Ogród księżycowy

Cykl: Magiczne miejsce (tom 3)
Wydawnictwo: Filia
literatura polska
Ag2S

Historia o miłości, dawnych błędach i o wybaczaniu. W dolinie mgieł i róż zaczyna się wiosna. Pisarka, Sabina Południewska, kończy remontować stary dom. Przy nim powstaje wyjątkowy ogród księżycowy, który najpiękniej i najbardziej tajemniczo wygląda nocą. Sabina jest szczęśliwa – znalazła swoje miejsce na ziemi. Otaczają ją przyjaciele – hrabina Tyczyńska produkuje swoje niezwykłe perfumy,...

Historia o miłości, dawnych błędach i o wybaczaniu.

W dolinie mgieł i róż zaczyna się wiosna. Pisarka, Sabina Południewska, kończy remontować stary dom. Przy nim powstaje wyjątkowy ogród księżycowy, który najpiękniej i najbardziej tajemniczo wygląda nocą. Sabina jest szczęśliwa – znalazła swoje miejsce na ziemi. Otaczają ją przyjaciele – hrabina Tyczyńska produkuje swoje niezwykłe perfumy, Marek Rokosz rozwija uprawę ziół, a Mila Mossakowska chce zorganizować w pensjonacie „Pod Graalem i Różą” warsztaty pisarskie, które mogłaby poprowadzić Sabina. Ekscentryczna Carmen wysyła do Idy argentyńskiego reżysera, irytującego ale i zabawnego oryginała. Do starych znajomych dołączają nowi, jak Kalina Olczak, zdolna projektantka ogrodów, czy Sebastian – „szczęśliwy włóczęga”, który nigdzie nie potrafi zagrzać miejsca na stałe. Przyszłość rysuje się świetlistą kreską i wydaje się, że nic nie może zakłócić tego harmonijnego życia.
Jednak niespodziewanie w Idzie pojawia się osoba, która może zmącić szczęście Sabiny i Krzysztofa, odmieniając ich los. Dawne błędy potrafią rzucać długie cienie, a wybaczenie nie zawsze jest proste.
Czy miłość naprawdę jest w stanie pokonać każdą przeszkodę? Czy to, co pęknięte da się skleić bez śladu?
Tej wiosny, w dolinie mgieł i róż kilka serc zostanie złamanych. Ale miłość i dobro mają kojącą moc leczenia ran.
Bo jedno jest pewne – żeby osiągnąć szczęście, trzeba zawsze podążać słoneczną drogą.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/

Ela | 2015-04-18
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 17 kwietnia 2015

Po lekturze tej książki doszłam do wniosku, że z równą łatwością mogłabym napisać jej opinię entuzjastyczną, co mocno krytyczną. Bo w tym przypadku odbiór książki bardzo zależy od nastawienia czytelnika. Wejrzałam głęboko w siebie, stwierdziłam, że mi się podobało i tego postanowiłam się trzymać :).

Książka stanowi ścisłą kontynuację „Doliny mgieł i róż” - zarówno w kwestii czasu, bohaterów, wątków, jak i samej atmosfery – ciepłej, poetyckiej, nieco odrealnionej. Oczywiście pojawiają się nowe postaci i związane z nimi wydarzenia, a przede wszystkim emocje, ale generalnie to kolejna wizyta w Idzie, z jej zapachami i krajobrazami. Bo właśnie im – pejzażom, barwom i aromatom – autorka poświęca bardzo dużo miejsca. Niektórych to pewnie zniechęci, ale dla mnie, zaprzysięgłej wielbicielki „Nad Niemnem”, stanowi to tylko zaletę.

