Banzai. Japonia dla dociekliwych

Seria: Świat dla Dociekliwych
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Joanna Grochocka
Róża_Bzowa

Drugi tom serii „Świat dla Dociekliwych”: przewodnik dla dzieci po znanych i nieznanych osobliwościach kultury i krajobrazu Japonii. Dlaczego Japonię nazywa się Krajem Kwitnącej Wiśni? Co oznacza czerwona kropka na japońskiej fladze? Czy „daj dziobu” to na pewno „daj buziaka”? Skąd się wzięła Hello Kitty? Dlaczego w Japonii złodzieje, okradając domy, zdejmują buty? Ta książka to prawdziwa...

Dlaczego Japonię nazywa się Krajem Kwitnącej Wiśni?
Co oznacza czerwona kropka na japońskiej fladze?
Czy „daj dziobu” to na pewno „daj buziaka”?
Skąd się wzięła Hello Kitty?
Dlaczego w Japonii złodzieje, okradając domy, zdejmują buty?

Ta książka to prawdziwa podróż po Japonii. Przeczytacie w niej o japońskim piśmie i języku, jedzeniu na macie, ceremonii picia herbaty, kimonie, origami, sztukach walki, kreskówkach i komiksach – i wielu innych japońskich ciekawostkach. ひかり のぞみ こだま – szerokiej drogi!

Seria „Świat dla Dociekliwych” prezentuje kulturę różnych krajów: opowiada o miejscach, postaciach, zabytkach, potrawach i pojęciach, o których prawie każdy słyszał, ale mało kto naprawdę zna kryjące się za nimi historie – a także o tych mniej znanych, które warto poznać.

Ilustracje: Joanna Grochocka.

źródło opisu: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-banzai.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-banzai.html

AuroraBorealis | 2016-10-27
Przeczytana: 25 października 2016

Świetna, ciekawie napisana książka zawierająca sporą ilość informacji nt. życia w Japonii. Razem z tekstem "mieszają" się zabawne obrazki jakby malowane przez dzieci, ale tylko kilkoma kolorami: czerwonym, zielonym, różowym i czarnym. Muszę przyznać, że nawet fajnie to wygląda. W książce znajdziemy m.in. ciekawostki dotyczące: języka japońskiego, samurajów, łazienek i zasad korzystania z nich, różnych japońskich świąt, jak wygląda mieszkanie w japońskim domu, jak traktują swoich bliskich, co myślą o rodzinie cesarskiej, gdzie i jak jada się posiłki, jak wygląda ceremonia parzenia zielonej herbaty. Dowiemy się również czy rzeczywiście złodzieje w Japonii podczas włamania ściągają buty przed wejściem do domu, co oznaczają czerwone trójkąty naklejone na szyby wysokich wieżowców, dlaczego w Japonii nie ma nigdzie centralnego ogrzewania, czym jest hanami, dlaczego flaga Japonii wygląda tak a nie inaczej i co symbolizuje, dlaczego Japończyków można nazwać pożyczalskimi i do czego się to...

_fantasquemagorie_ | 2017-02-09
Na półkach: Przeczytane, Dobry wybór, 2016
Przeczytana: 26 listopada 2016

„Banzai” to włączony do serii „Świat dla Dociekliwych” przewodnik, który ma za zadanie pomóc w nadgryzieniu i posmakowaniu kultury Japonii. Zadanie to realizuje wzorcowo. Potrawka nie tylko wybornie smakuje, ale również cieszy oko.

Wydawnictwo w interesujący sposób pokazuje współczesną wielorakość tego obszaru w ujęciu geograficznym, kulturowym, językowym, społecznym. Autorka posługuje się adekwatnym do możliwości poznawczych młodego człowieka językiem a urokliwe ilustracje zapewniają cezurę na wchłonięcie informacji.

