Operacja „Lawina”. Dzieje przemilczanej zbrodni UB

Wydawnictwo: Nowik
historyczna
Mariola

Książka Operacja „Lawina”. Dzieje przemilczanej zbrodni UB to solidnie udokumentowana, napisana żywo i przekonująco, próba rekonstrukcji zdarzeń, które miały miejsce we wrześniu 1946 roku. To wtedy co najmniej 158 osób, partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych z Podbeskidzia, z okolic Baraniej Góry, znalazło się na Opolszczyźnie, gdzie miał być ich pierwszy przystanek w drodze na Zachód – i gdzie zostali bestialsko zamordowani, bo cała akcja okazała się intrygą Urzędu Bezpieczeństwa. Jest to historia ostatnich dni legendarnego oddziału Henryka Flamego, ps. „Bartek”, dowódcy znanego ze swej iście ułańskiej fantazji. To właśnie on zasłynął patriotyzmem, ale i wielką brawurą, kiedy nie bacząc na milicję i ubeków, przedefilował w Wiśle ze swoim oddziałem, 3 maja 1946 roku, dla uczczenia zakazanego przez władzę narodowego święta. Książka, wysoko oceniona przez historyków, mówi także o wieloletnich poszukiwaniach mogił partyzantów i dokumentacji wyjaśniającej okoliczności tych wydarzeń. Lektura książki przypomina, jak wyglądało „umacnianie władzy ludowej”, czasy, gdy prawda była niebezpieczna – mówi o „Śląskim Katyniu”, wiosce Barut pod Strzelcami Opolskimi, miejscu zbrodni. Cynizm siepaczy UB i NKWD starannie zacierających ślady dokonanych czynów przerasta wszelkie wyobrażenia – dlatego tym cenniejsze są książki ocalające od zapomnienia „Żołnierzy Wyklętych”, hołd złożony ich pamięci.

edit3008 | 2017-12-30
Przeczytana: 29 grudnia 2017

"ŚLĄSKI KATYŃ" tak historycy mówią o tej zbrodni, powinno sie o tym uczyć na lekcjach historii. Jeśli ktoś jest zainteresowany losem żołnierzy wyklętych należących do NSZ to powinien zapoznać się z tą książką. Jest to pozycja dobrze podparta ustaleniami historyków IPN, nie jest nudna ani rozwlekła, czyta się jakby to była jakaś sensacja. Wprost nie do uwierzenia, że do dziś mimo licznych badań archeologicznych nie odnaleziono ciał ok. 158 zołnierzy z oddziału "Bartka". Będzie coraz trudniej bo zbrodnia 1946 roku ulega już zatarciu ze względu na to, że "ubywa" świadków.Dlaczego nie można ukarać odpowiedzialnych za ten mord ani odnaleźć ciał, dowiecie się z książki.Jednyna nadzieja w tym, że została uznana za ludobójstwo więc się nie przedawni - tylko czy będzie jeszcze kogo ukarać za te zbrodnię? Może chociaż będzie ich można godnie pochować.
Niech się Ci którzy mówią, że trzeba zlikwidować IPN, postukają w głowę i wleją tam choć odrobinę oleju.
POLECAM !

kain1939 | 2017-07-18