Lewa strona życia

Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Left Neglected
kobieta, choroba, wypadek
Ag2S

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura obyczajowa i romans. „Lewa strona życia” to kolejna na polskim rynku i długo wyczekiwana powieść Lisy Genovy, autorki bestsellera „Motyl”. Po raz kolejny autorka łączy niezwykły przypadek medyczny z powieścią obyczajową, kreśląc fascynujący portret kobiety walczącej o odnalezienie swojego miejsca w...

Po raz kolejny autorka łączy niezwykły przypadek medyczny z powieścią obyczajową, kreśląc fascynujący portret kobiety walczącej o odnalezienie swojego miejsca w życiu po urazie doznanym w wypadku samochodowym.

***
Sarah Nickerson jest jedną z wielu pracujących, ambitnych mam z Welmont, bogatego przedmieścia Bostonu. Mieszka tam z mężem Bobem, wierną nianią i trójką dzieci – Lucy, Charliem i dziewięciomiesięcznym Linusem.

Wciąż w biegu, pomiędzy rekrutowaniem najlepszych i najbardziej błyskotliwych umysłów jako wiceprezes zasobów ludzkich w Berkley Consultings, odwożeniem dzieci na mecze, do żłobka i na lekcje pianina, przekonywaniem nauczycielki swojego syna, że dziecko prawdopodobnie nie ma zaburzeń uwagi i spieszeniem do domu na wspólną kolację, ta ambitna i zapracowana kobieta praktycznie nie ma czasu na głębszy oddech.

Jakimś cudem, niczym kontroler lotów, Sarah trzyma w ryzach każdą minutę swojego życia. Ale ten nadmuchany do granic możliwości balon musi kiedyś wybuchnąć. Pewnego pechowego dnia, Sarah jadąc do pracy rozmawia przez telefon i o sekundę za długo nie patrzy na drogę. W jednym momencie, wszystkie idealnie zgrane i zgodnie pracujące części mechanizmu zwanego życiem, zostają z hukiem zatrzymane.

Spowodowany wypadkiem uraz mózgu całkowicie wymazuje lewą stronę jej świata, i po raz pierwszy, Sarah pozwala na to żeby kontrolę przejęli jej bliscy, w tym od dawna nieobecna w jej życiu matka. Nie mogąc nawet porządnie umyć zębów, musi przemyśleć swoją przeszłość i zastanowić się nad niepewną przyszłością.

Teraz, kiedy siłą woli próbuje odzyskać niezależność i zdrowie, Sarah musi nauczyć się, że jej prawdziwe przeznaczenie, jej nowe, prawdziwe życie, może znajdować się daleko od świata sal konferencyjnych i projektów. Musi dostrzec, że szczęście i satysfakcja większa niż sukces zawodowy znajdują się w jej zasięgu, wystarczy tylko przez chwilę zwolnić tempo.

źródło opisu: Wydawnictwo Papierowy Księżyc, 2015

źródło okładki: Wydawnictwo Papierowy Księżyc, 2015

Gosia | 2015-03-15
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 15 marca 2015

Poprzednio przeczytana powieść Lisy Genovy "Motyl" zauroczyła mnie, więc szybko sięgnęłam po kolejną jej książkę. Jest to świetnie napisana historia kobiety, która na skutek wypadku samochodowego doznaje urazu mózgu i dotyka jej mało znana choroba - zespół pomijania stronnego. Objawia się ona tym, że jej mózg pomija informacje dotyczące lewej strony jej ciała i otoczenia tak, jakby nie istniały. Problemem stają się wszystkie, nawet zupełnie prozaiczne czynności takie jak chodzenie, ubieranie się, makijaż, jedzenie, czytanie. Dla Sary, która przed wypadkiem żyła na dużych obrotach jako żona, mama trójki dzieci i wiceprezes w dużej korporacji, ta utrata własnej niezależności i samodzielności jest szokiem.
W ciekawy sposób opisany jest proces rehabilitacji i starania bohaterki o powrót do normalności. Wiele miejsca poświęca autorka opisowi relacji rodzinnych bohaterki i znaczeniu pomocy męża i matki Sary.
Dla mnie jednak największą wartością w tej książce są emocje i uczucia Sary,...

Agnieszka | 2013-05-29
Przeczytana: 29 maja 2013

Moi drodzy dziś pragnę polecić waszej uwadze książkę Lisy Genova, amerykańskiej pisarki i doktor nauk medycznych w dziedzinie neurologii pod tytułem „Lewa strona życia”. Autorka zadebiutowała na rynku wydawniczym powieścią pod tytułem „Motyl”, która to powieść stała się bestsellerem.
Książka o której chce wam dziś opowiedzieć jest drugą książką Lisy i podobnie jak miało to miejsce w przypadku debiutu również trafiła na listę bestsellerów.

