przyjaźń, konkurs,
AMisz

To piękna opowieść o poszukiwaniu prawdziwej przyjaźni, napisana i zilustrowana przez laureatki konkursu Piórko 2015. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2015

źródło okładki: Zielona Sowa, 2015

FannyBrawne | 2017-05-31

Chociaż dawno już wyrosłam z książek dla dzieci, ,,Szary Domek” Katarzyny Szestak całkowicie podbił moje serce. To historia małego Szarego Domku, który wyrasta w Herbatkowym Miasteczku na ulicy Wietrznej. Początkowo doskwiera mu samotność, ale potem zaprzyjaźnia się z wiatrem i razem zaczynają szukać właściwego mieszkańca dla Szarego Domku.

Historia opowiedziana przez panią Szestak jest całkowicie urocza, a do tego odwołuje się do najlepszych książek dla dzieci jak ,,Kubuś Puchatek”(przynajmniej ja zauważyłam pewno podobieństwa). Pięknie opowiada o przyjaźni i tym, co można zrobić dla bliskich, a do tego robi to w sposób zrozumiały dla dzieci, ale nie przesadnie infantylny. Nie brak tu zapadających w pamięć cytatów, rodem właśnie z Milne’a, czy wzruszających fragmentów. Oprócz tego książeczka uczy dzieci, by nie oceniać po pozorach i akceptowa innych takimi jakimi są.

Zdecydowanie polecam ,,Szary Domek” wszystkim dzieciom, a także tym, którzy chcieliby na chwilę powrócić do...

cymelium | 2015-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2015

Książeczka niepozorna, cieniutka, leżała w koszu w Biedronce. Cena tak śmiesznie mała, że paradoksalnie nie zachęcała do zakupu. Cena 9,99 sugerowała, że to kolejny gniot.
Ale moja córka wróciła ze szkoły zachwycona książeczką, którą czytała im pani na lekcjach. Była tak bardzo nią poruszona, że poprosiła św. Mikołaja właśnie o nią. I dostała. I zaczęłyśmy czytać, a ja po pierwszym rozdziale się zakochałam w tej opowieści. Jest przepiękna. Ciepła, barwna, magiczna, mądra, spokojna, smutna, a zarazem pełna nadziei. To książka niesamowita i zachwycająca.
Poleciłam ją kilku koleżankom i każda z nich podziela moje zdanie. A ja dziękuję za tak mądrą i wrażliwą panią nauczycielkę, która ,,wyłowiła" tę książeczkę z ,,biedronkowego" kosza i przeczytała dzieciom w szkole. Oby więcej tak mądrych książek towarzyszyło mojej córce w jej życiu.
Polecam.

gorzka | 2016-02-18
Przeczytana: luty 2016

„Szary domek” będzie świetną książeczką do wspólnego czytania z dziećmi jak również niezłym nabytkiem dla kolekcjonerów literatury dziecięcej. Historia opowiedziana przez autorkę chwyta za serce ( nawet starszych czytelników), zawiera morał, a dodatkowo jest pięknie ilustrowana. Jeśli szukacie czegoś ciekawego do wspólnej lektury z pociechą „Szary domek” będzie się świetnie do tego dzieła nadawał.

Czesia | 2016-08-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 31 lipca 2016

Podczas jednego z wykładów na mojej uczelni wykładowca omawiając temat bajek dla dzieci napomknął na temat ciekawej książeczki dla dzieci, którą w zeszłym roku znaleźć można było w popularnym sklepie. Akurat natrafiłam ostatnio na tę pozycję i migiem ją zakupiłam. Mowa o krótkiej książeczce dla dzieci napisanej przez Katarzynę Szestak, która wygrała konkurs "Piórko 2015. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci". Przeczytałam ją w 20 minut i uważam, że w pełni zasługuje na wygraną w tym konkursie.

Historia związana jest z miasteczkiem o pięknej i słodkiej nazwie Herbaciane Miastko, gdzie ulice nazwane są jak popularne herbatki. Rumiankowa, Kwiatowa, Miętowa czy Malinowa to ulice, które są kolorowe, słoneczne, obdarzone roślinkami, w których życie ma pozytywny wymiar. W oddali położona jest jeszcze jedna ulica, nazywana Wietrzną. Jest tam mroczno, ciemno, pochmurno, a mieszkańcy nawet nie wchodzą na te ulicę. Pewnego dnia jednak na tej ulicy pojawia się szary domek, który jest...

