Madeline
Zofia Kierszys
dona

"W Paryżu, w kamieniczce oplecionej wszędzie jak na wsi dzikim winem, mieszkało, po sześć w rzędzie, dwanaście dziewczynek". Tak się zaczyna jedna z najpopularniejszych na świecie książek dla dzieci, napisana i zilustrowana przez Ludwiga Bemelmansa. Autor, urodzony w Tyrolu, od 1914 roku mieszkał w Nowym Yorku, chętnie i często podróżował jednak do Europy, gdzie w Paryżu miał swój drugi dom. Podczas wakacji na jednej z francuskich wysepek Bemelmans trafił do szpitala, po wypadku rowerowym, potrącony przez jedyny samochód, który wówczas po tej wysepce jeździł. W małym szpitaliku pielęgniarkami były siostry zakonne w kornetach jak skrzydła gigantycznych motyli; nad łóżkiem Ludwiga pęknięcia na suficie wyglądały jak postać królika, a w pokoiku obok leżała mała dziewczynka po operacji ślepej kiszki. Ona to właśnie stała się wzorem Madeline, bohaterki książki, którą po powrocie do domu w Nowym Jorku Bemelmans napisał i zilustrował. Historia dziewczynki i niezwykłe ilustracje przedstawiające widoki Paryża od razu tak spodobały się małym czytelnikom, że od pierwszego wydania w 1939 roku książka ta wciąż jest wznawiana aż do dziś. W przygotowaniu "Gwiazdka Madeline", kolejna książka o przygodach dzielnej dziewczynki.

źródło opisu: Prószyński i Ska, 1998

aniaszew | 2015-05-29
Na półkach: Dla dzieci, Przeczytane
Przeczytana: 29 maja 2015

Niby zwykła dziewczynka, a tyle w niej uroku. Piękna opowieść o przygodach Madeline. Książeczka wierszowana, mało tekstu , duże obrazki. Smaku dodają paryskie budowle.

Czytajka | 2015-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2015

Moja ulubiona bajka z dzieciństwa! bardzo dobrze wspominam tę bajeczkę, sama oglądałam ją w dzieciństwie i teraz chciałabym pokazać moim szkrabom :) film, bajkę, książkę, cokolwiek, byle poznały madeline :)

Karolina | 2015-05-12
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 11 maja 2015

Przeczytane w antykwariacie po angielsku.

KasiaRU | 2015-09-29
antoinette | 2013-03-23
nadezhda blahovec | 2012-11-02
Na półkach: Przeczytane, Dawno temu
Nikaa | 2012-10-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Bajki
100 książek dla dzieci, które trzeba przeczytać raz w życiu (wg Amazona)

Po liście 100 książek, które musisz przeczytać raz w życiu, Amazon przygotował kolejną listę. Tym razem znalazły się na niej książki dla dzieci, choć adresatami listy mogą być także dorośli, którzy chcieliby nadrobić ewentualne zaległości z dzieciństwa.