Zdecydowałam się sięgnąć po tę książkę gdyż niedawno miałam ogromną przyjemność przeczytać „Motyla”, który wywarł na mnie ogromnie wrażenie i już wówczas nie mogłam doczekać się chwili kiedy sięgnę po „kolejne dziecko” autorki, więc kiedy tylko nadarzyła się okazja nie wahałam się ani chwili i muszę przyznać, że się nie zawiodłam.
Po raz kolejny autorka wzbudziła mój podziw umiejętnością niezwykłego połączenia powieści obyczajowej z niecodziennym przypadkiem medycznym wykorzystując w ten sposób swoja wiedzę z dziedziny neurologii.
Podobnie...

Dia | 2013-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2013

Lisa Genowa to początkująca amerykańska pisarka, z wykształcenia doktor nauk medycznych w dziedzinie neurobiologii. Dlatego jej książki są takie prawdziwe i dokładne. Jest mistrzem zbierania informacji na temat choroby a później wręcz w mistrzowski sposób zapoznaje z nią czytelnika. czytelnika.
Po alzheimerze opisanym w „Motylu” wręcz rzuciłam się na tę książkę i powiem szczerze, ze zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie, tym razem Lisa podjęła się wprowadzenia nas w świat, zespół pomijania stronnego, jednostronne "zaniedbywanie" .
Cała książka jest w sumie o tym co w życiu jest tak naprawdę normalne i najważniejsze i czy cały wyścig szczurów nie jest dość przereklamowany. Czy nie lepiej dostać czas z rodziną niż wysoką pensję, splendor i popularność .Z tymi i wieloma innymi problemami styka się główna bohaterka, której życie nie pozostawiło za dużego wyboru. Uległa wypadkowi, który z odnoszącej sukcesy , zorganizowanej pracoholiczki i równocześnie matki trójki dzieci zrobił...

Łokieć_Pana_D | 2016-12-21

Czasem trzeba się mocno stuknąć w głowę, żeby nie zwariować. Nie dać się zapędzić do złotego pudła, w szczurzym rajdzie za przynętą-forsą. Nie dać sobie wmówić. Bezpieczniej i higieniczniej stukać się samemu. Bywa jednak, że "pomoże" los.
Bohaterkę stuka własny samochód, koziołkując na bostońskiej obwodnicy. Ulatuje połowa dotychczasowego życia, dokładnie ta co po lewej stronie. Nie ma. Pojawia się głębia, biel do malowania, wcześniej niewidoczna. Miejsce na budowę mostów: do męża, dzieci, matki. Jeszcze tylko pożegnać kilka kart bankowych i przywitać tygodnie, którymi można oddychać.
Przejmujący wątek z synem. Otrzymując swoją "inność" - Sarah zmienia perspektywę. Widzi problem, a nie kontur. Bądźmy "inni". Z własnej woli, bez koziołkowania na obwodnicy.

Marago | 2014-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Druga dobra książka autorki, która z zawodu jest doktorem nauk medycznych w dziedzinie neurobiologii. Inspiracją do popełnienia tej pozycji, był dla Lisy Genovy bestseller Olivera Sacksa (angielski neurolog i psychiatra) - "Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem". Bohaterka książki, która uczestniczy w znanym przez wielu z nas "wyścigu szczurów", ulega wypadkowi samochodowemu. Osoba, która osiągnęła tak wiele w życiu - świetne wykształcenie, wysokie stanowisko w liczącej się firmie, rodzina - traci wszystko. Co najgorsze, traci część samej siebie. Cierpi na zespół pomijania stronnego. Inwalidztwo to, praktycznie demoluje jej życie, które koniec końców musi przestawić na inne tory. Pozostaje jednak - myśl,inteligencja, uczucia; a przy tym pomoc personelu medycznego i najbliższych. Mamy tu do czynienia z syndromem "matki marnotrawnej" , którą bohaterka zdołała pokochać na nowo. Niebagatelna jest rola męża Sary, chociaż jego postać jest bardzo papierowa. Jak na sytuację, w...

książek: 1975
Strega | 2014-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2014

Wspaniałe napisana historia kobiety, która w wyniku wypadku samochodowego doznaje urazu mózgu i doświadcza mało znanego neurologicznego syndromu tzw. zespołu pomijania stronnego. Jej mózg ignoruje wszystkie informacje dotyczące lewej strony. Nie tylko nie potrafi rozpoznać niczego co jest z lewej, ale co gorsza, nie uświadamia sobie, że istnieje lewa strona. Problemem jest chodzenie, ubieranie się, jedzenie,czytanie...w zasadzie wszystko. Utrata niezależności i samodzielności jest wpisana w ten syndrom.
Interesujący jest proces rehabilitacji. Jedni ludzie się poddają, inni gotowi są przestawić się na pełną moc, pozytywne myślenie i maksimum wysiłku by wyzdrowieć. Takie nastawienie pewnie też ma wpływ na wyniki leczenia.

