Wojsko Polskie w drugiej połowie XVII wieku

Napoleon V
2013-07-22
2013-07-22
historia wojsko XVII wiek

Los żołnierza polskiego w drugiej połowie XVII wieku był nie do pozazdroszczenia. Kraj toczył liczne wojny, a skarbiec był wypełniony pustką, w związku z czym były trudności z wypłacaniem żołdu dla wojaków. Jan Wimmer w świetny sposób charakteryzuje wojsko koronne tego okresu. Początkowo autor przedstawia armię w latach 1648-1699 na tle wojen z Kozakami, Szwecją, Rosją oraz Turcją. Z racji omawianego zagadnienia nie są to oczywiście drobiazgowe opisy kampanii toczonych przez Rzeczpospolitą, lecz przedstawienie wysiłku wojennego na jaki musiał zdobyć się wyniszczony ekonomicznie kraj. Wimmer omawia w jaki sposób zmieniała się liczebność armii, jak przeprowadzano zaciągi, jak wyglądał rozkład armii pod kątem rodzaju wojsk czy jak kształtował się żołd w omawianym okresie. W kolejnych rozdziałach przeanalizowano koszty utrzymania armii oraz rozwój jazdy, piechoty, artylerii w drugiej połowie XVII wieku oraz organizację naczelnego dowództwa. W książce nie brak jest licznych tabelek czy danych statystycznych, które ułatwiają spojrzenie na wiele kwestii dotyczących wojska koronnego. Należy docenić, że praca w dużej mierze oparta jest o Akta Skarbowo-Wojskowe, dzięki czemu czytelnik na konkretnych liczbach może prześledzić wysiłek mobilizacyjny i finansowy Korony. Wimmer nie skupia się jednak tylko na aspektach ekonomicznych czy militarnych(uzbrojenie, ubiór),ale pokazuje również z jakich grup społecznych wywodzili się urzędnicy czy żołnierze poszczególnych rodzajów wojsk. Historia gospodarcza dla wielu może nie być aż tak brawurowa jak opisy bitew czy kampanii, ale jest to klucz dla zrozumienia wielu spraw dotyczących armii i funkcjonowania aparatu państwowego, w czym na pewno pomocnym narzędziem jest książka Wimmera.

Obowiązkowa pozycja dla każdego kto interesuje się staropolską sztuką wojenną.
Autor szczegółowo i na wielu płaszczyznach opisuje wojska koronne II poł. XVII wieku. Analizuje ich wielkość, skład, uzbrojenie oraz finanse.
Niestety praca ogranicza się tylko do wojsk Koronnych nie poruszając zagadnienia wojsk Wielkiego Księstwa Litewskiego. Tym większa szkoda, że nie powstała do dziś książka opisująca wojska litewskie w analogicznym okresie dziejów I Rzeczpospolitej.

Obowiązkowa pozycja dla każdego kto interesuje się staropolską sztuką wojenną.

• Wojskowość
  • Historia Polski