Jan Karski

Seria: Proza
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Jan Karski
978-83-08-04486-5

Książka łączy literaturę faktu z fikcją. Oparta jest na biografii legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, świadka Holocaustu, który w 1942 r. przekazał aliantom pierwszy raport o zagładzie Żydów w warszawskim getcie i obozach koncentracyjnych. Jako emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego, szczegółowo informował aliantów o Holokauście. Nie dano jednak wiary jego słowom. Powieść znajdowała się przez wiele tygodni na francuskich listach bestsellerów, była także na liście kandydatów do prestiżowej Nagrody Goncourtów.

Kontrowersyjna powieść francuskiego pisarza rozpętała burzę medialną i sprowokowała polemikę z Claudem Lanzmannem, twórcą filmu "Shoah". Pisarz zarzucił autorowi "Shoah", że to on zniekształcił w filmie sens wypowiedzi Karskiego. Haenel twierdzi, że namawiając Karskiego na rozmowę, Lanzmann obiecywał mu, że kwestia ratowania Żydów przez Polaków będzie jednym z głównych tematów jego filmu. „Ta kwestia nie tylko nie jest jednym z tematów Shoah, ale też – wycinając świadomie część wywiadu, w której Karski opowiada o swojej misji ratowania Żydów – Lanzmann zmienił całkowicie obraz Polski”. W ten sposób to właśnie Lanzmann „zdradził Karskiego” – dodaje Haenel

Sanderka1985 | 2014-11-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 30 listopada 2014

Książka potęzna. Polecam wszystkim, którzy wychodzą z założenia że pewnych rzeczy nie można zapomnieć, nie można wybaczyć a tym bardziej usprawiedliwiać. Już dawno nie uroniłam łzy nad książką, ale powieść o Janie Karskim, polskim bohaterze, emisariuszu oraz wybranym w Yad Vashem, jako sprawiedliwy wśród narodów świata. To opowieść o osobie tragicznej, której nikt nie chciał wysłuchać. Przy którym Roosevelt ziewając przyjmował informacje o ludobójstwie na terenie Polski. Wspaniała książka o wspaniałym człowieku. Polecam

wiking | 2011-09-13

"Czy świat ma jeszcze sumienie? Czy kiedykolwiek je miał?" odpowiedź daje nam relacja Jana Karskiego przedstawiona w wywiadzie dla Lanzmanna w I części powieści, i nie pozostawia złudzeń, iż sumienie świata nie istnieje, i prawdopodobnie samo pojęcie świata przestało już istnieć. II część to streszczenie książki Karskiego, głęboko patriotyczna, tak jak osoba bohatera, który z dnia na dzień staje się żołnierzem polskiego państwa podziemnego, wybierając tę drogę instynkownie, w sposób naturalny. Gdyby tą książkę napisał Polak współczesne media oskarżyłyby pisarza o faszyzm (patriotyzm w wydaniu polskim jak mówią niektórzy politycy to właśnie faszyzm), ale na szczęście zrobił to Francuz. W ton dzisiejszych dysput medialnych wpisuje się również fragment książki obrazujący ludzi modlących się i palących znicze na placu w Warszawie (za ofiary). Wtedy i dziś po smoleńskiej katatrofie była to forma protestu przeciwko obowiązującemu systemowi, z tą różnicą, iż wtedy nikt nie nazywał tych...

vievioor | 2015-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Książka częściowo powtarza to, co znamy z Tajnego państwa, jednak niesie ogromny ładunek emocji, podkreśla odpowiedzialność tych, którzy mogli działać lecz woleli zamknąć oczy na niewygodne fakty. O całych społeczeństwach, które wyżej od ludzkiego życia cenią sobie liczbę wydanych egzemplarzy, wątek miłosny i dobry obiad.
Gorzka i nie dająca nadziei.

Greg Blackbird | 2015-09-29

To książka trochę o Karskim, trochę o jego książce, trochę jego cytatów. To twarde dowody na to że cały świat chce się wybielać naszym kosztem jeśli chodzi o holokaust.
Nasze MSW powinno ją wydrukować w wielkim nakładzie i wysyłać (za pobraniem) w świat każdemu kto znowu postawi nas w jednym szeregu z nazistami.

-ai- | 2011-09-24
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 24 września 2011

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, iż moim zdaniem niezwykle niewłaściwym jest wykorzystywanie tej książki w innej opinii jako podbudowanie swoich aktualnych poglądów politycznych. Nie do tego służy ten portal. Jednocześnie zapewniam, iż pozycja ta żadnych takich implikacji nie zawiera i można czytać ją bez obaw.

"Jan Karski" Yannicka Haenela jest powieścią podzieloną na trzy odrębne części. Pierwsza z nich opisuje wywiad z bohaterem tytułowym przeprowadzony przez Claude'a Lanzmanna, który zamieszczony został w filmie "Shoah". Druga część to streszczenie książki Jana Karskiego "Story of a Secret State". Natomiast dopiero trzecia jest właściwym dziełem autora, dlatego też jedynie te 70 stron można jakkolwiek ocenić. Poprzednie części napisane są przystępnie, czyta się je niezwykle szybko, w żadnym wypadku nie nudzą.

Odnośnie fikcji literackiej z rozdziału trzeciego - padają tam niezwykle mocne tezy i oskarżenia, które częściowo nie są poparte niczym, co mogłoby je zweryfikować,...

antek2111 | 2012-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2012

Fantastyczna książka, w sposobie redagowania i klimacie nasuwa porównanie z "Hhhh". Gorąco polecam

Radek | 2010-11-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2010 rok

Lorqu'on a quelque chose a dire il faut le faire entendre - sedno sprawy.

Alona | 2011-08-11
Przeczytana: 2011 rok

Lektura obowiązkowa. Po prostu.

Cybul | 2016-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2016