Cena zniszczenia. Wzrost i załamanie nazistowskiej gospodarki

Okładka książki Cena zniszczenia. Wzrost i załamanie nazistowskiej gospodarki Adam Tooze
Okładka książki Cena zniszczenia. Wzrost i załamanie nazistowskiej gospodarki
2017-01-01
2016-04-16
Dominik Jednorowski
III Rzesza II wojna światowa gospodarka

Pozycja o gospodarce i ekonomii a czyta się jak powieść. Należy wpierw przebrnąć przez pierwsze ok. 100 stron stanowiących niejako wstęp i rojący się od ekonomicznego żargonu, dla osób nie po studiach z ekonomii może być to ciężka przeprasza. Kolejne strony połyka się już całymi rozdziałami, świetnie wytłumaczono jak niewolnictwo i Holocaust zostały wciągnięte do oficjalnego systemu gospodarczego III Rzeszy i jak paradoksalna sytuacja powstała w efekcie - Zabijać Żydów czy nie, bo są potrzebni w przemyśle?
Mały minus za odmalowanie ZSRR w cukierkowych barwach. Wydajny przemysł, serio? - to jakaś cecha charakterystyczna zachodnich intelektualistów.

jestem dopiero w połowie ale to już jest chyba najlepsza i dobrze napisana analiza tytułowego procesu

Miałem obawy przed rozpoczęciem czytania czy książka opisująca ekonomiczne meandry z przeszłości będzie strawna. Ale jest, opisuje wiele zagadnień i rzuca nowe światło na liczne sprawy ,które obrosły fałszywymi mitami
Polecam!

Polecam!

Książka byłaby może ciekawa, gdyby nieudolny tłumacz nie doprowadził jej do stanu kompletnej niestrawności.

Pech chciał, że Tooze posługuje się dość zawiłym, erudycyjnym stylem i złożoną składnią.

A tłumacz nie potrafił w tekście dostrzec zdań, bo zasłaniały mu je wyrazy - parafrazując powiedzenie o lesie i drzewach. Mozolnie (acz niezbyt trafnie) przekładając wyraz-po-wyrazie, tworzył nie-polskie pseudozdania-koszmarki. Oczywiście mają dokładnie po tyle samo wyrazów (trzeba, czy nie trzeba) w tym samym szyku, co w oryginale. Tylko sensu już nie mają...

W pewnym momencie darowałem sobie mękę mozolnego rozgryzania, co tłumok natłumoczył, a o co chodziło autorowi. Może kiedyś wpadnie mi w ręce ta książka w oryginale i nie trzeba się będzie tak męczyć.

Jedna z najlepszych książek historycznych które przeczytałem. Fenomenalnie wyjaśnia na czym polegają wojny wogóle. Przedstawiają wojnę i politykę która do niej zmierza, jako wielkie przedsięwzięcie logistyczne. Polityka niemiecka zmierząjąca od przejęcia władzy przez Hitlera jest w niej kontynuacją tej która doprowadziła do I wojny światowej. Równie dobrze może to być jednak przyczynek do generalnego pokazania istoty wojen, które są jedną z form prowadzenia polityki między narodami. Polecam!

Bez dwóch zdań to dla mnie najważniejsza książka o IIWŚ jaką napotkałem. Spójną teoria całości wydarzeń i podejmowanych decyzji. Czekałem na takie dzieło 25 lat. Stanie w eksponowanym miejscu mojej biblioteczki obok "Ludowego Państwa Hitlera" Gotza Aly i "Legendy Blitzkriegu" Karl-Heinz Friesera.
Nie ukrywam że początkowe rozdziały mogą być ciężkie merytorycznie do przetrawienia dla nie-ekonomistów, mimo wykształcenia kierunkowego i tak "dymiła mi głowa" próbując zrozumieć i zapamiętać międzynarodową i niemiecką inżynierię finansową lat 1920-1939. Potem jest łatwiej, ale cały czas fascynująco.

Nie ukrywam że początkowe rozdziały mogą być ciężkie merytorycznie do...

Obszerna, ale naszpikowana konkretami i bardzo logicznym wywodem. Znakomicie odtwarza determinanty kolejnych ruchów Trzeciej Rzeszy. Szczerze polecam!

Autor gromi wiele mitów, powtarzanych nawet przez zawodowych historyków (Przygotowanie do Blitzkrieg, Speer itp.).

Po jej przeczytaniu, za każdym razem słysząc w towarzystwie temat w stylu "Hitler budował autostrady", będziecie musieli interweniować i na wyjaśnienie owej zawiłości zająć słuchaczom 10 - 15 minut, co raczej nie przysporzy Wam ich sympatii ale przynajmniej będziecie mieli racje ..

Bardzo dobra, choć wymagająca książka. W tej obszernej pozycji autor opisuję gospodarczą historię III Rzeszy. Pierwsze 150-200 stron były dla mnie osobiście dość trudne do przebrnięcia - pełne są bowiem makroekonomicznych szczegółów dotyczących finansów i bilansu handlowego Niemiec i napisane niełatwym językiem. Szczerze mówiąc byłem bliski odpuszczenia sobie tej książki, ale na szczęście postanowiłem spróbować i nie żałuje bo dalej jest już tylko lepiej. Język robi się łatwiejszy, a Tooze poświęca też wiele miejsca problemom politycznym i wojskowym powiązanym z gospodarką. Generalnie im bliżej rozpoczęcia wojny tym ciekawiej.

Każdy, kto chce się dowiedzieć w jaki sposób Niemcy przeprowadziły w ciągu 6 lat bezprecedensowy program zbrojeniowy, jakim kosztem się to odbyło i wreszcie jak możliwe było to, że Niemcy od 1942 r. były w stanie przez niemal 3 lata samotnie wojować z całym światem powinien sięgnąć po tę pozycję.

Nie jest to lekka lektura. Wiadomo, kwestie ekonomiczne nie są łatwo przyswajalne. A do tego dużo informacji, liczb, wykresy i przeskoki narracyjne w stronę stylu anegdotycznego. Wszystko to sprawia, że spodziewamy się potworka dla fachowców. A czyta się całkiem przyjemnie. Styl autora (lub zasługa tłumacza)sprawia, że "wsiąkamy" w książkę i możemy obalić sporo mitów na temat Hitlera, Niemców i ich gospodarki. Wydaje mi się, że książkę trzeba postawić obok innych, które zmieniły nasze postrzeganie o III Rzeszy - obok Kershawa i Burleigha.

• Ekonomia
  • Polityka
  • XX wiek

Dodaj cytat z książki Cena zniszczenia. Wzrost i załamanie nazistowskiej gospodarki