Orły nad Europą. Losy polskich lotników w czasie drugiej wojny światowej

Okładka książki Orły nad Europą. Losy polskich lotników w czasie drugiej wojny światowej Adam Zamoyski
Adam Zamoyski Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie powieść historyczna
2010-04-08
978-83-08-04440-8
Tomasz Kubikowski
Polska lotnicy II Wojna Światowa

Opowiesc o polskich lotnikach, ktorzy po klesce kampanii wrzesniowej udali sie w pelna niebezpieczenstw odyseje, pieszo, statkami, samolotami przemierzajac Europe, Afryke, Azje, nawet via Kanada, by w koncu dotrzec do Francji, a nastepnie Wielkiej Brytanii. Tam juz wkrotce mialy powstac slynne lotnicze dywizjony 301, 302, 303, ktore odegraly znaczaca role w bitwie o Anglie, a pozniej takze w bitwie o Atlantyk, ladowaniu w Normandii, bombardowaniu niemieckich miast, czy nawet polowaniu na rakiety V1. O nich tez opowiada ta ksiazka.
Napisana dosc lekkim jezykiem, jest to opowiesc o najwiekszych polskich asach przestworzy jak Stanislaw Skalski czy Jan Zumbach i o wielu bezimiennych pilotach, walczacych w Polskich Silach Powietrznych u boku RAF. Naszpikowana wieloma anegdotami, nieraz zabawnymi, czesciej jednak tragicznymi, pokazujacymi niebezpieczenstwa i trudy sluzby w lotnictwie. Opisane sa tez nielatwe poczatki wspolpracy polsko-brytyjskich lotnikow, wynikajace z bariery jezykowej, kulturowej, temperamentow (flegmatyczny Anglik i pelen werwy, klotliwy, niecierpliwy Polak),zlych warunkow zakwaterowania, poczatkowo w namiotach, bez ogrzewania, umywalni, przytlaczajacej nudzie i swoistej poczatkowej nieufnosci Brytyjczykow co do umiejetnosci polskich pilotow. Pokazane jest tez zycie w malomiasteczkowej Anglii lat 40-tych, stosunki z miejscowa ludnoscia, zwlaszcza z dziewczynami, z ktorymi polscy piloci namietnie flirtowali.
W ksiazce znajdziemy garsc informacji technicznych o maszynach, na ktorych latali polscy piloci, taktyce walk powietrznych, niesamowite opisy zmagan polskich i niemieckich mysliwcow. Najsmutniejszy jest jednak final tej historii, ktory najpelniej oddaje tytul ostatniego rozdzialu: "Zbedni ludzie". Niegdys oklaskiwani bohaterowie stali sie po wojnie garstka niewygodnych, zbednych ludzi, z ktorymi nie bardzo wiadomo co poczac. Ksiazka warta polecenia, na nowo przywracajaca pamiec o zapomnianych bohaterach

Historia niepudrowana. Polscy lotnicy, niektórzy biorący udział w Kampanii Wrześniowej 1939 r. (dla innych zabrakło samolotów),przedostający się do Wielkiej Brytanii, wielu swoją przemyślnością i rozumem, pokazani zostali bardzo prawdziwie, z zaletami i wadami. Autor na zakończenie opisuje losy powojenne wielu z nich. Lektura wspaniała, trudno się od niej oderwać.

Wciągnęła mnie od pierwszych stron. Bardzo ciekawa i przystępnie napisana, okraszona dużą ilością zdjęć. Świetna pozycja dla wszystkich lubiących tematykę wojny i lotnictwa ale nie tylko, gdyż każdy powinien znać historię swoich bohaterów. Nasi lotnicy to nie tylko Dywizjon 303 i ta książka doskonale to pokazuje. Pokazuje również jak szybko z bohaterów staliśmy się kimś niepotrzebnym, kogo można wyrzucić gdy przestał spełniać swoje zadanie.

Tego dnia niebo przybrało czysto błękitną barwę. Jeden z lotników patrolował okolicę. Tylko tu czuł prawdziwą wolność. Każdy fragment nieba zdawał się być ratunkiem dla jego duszy. W czasie lotu wiele razy przychodziły do niego obrazy żony i dzieci, których zostawił daleko po za granicą Wielkiej Brytanii - w zniszczonym i okupowanym przez Niemców kraju. Alarm nastąpił bardzo szybko, lotnictwo wroga zbliżało się co raz bardziej. Na ziemi myśliwce szykowały się do lotu, do kolejnej walki w przestworzach. Ryk silników zagłuszał wszystko. Myśliwce z białą czerwoną szachownicą znów wyruszyły w bój.