Japonia z opowieści Zofii Fabjanowskiej-Micyk to dostojny, osadzony w dziedzictwie cesarstwa, wyspiarski kraj Nihon, Kraj Wschodzącego Słońca, Kraj Kwitnącej Wiśni, stu sześćdziesięciu wulkanów, bogini Amaterasu, chryzantemy o szesnastu płatkach, herbacianych ceremonii. Kraj shintoizmu, buddyzmu, teatru bunraku, hiragamy, katanaki, miniaturowych wierszy, kółka hino maru, ideogramów, sylabariuszy, ery Heisei. To jednocześnie kraj mlaskania, siorbania, kilku stopni...

Dociekliwy_Kotek | 2017-10-01
Przeczytana: wrzesień 2017

Od jakiegoś czasu z ciekawością przyglądam się książkom, które wydają "Dwie siostry" - podobają mi się i ich oryginalne, piękne bajki, i wspaniałe opracowania graficzne książek "ilustracyjnych" (bo "obrazkowymi" trudno je nazwać).

Po "Banzai" sięgnęłam i z racji wydawnictwa, i poruszonej tematyki: jak napisać książkę o kulturze japońskiej dla może nie najmłodszych, ale wciąż młodych czytelników?
Tak, można powiedzieć, że "Banzai" to książka o stereotypach i najbardziej oczywistych "symbolach" japońskiej kultury. Nie jest to jednak zarzut: stereotyp to przecież takie ujęcie wycinka danej kultury, z którym zetknąć się najłatwiej.
Zofia Fabijanowska podchodzi do tych stereotypów i symboli z uwagą, dociekliwością, wiedzą i sporym dystansem. Nie upraszcza, nie spłyca, nie zadowala się frazesami, a mądrze wyjaśnia różnice w obyczajach i kulturze, przedstawia realia życia i tłumaczy zachowania, które nie tylko młodemu czytelnikowi mogą wydawać się dziwne.
Są oczywiście kwitnące...

WisemantheWise | 2018-01-10
Przeczytana: 09 stycznia 2018

Książka dla zapalonych fanów kultury japońskiej, zarówno tych początkujących jak i starych wyjadaczy. Bo, mimo że zaliczam sie bardziej do tej drugiej grupy dowiedziałem się z lektury kilku informacji, których jeszcze nie znałem. Pozycja na pierwszy rzut oka skierowana do dzieci, w rzeczywistości idealnie prezentuję treści związane z Japonią, łącząc profesjonalne dane z kreatywną, przyjemną dla oka formą. W każdym z rozdziałów opisany jest inny aspekt kultury Kraju Wschodzącego Słońca, przedstawiane są słowa i zwroty językowe oraz zachowania i zwyczaje mieszkańców. Do tego ładnie prezentujące się ilustracje.

aAtlanta | 2016-03-30
Przeczytana: 05 lutego 2016

Od kiedy zaczęłam czytać mangi i oglądać anime, do których zachęciła mnie moja sister, zaczęłam interesować się Japonią. Filmiki na YouTube, książki o Tokyo, więcej anime i mang sprawiło, że zaczęłam inaczej postrzegać ten kraj, niż dotychczas. A dlaczego Tokyo? Bo to najczęściej tam, w środku miasta zaczynają się najciekawsze historie.
,,Banzai" bardzo przybliżyło mi kulturę tego miejsca. Myślę, że książka-poradnik jest jak najbardziej dla początkujących fanatyków tego kraju. Nic co jest tu napisane, nie jest oryginalne, ani odkrywcze. Lecz dla mnie, jako osoby dopiero zaczynającej poznawać ten świat, to bardzo dobry poradnik. Wszystkie święta, znane obiekty, obrzędy czy nawet zwykłe przesądy, w tej książce były przedstawione ujmująco. Takie piękne rysunki, można się naprawdę rozczulić. Dlatego jest to moja ulubiona książka. Co do dorosłych, wszyscy, którzy wiedzą podstawowe informacje, będą się bardzo nudzić. Powiedzmy sobie szczerze, książka jest kierowana do młodszej czytelni....

