Wypadek. Śmierć generała Sikorskiego

Wydawnictwo: Rachocki i S-ka
Accident - The Death of General Sikorski
historia, II wojna światowa
historyczna

Tragiczna śmierć generała Sikorskiego w katastrofie lotniczej w 1943 r. wywołała wiele sporów i domysłów. Nieszczęsliwy wypadek czy sabotaż? Jeśli sabotaż, to kto go dokonał: wywiad niemiecki, sowiecki czy... angielski?

Grzegorz | 2010-07-27
Przeczytana: 2009 rok

Książka zawiera dużo szczegółowych informacji na temat tego, co działo się bezpośrednio po katastrofie, w jaki sposób było prowadzone śledztwo, cytowane są zeznania uczestników i świadków. Autor przedstawia także tło historyczne katastrofy, stawia hipotezy dotyczące zleceniodawców ewentualnego zamachu, przedstawia dowody i poszlaki. Ostatecznych wniosków oczywiście wyciągnąć nie może, ale wskazuje kto odniósł największą jego zdaniem korzyść z śmierci generała.

jemfaworki | 2016-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Na pewno nie wyczerpuje tematu i można polemizować z ocenami pewnych zachowań i postaci z polskiego punktu widzenia, niemniej to bardzo solidna pozycja, zarówno faktograficznie jak i zakresie wniosków wyciąganych przez autora. Autor nie odpowiada na najważniejsze pytania ale przedstawia i analizuje poszczególne scenariusze zdarzeń, pozostawiając je każdemu pod ocenę.

remix1313 | 2016-10-24
hincol44 | 2016-06-19