rozwińzwiń

Wprowadzenie do historii starożytnego Bliskiego Wschodu

Okładka książki Wprowadzenie do historii starożytnego Bliskiego Wschodu Maria Luisa Uberti
Okładka książki Wprowadzenie do historii starożytnego Bliskiego Wschodu
Maria Luisa Uberti Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego powieść historyczna
252 str. 4 godz. 12 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
Introduzione alla storia del Vicino Oriente antico
Wydawnictwo:
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
252
Czas czytania
4 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323506805
Tłumacz:
Andrzej Mrozek
Średnia ocen

5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
224
190

Na półkach: ,

Książkę nabyłem w 2016 roku. Była przysłowiowym "trupem na półce". Ale czytałem ją wielokrotnie ! Leżała na szafie i leżała. Nie przekażę ją już jednak nikomu, gdyż jest dla mnie bardzo cenna. Maria Luisa Uberti ma bardzo lekkie pióro, książkę polecam nie tylko historykom, ale też zainteresowanym historią biblijną czy też historią lokalną. A mnie od dziecka ciągnie do pisma klinowego i do archeologii. Rozważam też studia w zakresie archeologii sądowej. Książka liczy 252 strony, temat trudny, ale bardzo dobrze ujęty. Sam zaś broniłem się w 2007 roku na Akademii Świętokrzyskiej z zakresu bóstw basenu Morza Śródziemnego. Książkę czyta się jednym tchem, jest bardzo dobrym wprowadzeniem dla pasjonatów tematu. Temat na czasie: wszak Bliski Wschód jest dziś rejonem bardzo niespokojnym. Jeśli marzą się Wam w przyszłości wspaniałe odkrycia, to tę książkę z czystym sercem Wam polecam. Nawet tablice chronologiczne na jej końcu są wciągające. Dobra lektura dla pasjonatów, hobbystów , ale też i dla laików. Polecam !

Książkę nabyłem w 2016 roku. Była przysłowiowym "trupem na półce". Ale czytałem ją wielokrotnie ! Leżała na szafie i leżała. Nie przekażę ją już jednak nikomu, gdyż jest dla mnie bardzo cenna. Maria Luisa Uberti ma bardzo lekkie pióro, książkę polecam nie tylko historykom, ale też zainteresowanym historią biblijną czy też historią lokalną. A mnie od dziecka ciągnie do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
117
116

Na półkach:

Krótka, lekka lektura. Idealna jako materiał wprowadzający albo powtórzeniowy!

Krótka, lekka lektura. Idealna jako materiał wprowadzający albo powtórzeniowy!

Pokaż mimo to

avatar
311
111

Na półkach:

Próbowałem nie sugerować się słabą średnią ocen, książka zachęcała do przeczytania swoją koncepcją. Mimo najszczerszych chęci nie potrafiłem się do niej przekonać, styl autorki w połączeniu z przekazem opartym na podawaniu suchych faktów w zaskakującym stopniu utrudniał odbiór. Rację mają ci, którzy w starszych opiniach polecają bardziej Mieroopa, którego ja po tej lekturze jakoś tak bardziej doceniłem. Książka Marii Uberti nie jest dobrym wprowadzeniem do tematu, tutaj już trzeba wiedzieć o czym się czyta. Nie polecam na początek.

Próbowałem nie sugerować się słabą średnią ocen, książka zachęcała do przeczytania swoją koncepcją. Mimo najszczerszych chęci nie potrafiłem się do niej przekonać, styl autorki w połączeniu z przekazem opartym na podawaniu suchych faktów w zaskakującym stopniu utrudniał odbiór. Rację mają ci, którzy w starszych opiniach polecają bardziej Mieroopa, którego ja po tej lekturze...

więcej Pokaż mimo to

avatar
862
849

Na półkach: , ,

Jest rzeczą doprawdy niesamowitą ile my dzisiaj wiemy o tamtych czasach, ludach, wydarzeniach, osobach. To wszystko dzięki zachowanym do naszych czasów pisanym materiałom źródłowym jak gliniane tabliczki, kamienne stele itp. Jak sam tytuł wskazuje książka jest wprowadzeniem do starożytnej historii Bliskiego Wschodu. Narracja obejmuje okres od III tysiąclecia pne po początki czasów perskich (VI w pne),jest przejrzysta i czytelna. Z racji objętości wiele elementów potraktowano skrótowo ale taki pewnie był zamysł. Jest doskonałą pozycją dla osób zaczynających przygodę z bliskowschodnią starożytnością. Czytelnicy bardziej obeznani z tematem mogą czuć się trochę zawiedzeni, ale plusem niech będzie nowatorskie tezy stawiane w książce jak choćby relacje między imperium a peryferiami.