Miałem już kiedyś przyjemność przeczytania książki poruszającej temat naszych lotników walczących w bitwie o Anglię. Wtenczas jednak głównie dotyczyła ona sławetnego Dywizjonu 303, książka Adama Zamoyskiego zaś dotyczy już jednak wszystkich polskich jednostek lotniczych z tamtego okresu, co jest znakomitym uzupełnieniem wiedzy z tego zakresu. Zamoyski z odpowiednim wyczuciem opisuje losy naszych asów przestworzy od samych początków ich szkolenia w Dęblinie po powojenne losy, które zresztą dla naszych bohaterów okazały się niesprawiedliwe. Ciężko byłoby umieścić w tej książce wszystkie informacje na temat każdego Dywizjonu z osobna, toteż autor skupił się na rzeczach najważniejszych, nie rezygnując z chronologii zdarzeń i porządku w przedstawianiu postaci oraz toczących się zdarzeń w rozdziałach. Jest to lektura popularnonaukowa, lecz czytało mi się ją niczym najlepszy pamiętnik, który to często również wywoływał uśmiech na twarzy, ale i nie brakowało w nim dramatycznych wydarzeń oraz wzruszających kolei losu.

Wątpię, by istniała w Polsce osoba, która choć raz nie słyszałaby o udziału naszych pilotów w obronie brytyjskiego nieba. Książka ta jeszcze bardziej wzbogaca szeroki już panteon pozycji o takiej tematyce. Zakres informacji jest całkiem spory, otrzymujemy nie tylko komentarze naszych żołnierzy, ale również tych brytyjskich, w których to pojawiają się nuty ironii, ale też serdeczności i podziwu. Dużą zaletą lektury jest także dość duża ilość zdjęć umieszczonych co kilkanaście stron. Finalnie książka Adama Zamoyskiego prezentuję się imponująco, co prawda nie wyczerpuję całego zakresu informacji, ale nadal pozostaję pozycją godnie upamiętniającą naszych bohaterów - ludzi, którzy tak dzielnie i ciężko walczyli, za tak niewiele.

Jeśli szukamy pozycji będącej zarazem kompendium wiedzy historyczno-faktograficznej z czytelniczą rozrywką to „Orły nad Europą” są strzałem w dziesiątkę. Nie jest to książka skierowana do ekspertów i pasjonatów, raczej do zwykłego Czytelnika, który stawia pierwsze kroki w tej problematyce. Autor umiejętnie rozłożył akcenty – prezentuje dokonania polskich lotników w trakcie II wojny światowej, czyniąc to wprawdzie w formie popularnonaukowej publikacji, którą jednakże czyta się wyśmienicie, chwilami raczej jak powieść sensacyjną niż monografię historyczną.
Zdecydowana większość merytorycznych rozważań Adama Zamoyskiego koncentruje się na analizie działań polskiego lotnictwa w ramach RAF podczas II wojny światowej. Oprócz przedstawienia aspektów politycznych i wojskowych obecności „Orłów” na brytyjskiej ziemi (A jest się czym pochwalić: polscy piloci ustanawiali swoiste rekordy w powietrznej walce; to Polak jako pierwszy zestrzelił latającą bombę V-1),niezwykle barwnym atutem książki jest ukazanie codziennego życia pilotów oraz ich relacji z brytyjskimi przełożonymi i miejscową ludnością cywilną. Na kartach możemy zatem przeczytać o licznych romansach lotników, ich wizytach w nocnych lokalach, współzawodnictwie z przedstawicielami innych nacji o względy płci pięknej. I jak to w życiu bywa, nie obyło się w wielu przypadkach bez „złamanych serc” i rozbitych głów.
Mnóstwo wspomnień samych pilotów i anegdot z ich udziałem, ciekawa treść, dynamiczny i lekki styl – to wszystko składa się na interesujący obraz polskiego wysiłku wojennego w powietrzu podczas II wojny światowej. Na słowa uznania zasługuje także estetyka wydania książki – śliczna szata graficzna, przestronna czcionka ułatwiająca czytanie, wiele archiwalnych, czasami wręcz unikatowych fotografii, umiejętnie wkomponowanych w tekst.
Mimo, iż monografia Zamoyskiego powstała przede wszystkim z myślą
o anglosaskich odbiorcach, jako całość wzmacnia poczucie naszej dumy narodowej z bohaterskich czynów polskich pilotów. Jest lekcją historii, także tej bolesnej dla Polaków, jeśli weźmiemy pod uwagę martyrologiczne poczucie wyrządzonych nam w czasie wojennej zawieruchy krzywd, zarówno przez okupantów, jak i samych aliantów. Nie zapominajmy o tym.
Warto przeczytać, choćby tylko po to, aby przekonać się jak niesprawiedliwa jest historia...bowiem ”Rzadko zdarza się, aby bohaterowie otrzymali zasłużoną nagrodę”, (cyt. za Autorem, s. 392).

• Lotnictwo
  • Historia Polski