Bez cukru, proszę

Okładka książki Bez cukru, proszę Danuta Kondratowicz, Katarzyna Miller
Okładka książki Bez cukru, proszę
Danuta KondratowiczKatarzyna Miller Wydawnictwo: Znak Literanova literatura piękna
Znak Literanova
2015-05-11
2015-05-11
literatura polska rozmowa życie związek miłość sex praca

Okładka książki Daj się pokochać dziewczyno. Poznaj sekret udanych relacji Katarzyna Miller, Joanna Olekszyk
Daj się pokoch... Katarzyna Miller, J...
Okładka książki Być synową i nie zwariować Anna Bimer, Katarzyna Miller
Być synową i n... Anna Bimer, Katarzy...

Okładka książki Lubię żyć Ewa Błaszczyk, Agnieszka Litorowicz-Siegert
Lubię żyć Ewa Błaszczyk, Agni...
Okładka książki Żyj wystarczająco dobrze Agnieszka Jucewicz, Grzegorz Sroczyński
Żyj wystarczaj... Agnieszka Jucewicz,...
Okładka książki Chcę być kochana tak jak chcę Ewa Konarowska, Katarzyna Miller
Chcę być kocha... Ewa Konarowska, Kat...

Z różnych powodów - nie kupuję. Poza tym jest nudna

Z różnych powodów - nie kupuję. Poza tym jest nudna

Dobrze poprowadzony wywiad z dwóch powodów - po pierwsze najwyraźniej osoby rozmawiające się znają i znały wcześniej (czyli jest wyższy poziom zaufania, jeśli można tak powiedzieć),po drugie Katarzyna Miller jest osobą otwartą i szczerą, więc wprost odpowiada na wszystkie pytania, nawet jeśli ma stwierdzić, że czegoś z jakiegoś powodu nie powie. Więc jest jasno i klarownie. A że doświadczenie ma przeogromne - zarówno swoje własne, życiowe, jak i wynikające z zawodu, to opowieści, historii i wątków tu mnóstwo, od przeszłości do przyszłości także (dzieciństwo, starość, związki, mężczyźni, relacje z kobietami, relacje z rodzicami, przyjaźnie i praca).

Bez cukru, proszę. Książka absolutnie intymna. Chwilami przecierałam oczy ze zdziwienia, że Autorka odważyła się opowiedzieć o tak osobistych,wstydliwych czy traumatycznych! momentach swojego życia tak spokojnie i otwarcie. To właśnie ona, jedyna taka: mądra, ciepła, zabawna, kobieta totalna!na pełnym luzie, kochająca życie.
Wzruszająca opowieść życia Katarzyny Miller, która z uporem maniaka pokazuje nam, kobietom, że jesteśmy wystarczające takie, jakie jesteśmy. Mnie ta książka obudziłą, jak żadna inna. Bez słodzenia, #katarzynamiller I LOVE YOU!

Wzruszająca opowieść życia...

Bez masek, bez lukru, bez udawania. Pani Katarzyna mówi to, czego często my sami przed sobą boimy sie przyznać.
Podziwiam za odwagę. Znakomity opis drogi autorki do rozwoju i zwiększenia samoświadomości.
Prawda i autentyczność nas wyzwoli i przyniesie ulgę.

Prawda i autentyczność nas wyzwoli i przyniesie ulgę.

Wywiad-rzeka z jedną z najpopularniejszych polskich terapeutek. Autobiografia i poradnik psychologiczny (głównie dla kobiet) w jednym.

Kataryna Miller, psycholog, terapeutka, pisarka, publicystka, w rozmowie z Danutą Kondratowicz opowiada o swym dzieciństwie, miłościach, pracy, pacjentach, jak również o dramatycznych wydarzeniach ze swojego życia - aborcji, próbie samobójczej, wiecznym konflikcie z matką.

Nie znam twórczości pani Katarzyny Miller, choć jej osobę kojarzę z telewizji i z felietonów w "Zwierciadle", na tyle jednak słabo, że na jej autobiograficzne wyznania mogłam spojrzeć świeżym okiem.

Trudno jest oceniać czyjeś spojrzenie na świat, a właśnie o spojrzeniu na świat Katarzyny Miller jest ta książka. Bardzo odmiennym od mojego, z wieloma poglądami pani psycholog trudno jest mi się zgodzić. Inaczej patrzę chociażby na kwestię seksu i miłości, a także tego, co osobie publicznej wypada powiedzieć, a co nie. Osobiście nigdy nie opublikowałabym szczegółowo swojego pierwszego razu czy też doznań towarzyszących mi gdy załatwiam swe potrzeby fizjologiczne. A w tym wywiadzie takie wątki - dla mnie dość niesmaczne - mamy. Poza tym za dużo tu według mnie odniesień do samej cielesności człowieka, zwłaszcza w jego kontaktach z drugim człowiekiem, zwłaszcza w seksie. No ale pani Katarzyna nie raz daje czytelnikowi do zrozumienia, że seks jest dla niej często jedynie aktem czysto fizycznym, ja zaś nie potrafię oddzielić seksu od uczuć, zatem w tej sprawie pewnie nigdy nie doszłybyśmy do porozumienia.