Jest rzeczą doprawdy niesamowitą ile my dzisiaj wiemy o tamtych czasach, ludach, wydarzeniach, osobach. To wszystko dzięki zachowanym do naszych czasów pisanym materiałom źródłowym jak gliniane tabliczki, kamienne stele itp. Jak sam tytuł wskazuje książka jest wprowadzeniem do starożytnej historii Bliskiego Wschodu. Narracja obejmuje okres od III tysiąclecia pne po początki...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , ,

Tak jak pisali dwaj dotychczasowi recenzenci tej książki, zawiera ona jedynie podstawowe informacje na temat dziejów Bliskiego Wschodu starożytności. Nic jednak dziwnego, bo przecież jest to właśnie wprowadzenie zaadresowane do tych czytelników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym zagadnieniem. Autorka najpierw przedstawia bohaterów książki, czyli żyjące na tym obszarze ludy, potem opowiada o kategoriach źródeł do dziejów Bliskiego Wschodu i dopiero po takim wstępie przechodzi do zarysowania historii rejonu od ok. 3000 p.n.e. do roku 539 p.n.e., gdy to Cyrus opanował Babilon. Narracja jest siłą rzeczy zwięzła i skupia się tylko na najważniejszych aspektach.

Warto jednak zwrócić uwagę na dwie istotne rzeczy. Uberti w tej pracy zrywa wyraźnie z dominującym dawniej w pracach na ten temat podziałem na Mezopotamię i peryferia wskazując na aktywny udział wszystkich państw w tworzeniu cywilizacji bliskowschodniej oraz na intensywną, wymianę między różnymi ośrodkami. Ponadto wyraźnie odżegnuje się od tłumaczenia różnych procesów najazdem ludów obcych, co było częstym zjawiskiem w dawniejszej historiografii. To dwie całkiem sensowne sugestie, które chyba jeszcze nie do końca zakorzeniły się w myśleniu o Bliskim Wschodzie w starożytności. Cóż więc można powiedzieć o tej książeczce? Nie najgorsza jako wprowadzenie. I nie więcej.

Tomasz Babnis

Tak jak pisali dwaj dotychczasowi recenzenci tej książki, zawiera ona jedynie podstawowe informacje na temat dziejów Bliskiego Wschodu starożytności. Nic jednak dziwnego, bo przecież jest to właśnie wprowadzenie zaadresowane do tych czytelników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym zagadnieniem. Autorka najpierw przedstawia bohaterów książki, czyli żyjące na tym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3
1

Na półkach:

Niestety, ta książka to taki misz-masz. Faktycznie, wymiary Harlequina, fatalne mapki, dziwaczna narracja. Zgadzam się z poprzednikiem - lepsze są "trojaczki" czy np. pozycja Mieroopa.

Niestety, ta książka to taki misz-masz. Faktycznie, wymiary Harlequina, fatalne mapki, dziwaczna narracja. Zgadzam się z poprzednikiem - lepsze są "trojaczki" czy np. pozycja Mieroopa.

Pokaż mimo to

avatar
231
150

Na półkach: ,

Zawiera podstawowe informacje z tematu. Mógłbym polecić, jednak są na polskim rynku pozycje o wiele lepsze. Przy proponowanej cenie 31zł i wydaniu przypominającym kioskowego harlequina (trzeba też dodać kilka błędów, np. złe podpisanie kilku mapek) - nie polecam kupna tej pozycji. Skorzystać w bibliotece można już prędzej, czy nie lepiej jednak sięgnąć po "trojaczki" lub pracę Mieroopa? Przy czym obie wywiązują się z zadania po prostu lepiej.

Zawiera podstawowe informacje z tematu. Mógłbym polecić, jednak są na polskim rynku pozycje o wiele lepsze. Przy proponowanej cenie 31zł i wydaniu przypominającym kioskowego harlequina (trzeba też dodać kilka błędów, np. złe podpisanie kilku mapek) - nie polecam kupna tej pozycji. Skorzystać w bibliotece można już prędzej, czy nie lepiej jednak sięgnąć po "trojaczki" lub...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    18
  • Chcę przeczytać
    15
  • Posiadam
    6
  • Historia
    2
  • Historia (Robocza bibliografia)
    1
  • Mezopotamia
    1
  • Syria
    1
  • Starożytność
    1
  • Historia starożytności
    1
  • Lewa
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wprowadzenie do historii starożytnego Bliskiego Wschodu


Podobne książki

Przeczytaj także