Dominika Rygiel | 2015-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2015

Niewiele spodziewam się po książeczkach rzuconych byle jak na półki dyskontów. Często bywa, że za pół ceny dostaje się kiepsko wydane, z licznymi błędami i nieciekawymi ilustracjami książki, którymi ciężko zainteresować dorosłego, a co dopiero dziecko. Tym razem jednak jest inaczej.

Główny bohater książeczki to Szary Domek - niepozorny, skromny i trochę zagubiony, który próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości - Herbatkowym Miastku - miejscu pełnym kolorowych domków. Jest trochę samotny a co za tym idzie, poszukuje szczęścia. Co lub kto mu je da? Szalejący uliczkami miasta Wiatr? Srebrny wilk? A może Wiedźma przyrządzająca tajemnicze eliksiry i siejąca postrach wśród mieszkańców miasteczka? Gburowaty Niszczydom, który pewnego dnia zjawia się pod dachem Szarego Domku?

"Szary Domek" to przepiękna, mądra opowieść. Główny jej bohater - niby szaraczek - przepełniony jest dobrocią i domowym ciepłem. Zaraża dobrodusznością, nienachalnie wskazuje co w życiu jest ważne, mimochodem...

anika | 2017-01-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 07 stycznia 2017

Cudowna, mądra, ciepła opowieść, przepięknie ilustrowana i nie tylko moi bratankowie byli nią zachwyceni, sama również dałam się porwać tej magicznej historii.
Polecam!!!

..."Szary domek" Katarzyny Szestak to książka, którą wypożyczyłam z biblioteki z myślą o swojej A. ...mojej córci spodobały się bardzo rysunki, ale niestety treść jest jeszcze dla niej za poważna... ...nic straconego ;-) ...kiedyś do niej wrócimy :-) ... ... jak moja A. podrośnie na pewno ta książka znajdzie się w naszej domowej biblioteczce... ...dlaczego?... ... ponieważ jest to piękna opowieść o przyjaźni... ...pełna realizmu magicznego... ...mądra, ciepła, urocza i baśniowa... ...wzruszająca i poetycka... ...opowieść, która uczy, że marzenia mogą się spełnić, jeśli tylko w to wierzymy... ...zdecydowanie jest to książka dla dzieci i dla dorosłych... ...no i te przepiękne ilustracje, które w pełni oddają klimat "Szarego domku"...

charmeuse | 2015-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2015

Przyznam szczerze, że skusiła mnie cena i oprawa graficzna. Kiedy zaczęłam czytać synkowi odkryłam, że poza ślicznymi, kolorowymi ilustracjami jest jeszcze fajna historia z cennym przesłaniem. Dziś czytaliśmy rozdział trzeci i kiedy synek zasnął ja doczytałam opowieść do końca. Bardzo ładna, wzruszająca i mądra. Gorąco polecam zwłaszcza że wcale nie jest łatwo znaleźć fajną książkę dla dzieci bo bywa, że za pięknymi ilustracjami, kredowym papierem i twardą okładką nic nie idzie, kompletnie nic. A tu jest inaczej i właśnie dlatego pewnie jeszcze wiele razy będziemy ją czytać na dobranoc.

teresai | 2017-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2017

Piękna, magiczna i baśniowa.
Dla Małych i Dużych.
Dla dzieci i dla tych, którzy "dziecięckość" w sobie pielęgnują.
Zachwycająca i ciepła.
Mądra i wzruszająca.
Przepięknie zilustrowana.
Cudowna.
I taka moja...,

"W moim magicznym domku
wszystko się zdarzyć może.
Same zmyślają się historie,
sam się rozgryza orzech." (autor: Magdalena Czapińska, śpiewa Hanna Banaszak)

...jak ta piosenka, z której pochodzi powyższy cytat.

W każdej Istocie tkwi marzenie o Domu.
A każdy Dom marzy o swoim Mieszkańcu.
I o tym jest "Szary Domek".

Indianka | 2015-12-03
Przeczytana: grudzień 2015

Przepiękna, ciepła, radosna, mówiąca o rzeczach ważnych i ponadczasowych- taka, jaką chce się czytać w miękkim fotelu swoim dzieciom, popijając gorącą herbatę w swoim własnym Szarym Domku.