Szejnert, Tokarczuk, Auster i Hustvedt w najnowszych „Książkach”

LubimyCzytać LubimyCzytać
21.02.2018

Od tego roku magazyn „Książki” zmienił formułę, z kwartalnika stając się dwumiesięcznikiem. Sprawdźcie, co znajdziecie w najnowszym numerze, który właśnie trafił do kiosków.

Szejnert, Tokarczuk, Auster i Hustvedt w najnowszych „Książkach”

Z okładki najnowszych „Książek” spogląda uważnie Małgorzata Szejnert, królowa polskiego reportażu. Jeśli na widok jej wzroku poczuliście się nieswojo, nie przejmujcie się – nie byliście jedyni. Jej uczeń, a redaktor naczelny „Książek” Paweł Goźliński w artykule poświęconym tej wybitnej reporterce pisze, że jej spojrzenie naprawdę się czuje. Przez wiele lat kierowała działem reportażu w „Gazecie Wyborczej”, spod jej redaktorskich skrzydeł wyfrunął także m.in. Mariusz Szczygieł. Odkąd pożegnała się z redakcją ponad 10 lat temu, wróciła do pisania reportaży, wydając m.in. poświęconą Ellis Island Wyspę klucz i zachodniej część białoruskiego Polesia książkę Usypać góry. W najnowszej, mającej ukazać się w marcu Wyspie Węży, autorka starając się rozwikłać rodzinną zagadkę, bada historię wyspy Bute, na której w czasie II wojny światowej znajdował się obóz odosobnienia dla polskich oficerów prowadzony przez polskie władze wojskowe.

W tym numerze „Książek” znajdziecie także opowiadanie Olgi Tokarczuk „Wizyta” ze zbioru Opowiadania bizarne, który będzie miał premierę w kwietniu. To zmiana literackiego kierunku, jeśli nie o 180, to przynajmniej o 90 stopni. Po monumentalnych „Księgach Jakubowych” i minimalistycznej „Zgubionej duszy” Tokarczuk wraca do opowiadań. „Wraca”, bo wcześniej były „Gra na wielu bębenkach” i „Szafa”. Tym razem ma być nieco surrealistycznie i groteskowo, a także pojawią się wątki s.f.

Opuszczamy polskie podwórko i udajemy się w podróż do Nowego Jorku, a konkretniej do willi usytuowanej gdzieś między Siódmą a Ósmą Aleją na Brooklynie. Tam literackie małżeństwo – Siri Hustvedt i Paula Austera – przepytują Natalia Szostak i Michał Nogaś. Pretekstem do rozmowy jest najnowsza powieść Austera – 4321, która w marcu ukaże się w Polsce. Pisarz opowiada w niej historię życia Archiego Fergusona w kilku równoległych wersjach.

Pomysły i historie zawsze przychodzą do mnie same, potem przejmują kontrolę, a jedynym sposobem, by się od nich uwolnić, jest ich spisanie – mówi dziennikarzom Auster.

Siri Hustvedt opowiada z kolei o cieniach bycia pisarką, na którą krytycy i dziennikarze patrzą przez pryzmat męża:

Kiedy mężczyzna jest autorem, książka automatycznie uznawana jest za poważniejszą, bardziej intelektualną. Książki kobiet postrzega się jako bardziej emocjonalne, często autobiograficzne. Przy każdej powieści jestem pytana, czy przydarzyło mi się to samo, co bohaterkom. Odpowiadam: „Oczywiście, przecież jestem kobietą i nie mam wyobraźni”.

Co poza tym w „Książkach”? Portret Mirandy July, wszechstronnej artystki zza oceanu, której Pierwszy bandzior trafi do polskich księgarń pod koniec lutego, kreśli Juliusz Kurkiewicz. Wojciech Orliński bada historię fake newsów, a Krzysztof Varga dzieli się wrażeniami po przeczytaniu szóstego tomu Mojej walki Karla Ove Knausgårda.

Ta kilkuletnia przygoda zaczęła się wspaniale, lecz wyglądało na to, że skończy się żałośnie. Tymczasem na finał otrzymujemy książkę, która w zasadzie wywraca do góry nogami nasze myślenie nie tylko o „Mojej walce”, ale w ogóle o współczesnej prozie – pisze Varga.

Wraz ze zmianą formy na dwumiesięcznik w „Książkach” pojawiły się też nowe rubryki. Komiksową wersję literackiej klasyki tworzyć będą znani rysownicy – na pierwszy ogień poszło Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, które rysuje (i przerysowuje) Maciej Sieńczyk. Na łamach „Książek” zagościła też poezja – w tym numerze to wiersze Justyny Bargielskiej i Stanisława Barańczaka, a także seriale: w ramach pierwszego odcinka cyklu „Powieść telewizyjna” Katarzyna Wężyk ogląda wzorowany na książce Richarda Morgana Modyfikowany węgiel. Ponadto w lekturze „Książek” czytelnikom będzie towarzyszyła Susan Sontag, która została intelektualnym „sponsorem numeru”. W magazynie oprócz sylwetki pisarki znajdziecie bogaty zbiór cytatów na każdą okazję.

Gdy już przestudiujecie uważnie 108 stron magazynu, przyjdzie czas na sprawdzenie swojej wiedzy w literackiej Jolce. Polecamy!


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
d_st 22.02.2018 14:00
Czytelniczka

Janusz Rudnicki. Nie, dzięki!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kurebayashi 21.02.2018 20:41
Czytelniczka

Dziś kupione i nie mogę się już doczekać lektury :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 21.02.2018 13:25
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post