Głównym atutem książki wydaje mi się stworzony przez autorkę nastrój – baśniowy, eteryczny, sielski – anielski, wręcz mistyczny. Akcja toczy się nieśpiesznie,...

eduko7 | 2018-01-06
Przeczytana: 01 stycznia 2018

No tak, znowu zaczynam serię jakby od końca, ale w niczym mi to nie przeszkadza. „Księżycowy ogród” zauroczył mnie, oczarował tak, jak to z zaczarowanymi, nieco tajemniczymi ogrodami bywa. Oddał nastrój noworocznego, „wiosennego” dnia. Pozwolił zimą w pełni poczuć wiosnę. Opisy typu: „Był maj i dopiero co zakwitły bzy (…) Wiosna wybuchła z taką intensywnością, że nagle, w ciągu kilku dni pojawiły się bajecznie kolorowe kwiaty. Pisarkę zawsze zadziwiała ta nagła metamorfoza, gdy ze smutnego, nieokreślonego kolorystycznie przedwiośnia, w jakiś czarodziejski sposób wyłaniała się wiosna w pełnej krasie”, wzmogły ten nastrój. Pozwalały odnieść się do innych lektur z przeszłości nie tylko „Tajemniczego Ogrodu”, serii „Ani…” i naszego rodzimego „Nad Niemnem”, ale wzmacniały tęsknotę za prawdziwą wiosną (skoro zima skąpi swych uroków). Co do bohaterów, to przypominają też różne gatunki roślin. Wrażliwe, nieco niedostępne jak Julianna, nazywana Julinką. Otwarte i poprawiające nasz nastrój...

wiejskifilozof | 2016-02-09

Polubiłem te serię.O tym cudownym pięknym miejscu.Gdzie życie jest jak z bajki,a nikt nie słyszał.O problemach,dnia codziennego.
Moment chwila,na pewno ?
Otóż nie.To mądra i dobrze napisana książka.
Książka,nie z pogranicza tych ach i och.Kocham ja,kochasz ty.
Książka jest dobrze napisaną,bo pokazuje też problemy.Z przyjazdem pewnej kobiety.
Ja bardzo cieszę się,że przeczytałem.

basik | 2016-07-20

"Ogród księżycowy" to kolejna ciepła, sympatyczna i optymistyczna historia opowiadająca o mieszkańcach Idy.
Jest jak zwykle humor, ale też dużo poważniejszej tematyki.
Są nowi bohaterowie, romans nastolatków , mały biały kot i kłopoty Sabiny.
Po remoncie domu przyszedł czas na ogród.Projektuje go Kalina, która uważa, że wszystko ma być na biało.I rzeczywiście daje to niesamowity efekt.
Do Krzysztofa przyjeżdża jego szwagierka z Anglii. I w tym momencie Sabina zaczyna mieć poważny kłopot. Bo Lola jest intrygantką do tego bardzo wyrachowaną i chce nie dopuścić do ślubu Krzysztofa.

Ta część chyba najbardziej mi się podobała. Sama nie wiem dlaczego. Może za piękne opisu krajobrazu, które powodują że aż można poczuć zapach kwiatów i zobaczyć własnymi oczami to, co opisuje autorka.
A może dlatego, że dużo się w tej powieści dzieje.Że są intrygi próba zemsty czy kłopoty bohaterów.
A może za samych bohaterów, którzy w miarę czytania kolejnych części stają mi się coraz bliżsi.

Gosia | 2016-07-21
Na półkach: Przeczytane, ROK 2016
Przeczytana: 21 lipca 2016

Sabina zakupiła dom w dolinie mgieł i róż, kończy remont i zakłada piękny ogród księżycowy. Lada moment jej ślub z Krzysztofem, wszystko się pięknie układa do momentu przyjazdu szwagierki Krzysztofa - Loli. Już nie mogę się doczekać co stanie się w ostatnim 4 tomie. Polecam!

