Język łaciński. Podręcznik dla lektoratów szkół wyższych.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
8301119292
SperoLux

Język łaciński. Podręcznik dla lektoratów szkół wyższych, autorstwa trojga znakomitych łacinników, przeznaczony jest dla studentów wszystkich wydziałów uniwersyteckich, na których obowiązuje lektorat z łaciny; zarówno dla słuchaczy zaczynających naukę tego języka, jak i dla tych, którzy mieli w szkole łacinę, a na studiach przechodzą od razu kurs wyższy. Podręcznik składa się z czterech...

Podręcznik składa się z czterech części:
Cześć I - kurs gramatyczny, obejmujący 36 lekcji, wraz z tabelarycznym zestawieniem wszystkich form gramatycznych;
Część II - teksty autorów łacińskich, dobrane pod kątem zainteresowań studentów różnych wydziałów - filologii, historii, prawa, znane z historii hasła łacińskie i powiedzenia sławnych ludzi, wykaz używanych obecnie zwrotów łacińskich, kalendarz rzymski, skróty, mapy itp.;
Część III - obszerne wypisy z literatury łacińskiej, zebrane w kilku grupach tematycznych - historia (początki państwa rzymskiego, początki republiki 509 r. p.n.e., druga wojna punicka 218-201 p.n.e., spisek Katyliny, z życia Cezara, z dziejów cesarstwa), wymowa (fragmenty dzieł Cycerona - największego mówcy rzymskiego), filozofia (fragmenty dzieł Lukrecjusza, Cycerona i Seneki), listy (fragmenty listów Cycerona i Owidiusza z wygnania, Pliniusza Młodszego, Seneki), umiejętności (człowiek i jego środowisko, warunki klimatyczne, nauka i wychowanie, rolnictwo, sztuka i medycyna), poezja (wybór wierszy Katullusa, bajki Fedrusa, fragmenty Eneidy Wergiliusza, wybór z poezji Horacego i Owidiusza), wraz z informacjami o ich autorach;
Część IV - słownik łacińsko-polski do części I i II, wykaz imion łacińskich oraz skorowidz terminów gramatycznych, z odsyłaczami do kursu gramatycznego.

źródło opisu: księgarnia.pwn.pl

źródło okładki: księgarnia.pwn.pl