Zagłada Ochoty

Wydawnictwo: Fronda
historyczna

Dzielnice wielkich miast to nasze najmniejsze ojczyzny. Historia Ochoty wpisana jest w wojenne dzieje Warszawy lat 1939-1944 w sposób znaczący. Była to pierwsza dzielnica w stolicy w jej ówczesnych granicach zaatakowana bezpośrednio przez siły pancerne Wehrmachtu we wrześniu 1939 roku. I należała obok Woli do miejsc szczególnych cierpień i strat ludności cywilnej już w pierwszych tygodniach Powstania 1944 roku. Należy przywoływać, utrwalać i prezentować wiedzę o tych faktach , których świadkami byli najstarsi, jeszcze żyjący warszawiacy. Poprzez ich relacje zawarte w tej książce ożywa część dramatycznej historii Polaków na drodze do wolności.

haribek | 2016-09-01
Przeczytana: 02 lutego 2014

Książka, która zapadła mi w pamięci, pomimo, iż czytałam ją kilka lat temu.
Opisuje relacje kilkudziesięciu osób, które były uczestnikami wydarzeń na Ochocie podczas Powstania Warszawskiego. Relacje wstrząsające, odświeżające pamięć o koszmarze ludności cywilnej. O niektórych tragediach odbywających się w budynkach, obok których przechodziłam kilka razy, nie miałam pojęcia. Po przeczytaniu wspomnień mieszkańców warszawskiej dzielnicy, warto przejść się przez ulice Ochoty, zatrzymać myśli nad tragedią jaka tu się odbyła. Polecam każdemu mieszkańcowi Warszawy, szczególnie mieszkańcom Ochoty, a także każdemu komu pamięć o wojennych ofiarach nie jest obojętna.

Hanna | 2014-04-26

Książka jak broszura i do tego poruszająca do "żywego", więc czyta się jednym tchem. Wzruszający przekaz nastrojów i faktów jak w realu. Czuje się zapach i temperaturę powietrza, słyszy gwar, krzyki, jęki, widzi się tragizm nocy i kurz dnia. Takiego autentyzmu opisu jak w relacjach zawartych na jej kartach nie doświadczyłam w żadnym filmie. Chcę ją ponownie przeczytać by odświeżyć pamięć, zetknęłam się z nią chyba w 2006 r.

| 2012-12-10
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam

Kilka razy miałam ją już w rękach, ale wciąż boję się tego, co zastanę w środku. Każdy list wywiera tak ogromne wrażenie, że trzeba naprawdę mieć silna psychikę, by przebrnąć do ostatnich stron.

Paweł | 2015-10-06
Przeczytana: październik 2010