących rozwiązań, które niekiedy wykraczają poza granice zrozumienia. Zbiorek jest dosyć spójny, choć podejście do tematu w poszczególnych opowieściach jest różne, za to niezmiennie w każdej z nich pojawia się pewnego rodzaju melancholia.

Język Murakami jest dosyć prosty, ale autor potrafi z tych niezbyt skomplikowanych zdań snuć rozbudowaną opowieść, trafiającą do wyobraźni czytelnika, zabierającą go do świata, którego nie zna na co dzień. Autor odwołuje się do znanych dzieł literatury, w tym między innymi do " Baśni z tysiąca i jednej nocy" czy "Wujaszka Wani". Bawi się słowem, co szczególnie widoczne jest w opowiadaniu "Yesterday", którego jeden z bohaterów posługuje się ciekawą, chociaż niekiedy trudną do zrozumienia i bardzo irytującą gwarą.

Literatura japońska kojarzy mi się...

deana | 2016-12-12
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 12 grudnia 2016

Samotność to taka straszna trwoga, ogarnia mnie, przenika mnie... tak kiedyś śpiewał Rysiek Riedel. Haruki Murakami też doskonale zdaje sobie z tego sprawę i pisze o tym opowiadania. Jego bohaterami są mężczyźni, którzy na własnej skórze przekonują się co znaczy żyć bez kobiet, bez drugiej połowy, z którą można rozumieć się bez słów. Są samotni pośród ludzi, wyobcowani i pozbawieni ciepła. Ta męska samotność jest bolesna i przerażająca, pokazuje jak kruche są mury skrywające cierpienie i ból. A gdy ta tama pęknie nie pozostaje już nic co mogłoby trzymać ich przy życiu i być siłą napędową.

Murakami tak prosto mówi o trudnych sprawach. Rysuje jasne i bardzo uniwersalne obrazy czytelne dla każdego. Jego zwyczajność wkradają się przemilczane problemy i sprawy, o których nie chcemy myśleć i pamiętać.

,,Mężczyźni bez kobiet" jako zbiór opowiadań jest bardzo różnorodny. Każdą z historii inaczej się odbiera i inaczej można interpretować. Różnie padają w nich akcenty, dzięki czemu łatwo...

Leeloo_Dallas | 2016-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2016

Zbiór opowiadań "Mężczyźni bez kobiet" to siedem historii o tym, w jaki sposób mężczyźni przeżywają samotność po stracie ukochanej kobiety.
Wierząc Murakamiemu, lekko parafrazując jego słowa - w świecie mężczyzny, który żyje bez kobiety dźwięki brzmią inaczej, inaczej odczuwa się pragnienie i inaczej rosną włosy. Posługując się bardziej wzniosłą metaforą zaczerpniętą z jednego z opowiadań "...dla mężczyzn bez kobiet świat jest bezmiernym i bolesnym chaosem, ciemną strona księżyca...".
A nawet jeśli los ześle mu ponownie wspaniałą kobietę, nigdy nie zniknie niepokój o to, czy znowu nie stanie się mężczyzną bez kobiety.
Wszystkie opowiadania bardzo mi się podobały. Najbardziej przemówiło do mnie ostatnie opowiadanie "Mężczyźni bez kobiet", które było jakby podsumowaniem całości. W opowiadaniu "Kino" znalazłam świetny klimat podszyty nutką grozy, a opowiadanie "Zakochany Samsa" to odwrócony Franz Kafka. Odwrócony, ponieważ u Murakamiego Samsa z robaka przemienił się w...

Elżbieta | 2016-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Kolejny tegoroczny czytelniczy zawód.Ale widzę z opinii na tym forum,że to ja mam odrębne zdanie o tej książce od reszty jej czytelników.Ja niestety uważam ją za objaw grafomanii która dotknęła Murakamiego.To co objawił w tych opowiadaniach to dobry przykład na literaturę z gatunku:maksimum słów minimum treści. Przykre dla mnie dlatego, że poprzednie książki tego pisarza bardzo mi się podobały. W tych opowiadaniach irytowało mnie też, że pisarz wykorzystał w nich wątki (pewnie na nowe brakło pomysłów) które już wcześniej pojawiały się w jego książkach np. randka z dziewczyną przyjaciela do której dochodzi na na jego prośbę.A może w Japonii jest to taki popularny zwyczaj,by dla wypróbowania dobrej przyjaźni podsunąć swoją dziewczynę przyjacielowi,jak się jej chwilowo nie używa. W to wątpię,to raczej wygląda,że pisarz sam na jakiś uraz na tym punkcie. Jeszcze kwiatek,jeden z wielu,znaleziony w jednym z opowiadań cyt:”...najtrudniejsza będzie utrata nie seksu,ale bliskości,którą...