Poza tymi dwoma wątkami które absolutnie nie przypadły mi do gustu pozostałe poruszane w książce tematy są bardzo interesujące i na czasie. Pani Katarzyna dużo mówi chociażby o swoim życiu w rozmiarze XXL i czyni to w sposób niestereotypowy (bo - jak wielokrotnie zaznacza-nigdy nie była i nie jest kobietą stereotypową). Nie żali się zatem jakie to przykrości spotkały ją z powodu nadmiernej tuszy ani jak bardzo chciałaby schudnąć, lecz mówi wprost że jest gruba (nie puszysta, mamy mówić gruba) bo uwielbia jeść i nie zamierza chudnąć tylko dlatego, że swym wyglądem nie wpisuje się w obowiązujące obecnie kanony urody. Opowiada też sporo o swym konflikcie z matką przez którą czuła się niekochana i niechciana, i który zaważył na całym jej życiu (choć wprost się do tego nie przyznaje, jednak ja takie odniosłam wrażenie, bowiem pani psycholog wspomina o nim praktycznie w każdym wątku).

W książce znajdziemy też sporo psychologicznych porad dotyczących takich sfer życia, jak związki, przyjaźń, pieniądze, starzenie się i śmierć. Pani Katarzyna ilustruje je przykładami ze swojego życia zawodowego i prywatnego, zalecając przy tym szukanie w nich przede wszystkim jasnych stron. Niemniej nie jest to naiwny hurra-optymizm zakładający, że wszyscy są piękni, młodzi i bogaci tylko nie potrafią tego dostrzec, lecz realne spojrzenie na otaczająca nas rzeczywistość, z takimi barierami, jak krwiożerczy polski kapitalizm, różnice pomiędzy wielkimi miastami a prowincją, mit równych szans itp. Mniej jest tu zatem tak typowych dla dzisiejszych poradników psychologicznych haseł typu "wizualizuj swoje bogactwo", "otwórz się na szczęście", więcej za to konkretnych, życiowych rad.

Książka napisana jest w stylu luźnej rozmowy dwóch przyjaciółek, językiem lekkim i przystępnym, ze sporą dawką humoru, dzięki czemu czyta się ją przyjemnie i dość szybko - jak na wakacje w sam raz.

Podsumowując, moje ogólne wrażenia po przeczytaniu "Bez cukru, proszę.", są pozytywne, choć zachwycona nie jestem i z wieloma kwestiami się nie zgadzam. Pani Katarzyna twierdzi, że planuje starzeć się bez wstydu i godności. W tej książce to widać, czasami aż za dobrze. Z jednej strony dobrze, że ukazuje siebie jako kobietę z krwi i kości, której żadne doświadczenia nie są obce, z drugiej - jest przecież autorytetem w dziedzinie psychologii, a takim osobom o niektórych rzeczach mówić raczej nie wypada. Mimo tej wady mamy jednak sympatyczną rozmowę przy której możemy i się pośmiać i zastanowić nad swoim życiem, a przy okazji być może trochę je poprawić.

Recenzja pochodzi z mojego bloga "Świat Powieści": https://swiat-powiesc.blogspot.com/.

Ona ( Miller ) mnie poruszyła , przeczytałam ta książkę , to mądra kobieta ale i wariatka i nie zła była w młodości i dzięki niej widzę wszystko inaczej. Każda z nas może trochę z jej postawy dostosować do własnego życia. Do podejdzie do różnych spraw.Ta książka jest zupełnie inna czym dalej tym bardziej poruszająca , przynajmniej na mnie zrobiła wrażenie.

Świetnie się czyta:) Bardzo lubię Panią Katarzynę , ale nie znałam jej historii. Jest naprawdę bardzo mądrą życiowo kobietą, dużo przeżyła, ale widać jak wyciągnęła dużo na swoja korzyść dzięki tym doświadczeniom. Lekko się czyta :) Polecam:)

Szczerość ogromna. Odwaga. Choć wpływ na to na pewno ma już "pozycja" Pani Kasi. Prościej jest mówić o sobie gdy nie boimy się tak krytyki, bo znamy swoją wartość i sens swego życia. Dziękuję za tę książkę. Bardzo.

Pani Kasia to moja duchowa przewodniczka. Czuję, że to starsza wersja mnie samej, nasze podejście do życia jest łudząco podobne.
Sama formuął książki dla mnie w porządku. Treść cenna.
Końcówka jednak dla mnie już trochę nudnawa.

Sama formuął książki dla mnie w porządku. Treść cenna.
Końcówka jednak dla mnie już trochę nudnawa.

Świetna książka od pani Katarzyny Miller. Zdecydowanie polecam każdemu jej lekturę.

• Psychologia
  • Biblioteka