Usypać góry. Historie z Polesia

Okładka książki Usypać góry. Historie z Polesia Małgorzata Szejnert
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Okładka książki Usypać góry. Historie z Polesia
Małgorzata Szejnert
7,0 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Wydawnictwo: Znak reportaż
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2015-03-02
Data 1. wyd. pol.:
2015-03-02
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324032877
Tagi:
literatura polska reportaż dokument publicystyka polesie wschód
Inne
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Karta nr 117 / 2023 Włodzimierz Brus, Sylwia Chutnik, Dominik Czapigo, Zbigniew Gluza, Ksawery Pruszyński, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Anna Richter, Aleksiej Rogozin, Małgorzata Szejnert, Roman Umiastowski, Rafał Wnuk
Ocena 7,5
Karta nr 117 /... Włodzimierz Brus, S...
Okładka książki Wygadane o Wschodzie Anna Dziewit-Meller, Wojciech Jagielski, Mateusz Marczewski, Marcin Meller, Małgorzata Szejnert, Ilona Wiśniewska
Ocena 6,5
Wygadane o Wsc... Anna Dziewit-Meller...
Okładka książki NieObcy Jan Bajtlik, Joanna Bator, Katarzyna Bonda, Halina Bortnowska, Sylwia Chutnik, Joanna Fabicka, Paweł Huelle, Piotr Ibrahim Kalwas, Ignacy Karpowicz, Hanna Krall, Jarosław Mikołajewski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Małgorzata Rejmer, Paweł Smoleński, Olga Stanisławska, Andrzej Stasiuk, Dionisios Sturis, Ziemowit Szczerek, Małgorzata Szejnert, Olga Tokarczuk, Mirosław Wlekły
Ocena 6,3
NieObcy Jan Bajtlik, Joanna...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
228 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
331
235

Na półkach:

"- Pan go uważa za Białorusina?
- A Pani powie, że Polak? Ano, co zrobić, że historia tak plącze: to nasze, to wasze. (...) Ale on nasz, urodził się tutaj (...) i w Janowie zażądał być pochowany. Wtedy nie było Polski, nie było Białorusi, Ukrainy i Litwy, była wielka dzierżawa rosyjska. A dzisiaj jest tutaj Białoruś."



Świat zmienia się w tempie, którego nie da się już spowolnić. Zmiany klimatyczne, mentalne, społeczne cywilizacyjne prowadzą nieuchronnie do stanu, do którego człowiek albo się przyzwyczai albo zginie pod kołami pędzącego pociągu, jakim jest wypadkowa tych zmian. Już teraz znikają ludzie, którzy nie potrafią nadążyć. Znikają też miejsca, które były ostatnim bastionem swojskiej przeszłości. Tak właśnie z mapy i serc znika Polesie i jego historyczna odrębność, być może ostatni we wschodniej Europie tygiel kultur, narodów i języków.

W blasku zachodzącego dla Polesia słońca kąpie się jeszcze Małgorzata Szejnert. W tomie "Usypać góry. Historie z Polesia" ujmuje ostatnie 150 lat życia Polesia - ujmuje wybiórczo, ale pomysłowo, wszak to zbiór reportaży, nie monografia krainy. Aż trudno uwierzyć, że na tak stosunkowo niewielkim obszarze geograficznym działo się tak wiele - na przemian dobrze i tragicznie. To tu miał być rzekomo legendarny grób Owidiusza, tu wyprawiła się awanturniczka i polarniczka Louis Boyd i zamieszkał jednoręki i jednooki Carton de Wiart, tu wreszcie urodził się i wychowywał Ryszard Kapuściński. Tu właśnie razem i zgodnie mieli żyć książęta, arystokraci, przemysłowcy i chłopi, ale też żydzi, prawosławni i katolicy, jak również Polacy, Białorusin, Rosjanie, Ukraińcy i Żydzi.

Jest w obrazie Polesia, jaki przedstawia Małgorzata Szejnert jakaś nostalgia i jakiś smutek, za tym, co bezpowrotnie zarosło na poleskich bagnach, co zburzono podczas wojen, które nie szczędziły nigdy Polesiu ciosów. Nie ma już tych pałaców, które ostatnia szlachta opuszczała w pośpiechu - zamiast nich łąki, niewielka kupka gruzu pod drzewem i pamięć nielicznych. Nie ma już wiekowego kirkutu, została tylko jedna macewa i coraz rzadsze wycieczki rozmodlonych żydów, których śpiew zagłusza niewyłączone radio. Nie ma wreszcie już śladu po zatopionej Flotylli Pińskiej, nie ma nawet zgody co do tego, czy była polską, radziecką, a może poleską.

Autorka oddaje głos dokumentom, ludziom, miejscom i własnym przemyśleniom. Zabiera czytelników do czasu La Belle Epoque, do zawieruch wojennych, w tym także niespokojnego międzywojnia, do nowego odrodzenia i nowych zasad, jakie wprowadziły władze sowieckie aż po dzień dzisiejszy, kiedy opadły już na Białousi nastroje wolnościowe, a władza dawno przestała już nawet stwarzać pozory demokracji.

Polesie istniało z naszej perspektywy niemal od zawsze, ale znika, staje się integralną częścią Białorusi, której władze nie mają zamiaru dbać o zachowanie jego tradycji, ba tępią tych, którzy o to zabiegają. Zanim Polesie zniknie, przeczytajmy reportaże Szejnert i spróbujmy zachować pamięć o tym, co ono kiedyś znaczyło, zanim bagna jego zupełnie zarosną. Z taką odpowiedzialnością wszyscy jesteśmy Poleszukami.

"Weźmy się w garść - poprawmy krajobraz między Dnieprem a Dźwiną
Usypmy góry usypmy"

"- Pan go uważa za Białorusina?
- A Pani powie, że Polak? Ano, co zrobić, że historia tak plącze: to nasze, to wasze. (...) Ale on nasz, urodził się tutaj (...) i w Janowie zażądał być pochowany. Wtedy nie było Polski, nie było Białorusi, Ukrainy i Litwy, była wielka dzierżawa rosyjska. A dzisiaj jest tutaj Białoruś."



Świat zmienia się w tempie, którego nie da...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    796
  • Przeczytane
    266
  • Posiadam
    87
  • Chcę w prezencie
    23
  • Teraz czytam
    16
  • Reportaż
    13
  • 2019
    8
  • Literatura faktu
    8
  • 2015
    6
  • E-book
    6

Cytaty

Więcej
Małgorzata Szejnert Usypać góry. Historie z Polesia Zobacz więcej
Małgorzata Szejnert Usypać góry. Historie z Polesia Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także