Artyści udręczeni

Tortured Artists
artyści
Bastet

Artyści udręczeni to fascynujący i momentami niebezpiecznie zabawny przegląd problemów, z którymi zmagali się wielcy twórcy – od lęku separacyjnego Lenny’ego Bruce’a, przez melancholię Charlesa Schulza, nerwicę natręctw Joeya Ramone’a aż po to, co dręczyło Mozarta, a mógł to być zespół Aspergera, Touretta, albo jeszcze inna choroba nazwana obco brzmiącym nazwiskiem. Opisane tu problemy artyści łączyli z darem, który pozwalał im tworzyć piękno z wewnętrznej ciemności. Wciągająca i pouczająca lektura”. – Jessica Pallington West, autorka What Would Keith Richards Do? Odkryj obłęd Wielka sztuka zawsze rodzi się w bólach. A przynajmniej można dojść do takiego wniosku, po zapoznaniu się z przedstawionymi w tej książce sylwetkami wielkich artystów. Opisane tu indywidualności współtworzą wielką mozaikę talentu i cierpienia. Czytanie o udręce, która w ostatecznym rozrachunku pomogła artystom stworzyć wiekopomne dzieła, przypomina wyjście do galerii sztuki w towarzystwie psychoterapeuty, który podpowiada, jakie demony stały za każdym płótnem, kliszą i partyturą. Artyści wybrani przez Christophera Zarę to przedstawiciele wielu różnych dziedzin – utalentowani, lecz udręczeni pisarze, muzycy, aktorzy i malarze. Niniejsza książka powstała, aby uczcić ich geniusz, ale też po to, żeby zgłębić ciemne zakamarki ich umysłów. Dusza artysty jest areną starć między bólem a pięknem. Za sztuką, którą cenimy, kryje się wiele koszmarów. Christopher Zara jest pisarzem, krytykiem i dziennikarzem. Od ponad dziesięciu lat zawodowo zajmuje się sztuką i kulturą. Jest redaktorem prowadzącym magazynu „Show Business”, branżowego czasopisma poświęconego sztukom scenicznym. Robbie Lee jest artystą i wykładowcą sztuk wizualnych. Specjalizuje się w robotach, ludziach i niebie. Ilustruje książki i wykonuje projekty dla różnych firm, w tym producentów koszulek.

źródło opisu: Publishing Polska Burda

źródło okładki: Publishing Polska Burda

ciociasamozloeluta | 2015-06-29

Narkotyki, slawa, pieniadze, skandale. Wiecznie to samo i zawsze jest na to popyt. Tym razem dodano brzydkie obrazki i male notatki. Wiedza encyklopedyczna i raczej gazetkowa. Tresc nic nie wnosi. O demonach i nerwicach artystow napisano juz wszystko i naprawde jedna pozycja w te czy w ta nie czyni roznicy. Ksiazka podzielona jest na dwie czesci. Pierwsza to opisy samych artystow. Druga to kalendarium, ktora autor nazwal, krotka i celowo chaotyczna historie bolu, cierpienia i triumfu artystycznego. Ta czesc jest naprawde radosna i mozna smiac sie przez lzy. Jak sam Robert Lee siebie okresla, jest specjalista od robotow, ludzi i nieba. Artysci udreczeni to faktycznie praca o ludziach w niebie.
Nie polecam, chyba ze dla chcacych szybko i lekko dowiedziec sie o zmarlych.

MismeHellawes | 2015-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Nader przyjemna książka, czyta się szybko i bezboleśnie. Doskonała na deszczowy wieczór z kubkiem ciepłej herbaty. Niestety, osoby poszukujące pogłębionej analizy artystycznej udręki mogą się srodze zawieść.

lotosu_kwiat | 2015-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2015

Sylwetki artystów przedstawione, a właściwie jedynie nakreślone zostały bardzo ogólnikowo, nie wiele więcej niż np. na stronach internetowych typu wikipedia. Co prawda książkę czyta się łatwo jednak traktowałabym ją bardziej jako punkt wyjściowy do dalszych poszukiwań. Prosta lektura w sam raz na przejazdy w środkach transportu :)

Kasia | 2015-03-05

Napisane lekko, trochę z przekąsem i przymrużeniem oka, trochę z ładunkiem dramatycznym, w kązdym razie z emocjami książka "plotkarsko-ciekawostkowa". Na tramwajowe odmóżdżenie - idealna.

ula | 2016-11-01
Przeczytana: 14 października 2016

Coś a la pudelek, o tych największych :) Można mieć nadzieję, że to złe, które nam się przytrafia obróci się w dobre, w myśl przysłowia nie ma tego złego...
Nie wszystkich artystów znałam, tym bardziej przyczyny czy bodźce ich wielkości nie były mi znane. Ta książka wiele wyjaśnia.
Polecam, szczególnie tym, którzy lubią biografie

wojtasgp | 2015-11-02
Przeczytana: 01 listopada 2015

Książka, mimo że zawiera encyklopedyczny przegląd postaci artystycznego półświatka, jest napisana lekkim, przyjemnym językiem. Każda postać jest opisana na 3-4 stronach. Autor przytacza nam jedynie rzeczowe informacje dotyczące cierpień, słabości i potknięć wielkich artystów nie obarczając nas niepotrzebną ilością tekstu. Książkę czyta się przyjemnie, i z zaciekawieniem, bo kto nie lubi dowiadywać się o perypetiach sławnych ludzi? Zwłaszcza, że ból, cierpienie i kłopoty często stawały się siłą napędową do stworzenia wspaniałych dzieł literackich, muzycznych i z różnych dziedzin sztuki.

Nebel | 2017-05-14
Nat | 2017-03-02