World Apart

Wydawnictwo: Penguin Books
historyczna

In 1940, Gustaw Herling was arrested after he joined an underground Polish army that fell into Russian hands. He was sent to a northern Russian labour camp, where he spent the two most horrible years of his life. In this book he tells of the people he was imprisoned with, the hardships they endured, and the indomitable spirit and will that allowed them to survive. Above all, he creates a portrait

Mikael95 | 2013-11-24
Na półkach: Przeczytane, Lektury, 2013
Przeczytana: listopad 2013

Książka straszna, pod tym względem, jak wielką krzywdę potrafi wyrządzić drugiemu człowiekowi człowiek.

Stylistycznie może nie jest arcydziełem, ale nie o to tutaj chodzi, ważniejszy jest ogrom cierpień, które przeżył autor i inni współwięźniowie łagru.

Opisy niekiedy drastyczne, ale myślę, że warto zaznajomić się z tym tytułem, by wiedzieć, do czego zdolna jest ludzkość zaślepiona radykalnymi ideologiami oraz wyciągnąć wnioski, które pozwolą nie dopuścić w przyszłości do podobnych zdarzeń.

ravenstag | 2010-07-19

Ta książka znęca się nad czytelnikiem zmuszając go do przewracania kolejnych stron, chociaż jest on już bardzo zmęczony i udręczony...

ardnaskela | 2016-11-26

Przeczytałam jako nastolatka ponieważ mój dziadek był w podobnym łagrze co autor w tym samym czasie i podobne były jego powojenne losy. Byłam wstrząśnięta. Książkę przeczytałam raz i wryła mi się w pamięć jak żadna inna.

książek: 1902

Na początku miałam w liceum opowiadania Borowskiego, przy których nie mogłam jakoś się skupić. Przy tej książce było inaczej: opis obozu sowieckiego i ludzi będących tam wprawił mnie w zdumienie i przerażenie. Szczególnie w momentach dotyczących zaspokojenia potrzeb seksualnych oraz głodówki czy 'truparnii'. Chce jeszcze 'Archipelag Gułag' przeczytać, bo tematyka obozów sowieckich zafascynowała mnie...

Karol | 2017-10-25
Przeczytana: 25 października 2017

Pomimo tego że jest(czy też była) to lektura szkolna tak naprawdę nigdy nie miałem okazji się z nią zapoznać. I tak naprawdę cieszę się że udało mi się przeczytać tę książkę dopiero teraz. Nie wydaje mi się żebym docenił tę historię w takim samym stopniu w czasach szkolnych.

Jest to bardzo ponura opowieść o życiu w rosyjskim obozie pracy do którego zesłany został Herling-Grudziński. Co ciekawe nawet dzisiaj wszyscy raczej skupiają uwagę na tym co działo się w niemieckich obozach, a o tych na wschodzie wspomina się tylko ukradkiem, autor zauważył podobną prawidłowość już w tamtych czasach, jak widać wciąż niewiele się zmieniło.

Co prawda nie wszystkie zamieszczone tutaj historie robią podobne wrażenie, to jednak jest to pewna doza realizmu. Nawet w tych najgorszych miejscach ludzie potrafią popaść w monotonię i po prostu pogrążyć się w "zwyczajnym" życiu.

Bardzo podobał mi się wywiad z Panem Gustawem na samym początku w którym odnosi się do wielu wydarzeń z perspektywy lat....

ChicaDeAyer | 2013-09-22
Przeczytana: 2012 rok

Wiele jest relacji o holokauście, a tragedia sowieckich gułagów w świecie nie odbija się równie szerokim echem. Dlatego świadectwo Grudzińskiego jest tak cenne.

A ono jest porażające - ale czegóż można spodziewać się po lekturze relacji człowieka, który przeżył piekło na ziemi? Rzeczywistość obozowa jest dramatyczna - wszechobecne okrucieństwo, śmierć, głód, katorżnicza praca - wszystko to odzierające z resztek zdeptanego człowieczeństwa i godności, co prowadzi do zezwierzęcenia. Sam autor twierdzi, że nie wolno oceniać postępowania ludzi, którzy zostali zmuszeni do egzystencji w świecie z odwróconym kodeksem moralnym i obyczajowością - i ja tego nie zamierzam robić.

Pozostaje mi tylko pochylenie się nad ludzką tragedią.

kajsa | 2015-03-13
Przeczytana: 13 marca 2015

Piękne świadectwo człowieczeństwa w całkowicie odczłowieczonej rzeczywistości.

Herling - Grudziński,wytrawny,refleksyjny obserwator i jeden z żyjących w innym świecie, ukazuje różnorodność ludzkich postaw i zachowań.Wszystkich bohaterów łączy tragizm ich losów,niewolnicza praca i wizja niechybnej śmierci.Niektórzy z nich,jak Gorcew, do końca zostaną fanatykami systemu,który odebrał im godność. Inni zaś tacy jak Pamfiłow nigdy nie wyzbędą się szlachetności.

Książka wciąż wzbudza we mnie przerażenie.

PABLOPAN | 2012-02-10

Okropna, obrzydliwa, zmusza do patrzenia na to, na co patrzeć się nie chce. Rewelacyjna lektura obowiązkowa.

Katarzyna Bartnicka | 2015-11-10
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 10 listopada 2015

Jest to książka, którą powinien znać każdy kto kocha życie. Jest to bardzo ważne świadectwo świata, który zmuszał ludzi największych niegodziwości i nieludzkiego wysiłku by przetrwać. Jest to zapis przeżyć człowieka, który w sowieckim obozie pracy przybliża to miejsce pełne głodu i śmierci, miejsce do którego trafiali ludzie bo przypadkiem mieli na sobie nie takie buty i to już był powód by być oskarżonym o zdradę. Myślę, że nam ludziom wychowanym w pokoju to przetrwanie w obozie nie mieści się w wyobraźni, w mojej się nie mieści. Ale wiem jak bardzo idea może zawładnąć umysłem człowieka, do tego stopnia, że potrafią stworzyć innym ludziom takie miejsce, w którym losy są gorsze niż śmierć.
Lekki dyskomfort w odbiorze tej książki była narracja. Chwilami wyjałowiona z wszelkich emocji, tak jakby autor opisywał (nie szczędząc żadnych obrzydliwości) z dużego dystansu, jakby z boku tych wszystkich przeżyć. Nie jest to jednak jakaś zasadnicza wada, tylko takie moje małe spostrzeżenie.

michall_1985 | 2015-11-04
Przeczytana: styczeń 2004

Rewelacyjnie napisana,bardzo poruszająca,bardzo prawdziwa historia.
Nie mogłem spac przez kilka nocy po przeczytaniu.