Dzierżyński "czerwony kat"

Wydawnictwo: Literackie Towarzystwo Wydawnicze
Dzierżyński,
LubimyCzytać

Dzierżyński „czerwony kat” – książka, wydana po raz pierwszy w roku 1933, była dla autora powrotem do pisarstwa po latach trudnych doświadczeń życiowych i jednocześnie największym jego sukcesem. Jest to zbeletryzowana opowieść o twórcy i zwierzchniku sowieckich organów bezpieczeństwa, który stał się symbolem okrucieństwa oraz terroru, czym zasłużył sobie na...

Dzierżyński „czerwony kat” – książka,
wydana po raz pierwszy w roku 1933, była dla autora powrotem do
pisarstwa po latach trudnych doświadczeń życiowych i jednocześnie
największym jego sukcesem. Jest to zbeletryzowana opowieść o twórcy i
zwierzchniku sowieckich organów bezpieczeństwa, który stał się symbolem
okrucieństwa oraz terroru, czym zasłużył sobie na niechlubne miana
„czerwonego kata” czy „krwawego Feliksa”. Obok portretu najsłynniejszego
czekisty książka ukazuje realia życia u schyłku carskiej Rosji i podczas
rewolucji oraz kulisy i metody działania stworzonego przez
Dzierżyńskiego aparatu represji.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Dawid Rak | 2017-09-13
Przeczytana: 13 września 2017

Zawsze chcialem sie dowiedziec co wiecej o Feliksie Dzierzynskim. rosjanie mowia ze zaden Polak nie ma tyle rosjan na sumieniu:)
Ksiazce nadaje smaczek to ze autor osobiscie poznal Krwawego Feliksa.

Maaciej83 | 2016-03-29
Przeczytana: październik 2015

Książka okraszona fantastycznym wstępem opartym na faktach. Niestety od pierwszego rozdziału jest opisem wyobrażeń autora o życiu Dzierżyńskiego. Mam wrażenie, że jest to książka propagandowa skrojona na II RP. Jako genetyczny antykomunista wolałbym jednak karmić się faktami, które i tak przecież są wystarczająco dramatyczne, by wystawić Krwawemu Feliksowi opinię na jaką zasługuje.

grzech-pierworodny | 2012-06-01
Przeczytana: 29 kwietnia 2012

Będzie to najprawdopodobniej najkrótsza recenzja jaką miałem okazję napisać.
Spowodowane jest to faktem, że powyższa książka jest fikcją literacką a nie ukrywam, że kupując tą pozycję liczyłem na trochę więcej rzetelności w przedstawianiu faktów.
Pomijając oczywiście udokumentowane wydarzenia historyczne, całość wydaje się wytworem fantazji autora. Czytając, niekiedy ma się wrażenie, że książka została napisana w obronie Dzierżyńskiego. Autor nie neguje zbrodni, których się czerwony kat dopuścił. Zresztą trudno z tym polemizować. Jednak winę za jego uczynki zgania na czasy w których przyszło Dzierżyńskiemu żyć i na nieszczęśliwą miłość do Zosi Kasprzakówny .
Gdyby nie to, to Feliks zaliczany byłby do grona największych polskich poetów.
Nie przypadł mi do gustu także styl w jakim została książka napisana.
Trudno naprawdę znaleźć jakieś plusy.
Nie polecam.

Piotr | 2011-12-18
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: 2010 rok

Tak jak koleżanka niżej napisała - trudno traktować tą książkę jako książkę historyczną, czy biograficzną. Prędzej podpiąłbym ją pod powieść, w której Dzierżyński jest głównym bohaterem i cała akcja toczy się na przełomie wieków, w dobie kształtowania się komunizmu. Czy fajna ? Bardzo. Na co zwróciłem szczególną uwagę - na portret psychologiczny Czekisty. Co siedziało w głowie temu człowiekowi.. sam diabeł wie. I ostanie pytanie, dlaczego warto przeczytać tę książkę ? Bo wprowadza nas w realia działań Czeki, komunistycznego komitetu do walki ze wszystkim co nie-czerwone.. naprawdę bardzo drastyczne realia. Książka wywołała na mnie wielkie wrażenie - wchodząc głębiej w umysł Dzierżyńskiego, Czeka jeszcze bardziej pokazuje do czego może dopuścić się człowiek. Nie mniej, nie jest to pozycja dla ludzi o słabych nerwach. Czytając niektóre opisy tortur, trzeba naprawdę mocno zacisnąć zęby..

Nifelinord | 2010-12-09
Na półkach: Przeczytane, Na składzie
Przeczytana: 2006 rok

To właściwie nie jest książka historyczna, czy nawet biograficzna. Nazwałabym ją po prostu najczystszą beletrystyką, ze wszystkimi tego - dobrymi i złymi - konsekwencjami.
Autor próbuje wejrzeć w psychikę Dzierżyńskiego. Chyba w ogóle nie opiera się na dokumentach. Podaje jako pewniki zdarzenia, których świadkiem miałby być tylko on. Używa stylu bliskiemu poetyckiej prozie.
To wszystko sprawia, że książka staje się nieco przekłamana - i aż dziw, że przez tyle lat [od dwudziestolecia międzywojennego] była bezkrytycznie brana za najwnikliwszą i najlepszą biografię Dzierżyńskiego - jakby nie dało się przyznać, że jest po prostu jego jedyną biografią...
Pomimo wszystkich wad, uważam, że jest warta przeczytania. Nie ze względu na osobę Dzierżyńskiego - raczej jako materiał poglądowy, jakie były realia lat 20-tych, co się jadało, co się podśpiewywało, jak się jeździło pociągami, gdzie bywali socjaliści, a gdzie konserwatyści, i - co najważniejsze - jak wyglądała ówczesna 'literatura faktu'.