Kordian

1 382
dramat, romantyzm
Jakub Rusinek

Inne wydania

Polska pod jarzmem cara - zbrodniarza. Patrioci planują na niego zamach. Jeden z nich, tajemniczy młodzieniec w masce, podejmuje się zabić znienawidzonego tyrana. Wpisuje się tym samym w krąg działań, które zaplanował szatan u progu kolejnego stulecia. Czy mu się powiedzie? Czy ma na tyle odwagi, by działać na rzecz własnego, zniewolonego i upokorzonego narodu? A może Kordian, bo o nim tu mowa, jest zbyt słaby?...

źródło opisu: greg.pl

źródło okładki: greg.pl

Opinie czytelników (19249)
leana | 2016-04-15
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 17 sierpnia 2015

W momencie analizowania 'Kordiana' w mojej klasie panowało wielkie niezadowolenie. Jeżeli chodzi o mnie to nie mam co do tej książki żadnych zastrzeżeń. Fakt, że język jest trudny i może pojedyncze sytuacje nieco gorzej jest zrozumieć. Jednak po przeczytaniu streszczenia wszystko staje się jasne i klarowne.
Główny bohater zachowuje się jak typowy romantyk. Nie można zatem wymagać od niego, by myślał i zachowywał się rozważnie :) To nie pozytywista.
Kordian jest nieszczęśliwie zakochany, nie może odnaleźć swojego miejsca na ziemi. Postanawia więc wyruszyć w podróż, która jest kluczowa w całym dramacie. To właśnie tutaj uświadamia sobie, że prawdziwa miłość nie istnieje a światem rządzi pieniądz. Podejmuje się także czynu, który może zaważyć losami całego świata.
Jak dla mnie jest to ponadczasowa klasyka. Wspaniała. Na pewno do niej wrócę.

orbeli | 2010-08-25

Za dużo ćpania.

martola | 2010-06-25

Naprawdę wciągnęła mnie ta lektura, a zakończenie sprawiło, że miałam ochotę rzucić książką o ścianę. Nie, nie miałam pojęcia, że Słowacki urwał akcję w takim momencie. "Kordian" wciągnął mnie jak najlepszy kryminał i zachwycił poetyckością. Ale ja po prostu lubię literaturę romantyzmu.

nadzieja1925 | 2015-10-25
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane

Przeczytałam tylko pierwszy akt, tylko jeden, 20 stron... a i tak potrzebowałam streszczenia, najlepiej kilku, żeby coś z tego zrozumieć.

Dominka1 | 2014-02-09

Romantyzm jest jedną z moich ulubionych epok literackich.Uwielbiam oddanie pierwszeństwa emocjom,zwrócenie uwagi na człowieka jako jednostkę,buntowniczość i uczuciowość literatury z tamtych czasów.W dodatku to moment kiedy poeci i pisarze zaczynają coraz częściej sięgać do folkloru,motywów irracjonalnych. Mistycyzm,spiski i wielkie miłości , a w tle piękno nieujarzmiona przyroda,jeziora, z których wyłaniają się rusałki,lasy pełne elfów. Zatarta granica między rzeczywistością i wyobraźnią.Magiczna twórczość.
Juliusz Słowacki w "Kordianie" zawarł wiele swych obserwacji i przemyśleń na temat Polski,Polaków , natury człowieka.Dlaczego zryw niepodległościowy-powstanie listopadowe- się nie udał?Jest to też pewna literacka odpowiedź i polemika z poglądami zawartymi w "Dziadach"Adama Mickiewicza.
W dramacie główną postacią jest tytułowy Kordian.Widzimy go w trzech odsłonach-jako dziecko,młodego chłopaka i dorosłego młodzieńca.
We wczesnej młodości chłopiec przeżywa zawód miłosny...

Lilianne | 2010-10-17

Ogółem rzecz biorąc nie przepadam za bohaterami romantycznymi. Są niezdecydowani i wiecznie nieszczęśliwi. Taki też jest Kordian. Tyle że nasz "genialny" bohater dużo podróżował, latał na chmurze, zakręcił się w polityce, knuł spiski, chciał zamordować króla, siedział w szpitalu psychiatrycznym i nawet nie wiadomo, co się z nim stało.

- Świetna książka - rzekłam kiedyś z ironią.

soniek | 2011-02-24
Przeczytana: 22 lutego 2011

Kolejna lektura z cyklu "Co autor miał na myśli?" Zupełnie nie mogę jej zrozumieć i nawet nie chcę się nad tym zastanawiać. Książka zdecydowanie nie należy do moich ulubionych.

emi | 2010-06-09

Wystarczy skojarzyć Kordiana z Muminkami (Kordian do Polski wracał na obłoku) i od razu lepiej się czyta.

JaneS | 2014-11-29

"Otom ja sam jak drzewo zwarzone od kiści,
Sto we mnie żądz, sto uczuć, sto uwiędłych liści."

Najważniejszy dramat Juliusza Słowackiego, "Kordian", powstał w roku 1833, w czasie pobytu poety w Genewie, w pensjonacie pani Pattey. Drukiem "Kordian" ukazał się w roku 1834. Dramat ten uważany jest za próbę rozrachunku Słowackiego z moralnymi i politycznymi problemami pokolenia po roku 1830, stanowi też polemikę na gruncie ideowo- artystycznym z Adamem Mickiewiczem.

Akcja utworu rozgrywa się w noc sylwestrową 1799 r., około roku 1815 (akt I), akt II zaś w roku 1828. Miejscem akcji jest: Londyn, Dover, willa włoska, Rzym, Mont Blanc oraz Warszawa.

Mimo iż książka jest cienka, miałam naprawdę spore problemy z czytaniem. Już nawet nie chodzi o język czy czarownice, ale o głównego bohatera. Po prostu działam mi na nerwach. Chaotyczny, impulsywny, niedojrzały co tu dużo mówić chłopiec, który co prawda miał motywacje, miał cel, ale nie mógł go osiągnąć. Bo czy 15- letni chłopiec zabije...

ZARAZA | 2014-05-11
Przeczytana: grudzień 2013

"Kordian" podobał mi się średnie, trochę trudno mi ocenić ten utwór. Przede wszystkim bardzo trudno się go czyta, męczyłam się z nim dość długo. Podobało mi się otwarte zakończenie utworu, a także idea winkelriedyzmu.

zobacz kolejne z 19239
Klasyka nie do końca znana

Z ostatnich badań wynika, że Brytyjczycy są zdecydowanie na bakier ze znajomością swojej rodzimej literatury. Być może nie wiedzą, kim był Dickens lub kto napisał „Hamleta”, jednak ich poziom czytelnictwa nie jest bynajmniej powodem do wstydu.