Córka oficera

Wydawnictwo: Otwarte
The Officer's Daughter
978-83-7515-134-3
literatura piękna

Wspaniała bohaterka, niezwykła opowieść! Jest tu wszystko: miłość i duma, odwaga i brawura. Isabel Allende Porywająca opowieść o wojnie, miłości i wierności własnym ideałom. Wybuch wojny sprawia, że szesnastoletnia Marta musi wykazać się odwagą godną córki polskiego oficera, i zmusza ją do wieloletniej tułaczki: od polskiego Wilna, przez syberyjskie łagry i bezdroża sowieckiej Rosji, aż do...

Isabel Allende

Porywająca opowieść o wojnie, miłości i wierności własnym ideałom.

Wybuch wojny sprawia, że szesnastoletnia Marta musi wykazać się odwagą godną córki polskiego oficera, i zmusza ją do wieloletniej tułaczki: od polskiego Wilna, przez syberyjskie łagry i bezdroża sowieckiej Rosji, aż do egzotycznej Persji.
Los przynosi jej wielką miłość. Serce dziewczyny rozdarte jest między uczuciem do polskiego żołnierza a fascynacją perskim lekarzem.

źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2010

źródło okładki: http://otwarte.eu/books/corka-oficera-pocket/

Historia opowiedziana przez nastoletnią Martę córkę oficera,dzieje się w czasach wojny.Wyrusza w tułaczkę do pobliskiego Wilna,przez syberyjskie łagry i do Egzotycznej Persji.
Los dziewczynie przynosi prawdziwą miłość i wielkie uczucie.
Rozdarte uczucia ma pomiędzy polskim żołnierzem,a fascynującym perskim lekarzem.
Dobra i wspaniała powieść pełna emocji,uczuć,miłości.

Kominek | 2017-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2017

Tekst archiwalny

Nie tak dawno minęła siedemdziesiąta rocznica wkroczenia wojsk radzieckich na ziemie polskie, dzień, który na dobre zapisał się w pamięci niezliczonej liczby Polaków. Rodzimy się ze świadomością, że los będzie stawiał przed nami wciąż nowe wyzwania, mam nadzieję, że obecnie zupełnie inne, niż miało to miejsce we wrześniu 1939 roku.

Piszę o tym wszystkim nie bez powodu, gdyż z pełną świadomością sięgam po książkę, której szukałem jakiś czas, a jak już znalazłem przeczytałem wyjątkowo szybko i momentami ze łzami w oczach. „Córka oficera” została wydana w 2009 roku, więc nie jest tytułem, który znaleźć można w dziale „nowości”, co nie zmienia faktu, że nadal jest dostępna w sprzedaży.

Historia naszego kraju ma to do siebie, że ciągle wystawiani byliśmy na próbę patriotyzmu, charakteru, niezłomności zasad. Od jednego zrywu do drugiego, od powstania od powstania, co chwilę najeżdżani lub napadani. I gdzieś w tym wszystkim obok walczących mężczyzn zawsze były kobiety...

Dobrze się czytało...
Książka o wojennej zawierusze, poniewierce, wywózkach na daleki, groźny Sybir, głód, praca w nieludzkich warunkach... O walce z przeciwnościami losu, trudnych wyborach, które rzutują na przyszłość głównych bohaterów. O utraconej miłości, przyjaźni,lojalności...
Pełna emocji...

Kasia | 2017-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2017

Doskonała lektura. Obraz lat wojny i po, widziany z drugiej wschodniej strony. Nie tylko Niemcy ze swoją butą( tu ich nie było) naruszyli naszą Polskość, zrobili to również nasi "przyjaciele" ze wschodu. Łagry, poniewierka, ciężka praca, głód...dla dobra radzieckiego narodu, zła burżuazyjna nacja musiała poznać co znaczy wspólna odpowiedzialność. Nie potrafię przytaczać słów jakim posługiwali się partyjni notable-zawsze mnie śmieszyły; ogrom spustoszenia jaki jednak czyniły jest przerażający. Główna bohaterka została ukarana za to kim się urodziła, za rodzinę. Ponieważ tylko ona była dostępna i na niej wyładowano swój gniew.Polecam.

Evelyn | 2017-03-13
Przeczytana: 18 marca 2017

Wciągająca i poruszająca! Polecam.

agaciamis93 | 2016-09-24

W życiu nie przeczytałam tak pesymistycznej książki. Jeśli ktoś ma w nadmiarze szczęścia to polecam.
Jednak z drugiej strony, podobała mi się fabuła, język i styl książki. Bardzo wciągająca historia.

santanka | 2016-01-30
Przeczytana: lipiec 2013

Kupiłam już dawno za całe 9,90, książka dosyć gruba, napisana drobnym maczkiem... Zainteresowała mnie głównie dlatego, bo jest napisana przez zagraniczną autorkę, a opowiada o losach polskiej (!) harcerki (!!!) podczas II wojny światowej.
Wielu rzeczy się już naczytałam o wojnie, jest to zdecydowanie jeden z moich ulubionych (choć wcale nie lekkich) tematów książek. Chciałam sprawdzić na ile historia opowiadana tam, za granicą, pokrywa się z relacjami Polaków, którzy sowiecką Rosję przeżyli na własnej skórze.

Wniosek mój jest taki - pokrywa się, ale chyba nie do końca. Ot na przykład taki Paweł Kuźmicz - pewnie gdzieś w obozach pracy dla kobiet znalazłby się taki strażnik-anioł, ale obawiam się, że więcej jednak było tam strażników-gwałcicieli...

Jednak w całej historii jest coś niesamowitego. Nie powiedziałabym, że czyta się jednym tchem - pewnie gdyby nie to, że czytając ją byłam w szpitalu, czytałabym ją przez kilka tygodni, nie przez dwa dni. Ale jest w niej coś, że chce się...

Kiki87 | 2016-01-21

To moja ulubiona książka, cieszę się że na nią trafiłam. Wciąga i chwyta za serce. Czytałam ją podczas podróży z dala od ukochanego i chwilami musiałam ją odkładać, bo wzmagała moją tęsknotę okropnie. Mój humor zależał od tego co się działo. Przeżywałam każdą chwilę z bohaterką. Miałam wrażenie, że widzę ta sytuację bądź to miejsce o którym czytam. Zdecydowanie gorąco polecam. Po przeczytaniu pożyczyłam książkę mamie i odzyskałam ją po pół roku, ponieważ krążyła po świecie i ludziach.

Inez | 2016-01-01

Niezła mozna przeczytać chociaż może momentami akcja toczy się zbyt wolno i widać,że autorka niezbyt znała wojenne realia.
Ale wciąga i czyta sie nieźle. Polecam

Olusia | 2015-11-25
Przeczytana: 05 kwietnia 2013

Wojna widziana oczami nastolatki. Opowieść o odwadze, miłości, fascynacji przenosi czytelnika w zupełnie inny świat ;)