Anna | 2015-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2015

„Mężczyźni bez kobiet” Haruki Murakami to zbiór siedmiu opowiadań o mężczyznach.

„Dla mężczyzn bez kobiety świat jest bezmiernym i bolesnym chaosem, ciemną stroną księżyca.”
„Tylko mężczyzna bez kobiety potrafi zrozumieć, jak ciężko, jak boleśnie jest stać się jednym z mężczyzn bez kobiet.”

Haruki Murakami filozofuje, ale jakże trafnie i z humorem.
Rzadko zdarza mi się czytać książkę od nowa zaraz po jej zakończeniu. „Mężczyźni bez kobiet” nie wystarczy przeczytać jeden raz. To wielka literatura. GORĄCO POLECAM!

Krzysztof | 2015-10-31
Przeczytana: 31 października 2015

Do tej pory nie znałem nic z prozy Murakamiego i pomyślałem, że niedawno wydany zbiór opowiadań to dobry pretekst by sprawdzić jaki rodzaj literatury przedstawia pisarz. Chociaż nie jestem wielbicielem krótkiej formy opowiadań to zbiór siedmiu opowieści zawartych w Mężczyznach bez kobiet uważam za interesujące i warty uwagi. Pełne surrealizmu, niejednoznaczności, czasami humorystyczne, opowiadania Murakamiego potrafią nie tylko zaciekawić, ale wzbudzić różne emocje.

Tematem spajającym opowiadania jest miłość i samotność. Dotyczy ona różnych mężczyzn, w których życiu brakuje kobiet, z którymi tworzyliby uczuciowy związek. Wśród tych mężczyzn znajduje się aktor, student, doktor, chory czy właściciel kawiarni. Każdy z nich doświadcza swoistej miłości, która niespełniona lub utracona stała się źródłem samotności i różnych życiowych wyborów.

Murakami opowiada ich historię z lekkością, często zabawnie jak ma to miejsce w przypadku dziwnej historii Gregorego Samsy (bohatera opowiadania...

tivrusky | 2015-11-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 31 października 2015

Najbardziej zaskakujący a zarazem oczywisty fakt na świecie: każda butelka wódki ma dno - tak (albo podobnie, nie pamiętam) kiedyś mówił Piotr Bałtroczyk. Gdy dwa lata temu odkryłem Murakamiego, po jego książki sięgałem bez najmniejszego opamiętania, co znienacka doprowadziło do sytuacji (po równi: zaskakującej i oczywistej), w której przeczytałem już wszystko i już nic więcej nie pozostało (no dobra, mam zaległego "Słonia" i "Bieganie"). Dlatego też pojawienie się "mężczyzn bez kobiet" to dla mnie niemałe wydarzenie i niemała radość.

Radością jeszcze większą niż premiera, okazała się sama lektura opowiadań - zdążyłem już zapomnieć, jaki ten surowy i oszczędny styl Japończyka jest przyjemny. Opowieści snują się leniwie, wypełnione gęstym klimatem, dymem i jazzem, jakby to nie były wydrukowane słowa, a spotkanie z żywym, prawdziwym człowiekiem. Człowiek ma wrażenie, że to zwykłe opowiastki, bez większego znaczenia, aż nagle przychodzi taki moment gdy dociera doń, że gdzieś między...

Czytamy w weekend

Do kolejnych świąt został już tylko tydzień. Być może należycie do tych osób. które nic sobie z nich nie robią i nie czują presji mycia okien oraz gotowania stu potraw, a być może teraz z obłędem w oczach liczycie ile jaj musicie kupić, żeby dla wszystkich starczyło. Bez względu jednak na Wasz stosunek do Wielkanocy mamy nadzieję, że w najbliższych dniach znajdziecie trochę czasu na dobrą lekturę.

Murakami w Warszawie!

Haruki Murakami znany jest z kilku rzeczy: z tego, że jest wiecznym kandydatem do Nobla, że jego książki nie pozostawiają nikogo obojętnym - albo się je lubi, albo nienawidzi i że jest wielkim fanem jazzu. Przez siedem lat prowadził w Tokio jazzowy bar Peter Cat. Mieszkańcy Warszawy już wkrótce sami będą mogli się przekonać jak jest w klubie Murakamiego!