Muminka | 2016-08-30
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Trzeci tom kontynuuje poprzednie wątki, ale jest odrębną całością, którą można pochłaniać stopniowo. sabina Południewska opiekuje się Julinką, i czeka na kolejne porywy weny. Utalentowana pani projektant ogrodów Kalina projektuje dla niej specjalny ogród księżycowy, by w blasku księżyca nastrajał ją do tworzenia.
Uczuciowe i biznesowe perypetie to nie jedyne wątki w tej ciepłej, urokliwej i dobrze przemyślanej powieści.
Sensem życia stają się dla Sabiny przyjaciele, jak hrabina Tyczyńska warząca swoje zapachowe mikstury i eliksiry, oraz jej własny zakątek na ziemi.

grażyna | 2015-05-21
Na półkach: Przeczytane, 2010 - 2015
Przeczytana: 2015 rok

W części tej śledzimy dalsze losy pisarki Sabiny Południewskiej i jej przyjaciół znanych z poprzedniej części. Sabina remontuje swój nowy dom, który nazwała "Bluszczem" i przygotowuje się do zbliżającego się jej ślubu z doktorem Krzysiem. Julinka córka doktora traktuje ją już jak matkę, a Sabina poświęca dziewczynce każdą wolną chwile ich więzy coraz bardziej się zacieśniają. Wszystko byłoby dobrze gdyby nie "mały" problem. Tym problemem okaże się pewna młoda osóbka, która niespodziewanie pojawi się u doktora Krzysia.
Poznamy też pewną projektantkę ogrodów niejaką Kalinę Olczak, która z córką przeprowadziła się w okolicę Idy. To właśnie ona zaproponuje Sabinie, że zaprojektuje jej ogród, piękny ogród księżycowy.
Jak dla mnie książka fajnie napisana typowe moje klimaty i tak jak poprzednia bardzo przypadła mi do gustu. Dodatkowo to, że w książce nie pojawiło się za dużo nowych osób poczytuję za plus

Biblioteczka Rudej | 2016-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Jak dla mnie bardzo udana kontynuacja Doliny mgieł i róż.Czułam jakbym rano się tam budziła,czułam zapach róż i lawendy.Fajnie mieć takie swoje miejsce na ziemi, gdzie można czuć się bezpiecznie

Gosia | 2018-03-16
Przeczytana: 16 marca 2018

Ogród księżycowy to kontynuacja losów Sabiny i doktora Krzysztofa. Tym razem Sabina po przeprowadzce do wyremontowanego domu zabiera się za aranżację ogrodu. Niespodziewanie w jej życiu pojawia się Lola - dziewczyna, która trochę namiesza miedzy nią, a doktorem.
Autorka wprowadzając postać Loli, stworzyła intrygę, czego nie było w pozostałych częściach serii. Wszystko jednak jest bardzo wyważone i nie rozwija się zbytnio. Cała powieść jest bez większych wzlotów i upadków, raczej powiedziałabym, że na jednym poziomie, przez co brakuje mi takiego dreszczyku, dzięki któremu czekałoby się na dalszą część. Takie spokojne czytadło, przy którym za bardzo nie trzeba myśleć nad tym co się czyta.

Barbara | 2016-01-17
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 16 stycznia 2016

W trzecim tomie sagi akcja powieści w dalszym ciągu toczy się na prowincji, gdzie mieszkańcy są mili, życzliwi, pomocni, w większości wykształceni i oczytani. Spotykają się w Klubie Powieściowym, prowadzą dyskusje o literaturze i sypią cytatami jak z rękawa.
Spokojne życie Sabiny Południewskiej, która postanawia rozpocząć nowy rozdział swojej egzystencji w Idzie, u boku miejscowego lekarza Krzysztofa Doleckiego zostaje zburzone przyjazdem Loli. Kim jest Lola i w jakim celu pojawiła się w Idzie? Jaki tajemnice skrywa Krzysztofa?
Odpowiedzi szukaj w "Ogrodzie księżycowym".
Dodatkowy punkt ode mnie za zmianę "Krzysia" na "Krzysztofa", zupełnie inaczej czyta się powieść. Ogólnie powieść bez zrywu i porywu. Miałam od razu czytać czwartą część sagi "Jezioro szczęścia", jednak zdecydowałam się na oddech od przesyconej ciepłem i optymizmem opowieści o losach mieszkańców Idy.