Magdalena Żerek | 2015-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2015

Japonia – Kraj Wschodzącego Słońca

Japonia nazywana jest Krajem Kwitnącej Wiśni, ale też Krajem Wschodzącego Słońca. To drugie określenie kojarzy mi się z barwną kulturą jego mieszkańców, z przywiązaniem do tradycji, co pociąga za sobą ogromny szacunek, jakim darzą siebie Japończycy. Zofia Fabjanowska-Micyk w Banzai. Japonii dla dociekliwych w rzeczowy i niezwykle sugestywny sposób opowiada o kraju, który zadziwia różnorodnością, poszanowaniem przeszłości, ale też nowoczesnością.

Banzai jest pierwszą książką dla dzieci Zofii Fabjanowskiej-Micyk, dziennikarki, znawczyni Japonii i pisarki. Chociaż tekst ten skierowany jest do młodego odbiorcy, zachęcam do jego czytania także dorosłych. Warto to zrobić, ponieważ autorka świetnie opowiada. Z dużą wprawą pisze o rzeczach z pozoru oczywistych, które szybko nabierają dużego znaczenia, ponieważ okazuje się, że w Japonii za najmniejszym nawet elementem rzeczywistości kryje się jakaś niesamowita historia. Współczesność jest tu silnie...

beel | 2015-10-16

Książkę poleciłabym … nie tylko dzieciom. Prawdę powiedziawszy: lektura sprawiła, że ja sama na chwilę zapomniałam o świecie. Co też ja tutaj wypisuję? Wyruszyłam w wyobraźni w świat. Uwolniłam się od zadań domowych (dzieci), obowiązków, pracy. Proszę Państwa: jedziemy do Japonii. I to zaraz.
Książka Zofii Fabjanowskiej – Micyk pokazuje, jak egzotycznym krajem dla nas Polaków jest Japonia. Mogłam tego doświadczyć kilka lat temu, kiedy w warszawskim liceum pracowała ze mną Japonka, która uczyła naszych uczniów japońskiego. Dla niej Polska też była „szokiem”. Zatem reakcja w obydwie strony – podobna. Ale właśnie dzięki takim różnicom świat jest ciekawszy, piękniejszy, bardziej tajemniczy.
Lektura dotyka wielu aspektów życia: nie tylko codzienności, dzięki której najlepiej poznać prawdziwego Japończyka. Jest i historia, i kultura, polityka. Mnóstwo ciekawostek, które u polskiego czytelnika wywołują zdziwienie. Moje dzieci z otwartą buzią wysłuchały informacji, że w japońskich...

Bardzo fajna książeczka, nie dość, że kolorowa, to jeszcze ciekawie napisana. To gratka nie tylko dla dzieci, nawet dorośli mogą się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy z tej książki. I nauczyć chociaż kilka słów albo zwrotów zapisanych w oryginale, a potem w romaji.
A jeżeli po lekturze najdzie was ochota na japońskie przysmaki, na końcu znajdziecie między innymi przepis na onigiri, smacznego!

Ola | 2016-05-30

Obawiałam się tej książki, bo większość edukacyjnych publikacji dla najmłodszych, z jakimi miałam okazję się zetknąć, operuje stereotypami i wyśmiewaniem inności. I do tego trochę odrzucała mnie szata graficzna, nie w moim guście. Ale treściowo - super! Chciałam tylko przekartkować u znajomej, bo jestem już dawno poza kategorią wiekową, dla której jest przeznaczona - ale zwyczajnie mnie wciągnęła. Grafika dalej mi nie podchodzi, ale zawartość z czystym sercem polecę i młodszym, i starszym. Dużo można się o Japonii dowiedzieć, i choć informacje podawane są humorystycznie - to nie ma to charakteru wyśmiewania. Duży plus dla wydawnictwa. :)

Karolina | 2016-11-18
Przeczytana: 03 listopada 2016

moja pięcioletnia córka była zachwycona tą książką gdy jej czytałam - choć generalnie książka dla trochę starszych dzieci - a nawet osób dorosłych którzy chcą garść informacji o tym kraju wyciągnąć; więc godna polecenia dla każdego! edukacja w sposób zabawny i ciekawostki które każdego są w stanie zaciekawić