Orły nad Europą. Losy polskich lotników w czasie drugiej wojny światowej

Tłumaczenie: Tomasz Kubikowski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The Forgotten Few: The Polish Air Force in the Second World War
978-83-08-04440-8
Polska, lotnicy, II Wojna Światowa
historyczna
Pistacia

1939 rok – zdewastowany sprzęt, anachroniczne dowodzenie, brak paliwa i… tysiące pasjonatów, elita elit, lotnicy, których już wkrótce miał podziwiać cały świat. Adam Zamoyski opowiada o losach polskich lotników, o ludziach, których historia najpierw uczyniła bohaterami, a potem skazała na zapomnienie. Skąd pochodzili? Jakimi szlakami docierali do RAF-u? Jakie przygody spotykały ich po drodze?...

Skąd pochodzili? Jakimi szlakami docierali do RAF-u? Jakie przygody spotykały ich po drodze? Dlaczego ich udział w bitwie o Anglię jest nie do przecenienia?
„Orły nad Europą” pozwalają poczuć wyjątkowy smak podniebnych ewolucji, ale opowieści o naziemnym, codziennym (i conocnym!) życiu polskich pilotów są nie mniej intrygujące

[opis wydawcy]

Maniek1980 | 2016-11-25
Przeczytana: 24 listopada 2016

Jeśli szukamy pozycji będącej zarazem kompendium wiedzy historyczno-faktograficznej z czytelniczą rozrywką to „Orły nad Europą” są strzałem w dziesiątkę. Nie jest to książka skierowana do ekspertów i pasjonatów, raczej do zwykłego Czytelnika, który stawia pierwsze kroki w tej problematyce. Autor umiejętnie rozłożył akcenty – prezentuje dokonania polskich lotników w trakcie II wojny światowej, czyniąc to wprawdzie w formie popularnonaukowej publikacji, którą jednakże czyta się wyśmienicie, chwilami raczej jak powieść sensacyjną niż monografię historyczną.
Zdecydowana większość merytorycznych rozważań Adama Zamoyskiego koncentruje się na analizie działań polskiego lotnictwa w ramach RAF podczas II wojny światowej. Oprócz przedstawienia aspektów politycznych i wojskowych obecności „Orłów” na brytyjskiej ziemi (A jest się czym pochwalić: polscy piloci ustanawiali swoiste rekordy w powietrznej walce; to Polak jako pierwszy zestrzelił latającą bombę V-1), niezwykle barwnym atutem...

Przemek | 2017-02-26
Przeczytana: 04 marca 2017