Bohaterką powieści jest młoda, bardzo ambitna, nastawiona na sukces kobieta, matka trójki dzieci, które w tygodniu widzi tylko rano i przed ich pójściem spać (o ile oczywiście zdąży wrócić z pracy). Ten wypadek pozwala jej spojrzeć na swoje życie z innej...

książek: 1937

Po przeczytaniu książki pt. „Motyl” L. Genovy, nie mogłam nie sięgnąć po kolejną powieść tej autorki, tym bardziej, że książka już od jakiegoś czasu stała na półce mojej biblioteczki. „Lewa strona życia”, to kolejna powieść L. Genovy, która w znakomity sposób przybliża nam tajniki tajemniczej choroby, jaką jest zespół pomijania stronnego. Muszę przyznać, że nigdy dotąd nie słyszałam o tym przedziwnym schorzeniu, na które zapadają ludzie wskutek urazu prawej półkuli mózgu. Jak się okazuje pacjenci ze zdiagnozowanym zespołem nie są niczym niezwykłym dla pracowników służby zdrowia zatrudnionych na oddziałach neurologicznych i rehabilitacyjnych. Gdyby nie książka L. Genovy być może nigdy nie dowiedziałbym się o tym dziwnym syndromie neurologicznym.

Sara Nickerson jest żoną, matką trójki dzieci oraz niezwykle silną, pewną siebie, ambitną i niesłychanie zapracowaną kobietą. Jej życie sprawia wrażenie zaplanowanego w najdrobniejszym szczególe, wydaje się, że nic nie może wymknąć się...

Ag2S | 2013-05-13
Przeczytana: 12 maja 2013

Czekałam na tę książkę, oj czekałam i przyznam, że naprawdę było warto.

Książka jest świetna, wręcz genialna!! Przedstawia wspaniale nakreślone portrety bohaterów, dopracowane w każdym calu, oraz niezwykle interesującą, wręcz nieprawdopodobną historię kobiety.

„Lewa strona życia” to opowieść o ciężkiej walce ze słabo poznaną przez lekarzy chorobą, którą musiała stoczyć Sarah, aby wrócić do normalnego życia. To opowieść o wyborach, o miłości do rodziny, która konkuruje ze wspaniałą praca, karierą. Opowieść o tym co w życiu najważniejsze, o tym, jak choroba potrafi zmienić człowieka i jak często nie potrafimy doceniać tego co mamy. Powieść doskonale przedstawia również to, jak istotny jest dobry kontakt matki z córką oraz jak wielkim problemem jest wybaczenie braku miłości w dzieciństwie.

Książka naprawdę daje do myślenia. W życiu wciąż pędzącym i coraz bardziej nas przytłaczającym swoim ciężarem, każe zatrzymać się choć na chwilę i zastanowić, czy należy za wszelką cenę poddać...

miki24gr | 2013-05-17
Przeczytana: 13 maja 2013

Interesująca powieść ze względu na możliwość poznania rzadkiej choroby od strony osoby chorej. Bohaterka- narratorka z dużym poczuciem humoru opisuje swoje zmagania z oswajaniem dokuczliwych objawów choroby. Jest zmuszona do przewartościowania swojego życia i poprowadzenia go inną drogą. Dzięki bliskim osobom udaje jej się przetrwać ten trudny okres.
Koleżanka spytała mnie- która z dwóch książek tej autorki bardziej mi się spodobała: "Motyl" czy "Lewa strona życia"?? Odpowiedziałam, że obydwie są równie pasjonujące, jednak "Motyl" nastraja pesymistycznie- z racji nieuchronności degradacji mózgu w chorobie Alzheimera...Natomiast "Lewa strona życia" jest optymistyczna- pokazuje, że z trudną chorobą, o niepewnym rokowaniu co do wyzdrowienia- można żyć dalej i realizować swoje cele, zwłaszcza gdy ma się przy sobie bliskie, kochane osoby.

beataj | 2013-12-14
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Zna-ko-mi-ta !! doskonale sprowadza człowieka na ziemię.
W dzisiejszych czasach pędzimy jak szaleni, każdego dnia gnamy gdzieś, załatwiamy tysiące spraw jednocześnie - prowadzimy samochód, rozmawiamy przez telefon, spisujemy listę zakupów, przepytujemy dziecko z lekcji, a w głowie przygotowujemy kolację i jutrzejsze śniadanie. I tak dzień po dniu, tydzień po tygodniu, wszystko gra, pędzi, gna, jak chomik w swojej kuli. Oczywiście czasem dostajemy malutkie ostrzeżenia - złamana noga, zapalenie płuc, anemia - które dają znać "zwolnij ! uspokój swoje życie, wycisz się". Wtedy łapiemy oddech, zwalniamy obroty i przez krótki czas wsłuchujemy się w swoją intuicję, swój organizm, swoje serce. Ale najczęściej już kilka tygodni czy miesięcy później znów gnamy do przodu z siłą rozpędzonej lokomotywy. Nagle... może zdarzyć się coś, co postawi nasze życie do góry nogami, co sprawi, ze nic nie będzie już takie, jak było wcześniej. Tragedie nie zawsze przydarzają się komuś i gdzieś tam, czasem...