7,36 (11876 ocen i 412 opinii)
83-08-03462-4

Inne wydania

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim. Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego...

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim.

Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego twórczości, Włodzimierz Bolecki. Książka Gustawa Herlinga - Grudzińskiego obok nieprzeciętnych walorów literackich jest przede wszystkim - co podkreśla w rozmowie Autor - dokumentalną relacją ofiary, kronikarza i badacza instytucji i mechanizmów sowieckiego "innego świata" zbudowanego na utopijnej, zbrodniczej ideologii totalitarnej.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2003

Mów do niej
Francisco Goldman

8 (1 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników (19418)
Mikael95 | 2013-11-24
Na półkach: Przeczytane, Lektury, 2013
Przeczytana: listopad 2013

Książka straszna, pod tym względem, jak wielką krzywdę potrafi wyrządzić drugiemu człowiekowi człowiek.

Stylistycznie może nie jest arcydziełem, ale nie o to tutaj chodzi, ważniejszy jest ogrom cierpień, które przeżył autor i inni współwięźniowie łagru.

Opisy niekiedy drastyczne, ale myślę, że warto zaznajomić się z tym tytułem, by wiedzieć, do czego zdolna jest ludzkość zaślepiona radykalnymi ideologiami oraz wyciągnąć wnioski, które pozwolą nie dopuścić w przyszłości do podobnych zdarzeń.

ravenstag | 2010-07-19

Ta książka znęca się nad czytelnikiem zmuszając go do przewracania kolejnych stron, chociaż jest on już bardzo zmęczony i udręczony...

Na początku miałam w liceum opowiadania Borowskiego, przy których nie mogłam jakoś się skupić. Przy tej książce było inaczej: opis obozu sowieckiego i ludzi będących tam wprawił mnie w zdumienie i przerażenie. Szczególnie w momentach dotyczących zaspokojenia potrzeb seksualnych oraz głodówki czy 'truparnii'. Chce jeszcze 'Archipelag Gułag' przeczytać, bo tematyka obozów sowieckich zafascynowała mnie...

ChicaDeAyer | 2013-09-22
Przeczytana: 2012 rok

Wiele jest relacji o holokauście, a tragedia sowieckich gułagów w świecie nie odbija się równie szerokim echem. Dlatego świadectwo Grudzińskiego jest tak cenne.

A ono jest porażające - ale czegóż można spodziewać się po lekturze relacji człowieka, który przeżył piekło na ziemi? Rzeczywistość obozowa jest dramatyczna - wszechobecne okrucieństwo, śmierć, głód, katorżnicza praca - wszystko to odzierające z resztek zdeptanego człowieczeństwa i godności, co prowadzi do zezwierzęcenia. Sam autor twierdzi, że nie wolno oceniać postępowania ludzi, którzy zostali zmuszeni do egzystencji w świecie z odwróconym kodeksem moralnym i obyczajowością - i ja tego nie zamierzam robić.

Pozostaje mi tylko pochylenie się nad ludzką tragedią.

kajsa | 2015-03-13
Przeczytana: 13 marca 2015

Piękne świadectwo człowieczeństwa w całkowicie odczłowieczonej rzeczywistości.

Herling - Grudziński,wytrawny,refleksyjny obserwator i jeden z żyjących w innym świecie, ukazuje różnorodność ludzkich postaw i zachowań.Wszystkich bohaterów łączy tragizm ich losów,niewolnicza praca i wizja niechybnej śmierci.Niektórzy z nich,jak Gorcew, do końca zostaną fanatykami systemu,który odebrał im godność. Inni zaś tacy jak Pamfiłow nigdy nie wyzbędą się szlachetności.

Książka wciąż wzbudza we mnie przerażenie.

Nifelinord | 2010-12-09
Przeczytana: 2010 rok

Po prostu wstrętna.
Mam wrażenie, że pochwały pod adresem tej książki spowodowane są tylko tym, iż autor przeżył obóz i niezależne, co i jak opowie, to jest to bezwzględnie warte wysłuchania/przeczytania - a Grudziński jest fatalnym gawędziarzem. Toporny, miejscami pseudopoetycki styl, dużo tępego moralizatorstwa, próba wybielenia siebie i ucieczki od odpowiedzialności za swoje, nie zawsze przecież chlubne i ludzkie wyczyny (vide jedna z ostatnich scen, w której nasz kryształowy bohater obmył już rączki, i będąc wolnym, nie ma już zrozumienia dla moralności ludzi z 'innego świata').
Czytałam sporo pozycji literatury obozowej i wiem, że można opowiadać swoje przeżycia w o wiele ciekawszy i zdecydowanie bardziej zmuszający czytelnika do refleksji sposób.
Nie mam nic do autora i tego, jak żył, jaką przeżył tragedię, której przecież nie jestem w stanie zrozumieć i pewnie nie zrozumiem, nie mogąc pamiętać czasów wojny - krytykuję jedynie sposób, w jaki mi o tym opowiedział.

(...)"Dni naszego życia nie są podobne do dni naszej śmierci i prawa naszego życia nie są również prawami naszej śmierci".

Uważam autora za wielkiego humanistę i za jednego z ludzi niezłomnych. Nieraz zastanawiałam się nad zakończeniem powieści i nad tym słowem "Rozumiem" - które zawisło w powieści - niewypowiedziane. Autor niesamowicie ostro zaakcentował różnicę, między regułami rządzącymi światem ludzi wolnych, od reguł świata niewolników.

I gdybym mogła zadać autorowi jedno pytanie, to chciałabym zapytać: dlaczego w nieludzkich warunkach łagru, wśród reguł niewolników - mimo wszystko - znajdowali się ludzie (jak choćby sam autor czy Kostylew czy Natasza Lwowna), którzy nie utracili godności czy odwagi czy nadziei? Autor zaznacza, że upiornym nonsensem naszych czasów, jest ocena zachowania ludzi w warunkach nieludzkich - ale sam opisuje - zachowania różniące się od siebie jak dzień i noc, a dotyczące przecież tych samych niewolników, w tych samych nieludzkich...

Książka,a raczej audiobook,czytany przez pana Henryka Machalice,zrobiła na mnie ogromne wrażenie.Książkę powinni przeczytać wszyscy.Polecam!

PABLOPAN | 2012-02-10

Okropna, obrzydliwa, zmusza do patrzenia na to, na co patrzeć się nie chce. Rewelacyjna lektura obowiązkowa.

davinczi | 2010-02-04
Na półkach: Przeczytane, Z wojną w tle

Wstrząsająca pełna realizmu książka opisująca życie w sowieckich łagrach. Książka pokazuje jak daleko jest w stanie posunąć się człowiek w sytuacji stresującej jaką jest pobyt w obozie oraz jak stopniowo traci człowieczeństwo

zobacz kolejne z 19408
Na półkach