Christopher ZaraRobbie Lee Wydawnictwo: Burda Publishing Polska publicystyka literacka, eseje
Tortured Artists. From Picasso and Monroe to Warhol and Winehouse, the Twisted Secrets of the World's Most Creative Minds
Jakub Bartoszewicz
Burda Publishing Polska
artyści
publicystyka literacka, eseje
Jakub Bartoszewicz
artyści

Okładka książki Artyści udręczeni. Od Picassa przez Monroe i Warhola po Winehouse - wstydliwe tajemnice najbardziej twórczych umysłów wszech czasów Christopher Zara, Robbie Lee
6,3
Artyści udręcz... Christopher Zara, R...

Piękne wydanie książki, intersująca szata graficzna.
Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Nie są to jakieś wielkie odkrycia na temat opisanych postaci. Każda z nich miała swoje udręki, troski i problemy, które w mniejszym lub większym stopniu rzutowały na ich twórczość. Autor nie przeprowadza dogłębnej analizy postaci, traktuje je raczej ogólnikowo, nadmieniając jedynie o...

Biografie pisane po łebkach, dopasowane do zadanej truistycznej tezy, że prawdziwa sztuka rodzi się z bólu.
Niemniej ignorując "amerykańskość formy" dostajemy całkiem przyzwoite i miejscami zabawne źródło poznawcze kulturoznastwa dla początkujących. :)

Coś a la pudelek, o tych największych :) Można mieć nadzieję, że to złe, które nam się przytrafia obróci się w dobre, w myśl przysłowia nie ma tego złego...
Nie wszystkich artystów znałam, tym bardziej przyczyny czy bodźce ich wielkości nie były mi znane. Ta książka wiele wyjaśnia.
Polecam, szczególnie tym, którzy lubią biografie

Książka, mimo że zawiera encyklopedyczny przegląd postaci artystycznego półświatka, jest napisana lekkim, przyjemnym językiem. Każda postać jest opisana na 3-4 stronach. Autor przytacza nam jedynie rzeczowe informacje dotyczące cierpień, słabości i potknięć wielkich artystów nie obarczając nas niepotrzebną ilością tekstu. Książkę czyta się przyjemnie, i z zaciekawieniem, bo...

Narkotyki, slawa, pieniadze, skandale. Wiecznie to samo i zawsze jest na to popyt. Tym razem dodano brzydkie obrazki i male notatki. Wiedza encyklopedyczna i raczej gazetkowa. Tresc nic nie wnosi. O demonach i nerwicach artystow napisano juz wszystko i naprawde jedna pozycja w te czy w ta nie czyni roznicy. Ksiazka podzielona jest na dwie czesci. Pierwsza to opisy samych...

Sylwetki artystów przedstawione, a właściwie jedynie nakreślone zostały bardzo ogólnikowo, nie wiele więcej niż np. na stronach internetowych typu wikipedia. Co prawda książkę czyta się łatwo jednak traktowałabym ją bardziej jako punkt wyjściowy do dalszych poszukiwań. Prosta lektura w sam raz na przejazdy w środkach transportu :)

Nader przyjemna książka, czyta się szybko i bezboleśnie. Doskonała na deszczowy wieczór z kubkiem ciepłej herbaty. Niestety, osoby poszukujące pogłębionej analizy artystycznej udręki mogą się srodze zawieść.

1949

Napisane lekko, trochę z przekąsem i przymrużeniem oka, trochę z ładunkiem dramatycznym, w kązdym razie z emocjami książka "plotkarsko-ciekawostkowa". Na tramwajowe odmóżdżenie - idealna.

• 2018
  • AD 2018