Okładka książki Inny świat

Wydawnictwo Literackie
83-08-03462-4
typ
papier
7.34 (10328 ocen i 342 opinie)

Opis książki

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim. Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego twórczości, Wł...

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim.

Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego twórczości, Włodzimierz Bolecki. Książka Gustawa Herlinga - Grudzińskiego obok nieprzeciętnych walorów literackich jest przede wszystkim - co podkreśla w rozmowie Autor - dokumentalną relacją ofiary, kronikarza i badacza instytucji i mechanizmów sowieckiego "innego świata" zbudowanego na utopijnej, zbrodniczej ideologii totalitarnej.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2003

Opinie czytelników
Mikael95 | 2013-11-24
Na półkach: Przeczytane, Lektury, 2013
Przeczytana: listopad 2013

Książka straszna, pod tym względem, jak wielką krzywdę potrafi wyrządzić drugiemu człowiekowi człowiek.

Stylistycznie może nie jest arcydziełem, ale nie o to tutaj chodzi, ważniejszy jest ogrom cierpień, które przeżył autor i inni współwięźniowie łagru.

Opisy niekiedy drastyczne, ale myślę, że warto zaznajomić się z tym tytułem, by wiedzieć, do czego zdolna jest ludzkość zaślepiona radykalnymi ideologiami oraz wyciągnąć wnioski, które pozwolą nie dopuścić w przyszłości do podobnych zdarzeń.

ombre | 2010-07-19

Ta książka znęca się nad czytelnikiem zmuszając go do przewracania kolejnych stron, chociaż jest on już bardzo zmęczony i udręczony...

Na początku miałam w liceum opowiadania Borowskiego, przy których nie mogłam jakoś się skupić. Przy tej książce było inaczej: opis obozu sowieckiego i ludzi będących tam wprawił mnie w zdumienie i przerażenie. Szczególnie w momentach dotyczących zaspokojenia potrzeb seksualnych oraz głodówki czy 'truparnii'. Chce jeszcze 'Archipelag Gułag' przeczytać, bo tematyka obozów sowieckich zafascynowała mnie...

Nifelinord | 2010-12-09
Przeczytana: 2010 rok

Po prostu wstrętna.
Mam wrażenie, że pochwały pod adresem tej książki spowodowane są tylko tym, iż autor przeżył obóz i niezależne, co i jak opowie, to jest to bezwzględnie warte wysłuchania/przeczytania - a Grudziński jest fatalnym gawędziarzem. Toporny, miejscami pseudopoetycki styl, dużo tępego moralizatorstwa, próba wybielenia siebie i ucieczki od odpowiedzialności za swoje, nie zawsze przecież chlubne i ludzkie wyczyny [vide jedna z ostatnich scen, w której nasz kryształowy bohater obmył już rączki, i będąc wolnym, nie potrafi już przebaczyć towarzyszowi niedoli grzechów z 'innego świata'].
Czytałam wiele pozycji literatury obozowej i wiem, że można opowiadać swoje przeżycia w o wiele ciekawszy i zdecydowanie bardziej zmuszający czytelnika do refleksji sposób.
Nie mam nic do autora i tego, jak żył, jaką przeżył tragedię, której przecież nie jestem w stanie zrozumieć i pewnie nie zrozumiem, nie pamiętając czasów wojny - krytykuję jedynie sposób, w jaki mi o tym opowiedział.

ChicaDeAyer | 2013-09-22
Przeczytana: 2012 rok

Wiele jest relacji o holokauście, a tragedia sowieckich gułagów w świecie nie odbija się równie szerokim echem. Dlatego świadectwo Grudzińskiego jest tak cenne.

A ono jest porażające - ale czegóż można spodziewać się po lekturze relacji człowieka, który przeżył piekło na ziemi? Rzeczywistość obozowa jest dramatyczna - wszechobecne okrucieństwo, śmierć, głód, katorżnicza praca - wszystko to odzierające z resztek zdeptanego człowieczeństwa i godności, co prowadzi do zezwierzęcenia. Sam autor twierdzi, że nie wolno oceniać postępowania ludzi, którzy zostali zmuszeni do egzystencji w świecie z odwróconym kodeksem moralnym i obyczajowością - i ja tego nie zamierzam robić.

Pozostaje mi tylko pochylenie się nad ludzką tragedią.

PABLOPAN | 2012-02-10

Okropna, obrzydliwa, zmusza do patrzenia na to, na co patrzeć się nie chce. Rewelacyjna lektura obowiązkowa.

davinczi | 2010-02-04
Na półkach: Przeczytane, Z wojną w tle

Wstrząsająca pełna realizmu książka opisująca życie w sowieckich łagrach. Książka pokazuje jak daleko jest w stanie posunąć się człowiek w sytuacji stresującej jaką jest pobyt w obozie oraz jak stopniowo traci człowieczeństwo

Danway | 2011-03-19
Przeczytana: 2001 rok

Jedna z ciekawszych lektur w Liceum

Detta | 2014-03-29
Przeczytana: luty 2014

Książka bardzo mocna, ukazująca straszliwe realia rosyjskich łagrów. Książka szokuje, przeraża, wzbudza niedowierzanie, złość i współczucie. Do dzisiaj jedząc jakiś posiłek który mi nie smakuje pojawia mi się myśl, że ci więźniowie dosłownie zabiliby się za tę potrawę. Decyzja Grudzińskiego przedstawiona w scenie finałowej na początku oburza, lecz potem można uznać ją za słuszną. Grudziński przeszedł przez nieludzki świat i wrócił do normalnego świata, do świata z moralnością. Przez lata nie wyrzekł się człowieczeństwa. Nie chciał tego wszystkiego zaprzepaścić mówiąc słowo:rozumiem, które od niego tak bardzo oczekiwał dawny współwięzień.

flameleaf | 2013-06-27
Na półkach: Kind of magic, Przeczytane
Przeczytana: 20 kwietnia 2013

Grudziński- absolutysta moralny.
Grudziński mówi, że więźniowie ulegają złagrowaniu, ale ośmielają się mieć nadzieję, modlą się, protestują, ocalają czasem resztki człowieczeństwa. Zatem wartości ludzkie wystawione na ciężką próbę nie kapitulują.
Grudziński nie oskarża człowieka, nie piętnuje ludzi złagrowanych. Przedstawionymi postaciami oskarża system, który stworzył człowiekowi nieludzkie warunki.
'Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach", zatem nie wolno człowiekowi tworzyć nieludzkich warunków.
Bohaterowie jego opowieści znaleźli się w nieludzkim świecie, "innym świecie", ale nie wszyscy poddali się warunkom.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto