Jan Karski

Okładka książki Jan Karski Yannick Haenel
Okładka książki Jan Karski
Yannick Haenel Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Proza literatura piękna
Proza
2009-01-01
978-83-08-04486-5
Magdalena Kamińska-Maurugeon
literatura francuska Holocaust świadectwo

Karski to największy bohater rodem z miasta Łodzi. Bardzo mocno wypowiada się w tej książce, że kiedy prosił aliantów o ratunek dla Żydów, to oni nie przyjmowali tego do wiadomości. Dobrze powiedział, że jak Anglicy i Amerykanie mogli cieszyć się z wygranej wojny skoro tyle lat biernie przyglądali się zagładzie europejskich Żydów.

Trudna lektura, momentami smutna i niemal bolesna. Przykro było czytać o klęsce Polaków i opuszczeniu ich przez aliantów - nawet jeśli znałam te fakty z historii - a także o niemieckiej i radzieckiej okupacji oraz o zabijaniu Żydów.
W książce podawane są niemal wyłącznie fakty - biograficzne, historyczne - a odautorskich komentarzy jest naprawdę niewiele, co zwiększa oddziaływanie opowiedzianej historii.

Po takich ludziach Jak Karski czy Pilecki pozostaje żal jak odchodzą. Po śmierci Stalina większość osób odczuwało radość i ulgę. Człowiek dobry za życia zostanie dobrze zapamiętany. Mamy dużo w Polsce ludzi polityków nie dbających o nasz wizerunek za granicą. Dobrze mieć takich ludzi jak Karski za granicami kraju.

"Jeszcze nigdy tak wielu, nie zrobiło nic dla tak wielu" - tak też mógłby powiedzieć Churchill. Nie o polskich lotnikach broń Boże, tylko o alianckiej polityce wobec Holocaustu.
Jan Karski, właściwie Jan Kozielewski, emisariusz nazistowskich zbrodni, Świadek największego odczłowieczenia w historii. Miał wielką nadzieję, że istnieje coś takiego jak sumienie świata. Umarła ona podobno ostatnia.

To książka trochę o Karskim, trochę o jego książce, trochę jego cytatów. To twarde dowody na to że cały świat chce się wybielać naszym kosztem jeśli chodzi o holokaust.
Nasze MSW powinno ją wydrukować w wielkim nakładzie i wysyłać (za pobraniem) w świat każdemu kto znowu postawi nas w jednym szeregu z nazistami.

Książka częściowo powtarza to, co znamy z Tajnego państwa, jednak niesie ogromny ładunek emocji, podkreśla odpowiedzialność tych, którzy mogli działać lecz woleli zamknąć oczy na niewygodne fakty. O całych społeczeństwach, które wyżej od ludzkiego życia cenią sobie liczbę wydanych egzemplarzy, wątek miłosny i dobry obiad.
Gorzka i nie dająca nadziei.

Gorzka i nie dająca nadziei.

Książka potęzna. Polecam wszystkim, którzy wychodzą z założenia że pewnych rzeczy nie można zapomnieć, nie można wybaczyć a tym bardziej usprawiedliwiać. Już dawno nie uroniłam łzy nad książką, ale powieść o Janie Karskim, polskim bohaterze, emisariuszu oraz wybranym w Yad Vashem, jako sprawiedliwy wśród narodów świata. To opowieść o osobie tragicznej, której nikt nie chciał wysłuchać. Przy którym Roosevelt ziewając przyjmował informacje o ludobójstwie na terenie Polski. Wspaniała książka o wspaniałym człowieku. Polecam

"Czy świat ma jeszcze sumienie? Czy kiedykolwiek je miał?" odpowiedź daje nam relacja Jana Karskiego przedstawiona w wywiadzie dla Lanzmanna w I części powieści, i nie pozostawia złudzeń, iż sumienie świata nie istnieje, i prawdopodobnie samo pojęcie świata przestało już istnieć. II część to streszczenie książki Karskiego, głęboko patriotyczna, tak jak osoba bohatera, który z dnia na dzień staje się żołnierzem polskiego państwa podziemnego, wybierając tę drogę instynkownie, w sposób naturalny. Gdyby tą książkę napisał Polak współczesne media oskarżyłyby pisarza o faszyzm (patriotyzm w wydaniu polskim jak mówią niektórzy politycy to właśnie faszyzm),ale na szczęście zrobił to Francuz. W ton dzisiejszych dysput medialnych wpisuje się również fragment książki obrazujący ludzi modlących się i palących znicze na placu w Warszawie (za ofiary). Wtedy i dziś po smoleńskiej katatrofie była to forma protestu przeciwko obowiązującemu systemowi, z tą różnicą, iż wtedy nikt nie nazywał tych ludzi ciemnogrodem, nikt nawet nie próbował opluwać ich wiary i niszczyć krzyży (nawet faszyści, nie mówiąc juz o samych warszawiakach). Książka przez takie porównania nabiera dodatkowej aktualności, jest także odpowiedzią dla historyków i pisarzy, którzy całą winę za zbrodniczą działalnośc nazistów zrzucają na dowódców, wydających rozkazy, którzy z kolei byli ofiarami manipulacji. Karski mówi wyraźnie, że osoby, które uczestniczyły w zbrodniach były świadome swych wyborów, a często byli to ludzie wykształceni i inteligentni. I tak np. emisariusz spotyka na swej drodze ciekawe postacie:- przesłuchującego go gestapowca, rówieśnika, dobrze wykształconego, inteligentnwgo, który nawet zaszczyca Karskiego stwierdzeniem, że tenże mógłby być dobrym Niemcem, po czym proponuje mu współpracę, a gdy odmawia bezlitośnie go katuje;- swojego przedwojennego przyjaciela (z czasów studiów),Niemca o liberalno - demokratycznych poglądach, który całkowicie wydaje się być oddany sprawie i który po spotkaniu denuncjuje Karskiego na policji. W dalszej części dowiadujemy się jak swą inteligencję i wykształcenie Niemcy wykorzystywali na co dzień, np. przez systematyczne wywożenie polskich noworodków (Karski pisze powściągliwie, że nie wiadomo co się z nim i później działo) - to fragment szczególnie ważny dla tych, którzy nie wiedzą czy Niemcy byli katami czy nieświadomymi ofiarami generalnej manipulacji (aż dziw że skala manipulacji była tak potężna i dotknęła tak dużą liczbę nieszczęsnych i inteligentnych Niemców, a swoją drogą to musieli mieć genialny czarny PR). Niestety w książce jest dużo więcej dowodów inteligencji Niemców (wysypywanie wagonów niegaszonym wapnem),a opisy zagłady w obozie surowe i przez to wstrząsające niczym Cormacowskie - wszechobecne niepojęte zło czychające tuż, tuż...Jestem przekonany, że gdyby nie inteligencja Niemców (jeśli ktoś woli można wyraz zastąpić nazistów) nie byliby w stanie dokonać eksterminacji na taką skalę, trzeba niezwykłych umiejętności technicznych, organizacyjnych, logistycznych itp. Rzeczywistość jest bardziej przerażająca od wyobraźni.III część to popis fantastycznego pisarstwa autora, który stworzył wizję polskości doskonale odzwierciedlającą nasze wady i zalety, to głos z głębi duszy, który wizualizuje się w symbolicznej postaci "jeźdźca polskiego" Rembrandta. Każde zdanie w tej książce jest ważne, każde wybija się w pamięci i wyobraźni, to kopalnia naszych słabości i historia upadku ludzkości, historia zakończona, teraz nie ma już nic...

Lektura obowiązkowa. Po prostu.

Lektura obowiązkowa. Po prostu.

Fantastyczna książka, w sposobie redagowania i klimacie nasuwa porównanie z "Hhhh". Gorąco polecam

• 2015
  • Audiobooki