Pęknięte odbicie

Tłumaczenie: Anna Kłosiewicz
Seria: Kobiety to czytają!
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Fractured
Ag2S

Zapadająca w pamięć historia, w której ożywają najgorsze lęki każdej świeżo upieczonej matki… Tony bardzo się martwi. Jego żona Anna nie radzi sobie z opieką nad ich nowo narodzonym synkiem. Tak bardzo pragnęła dziecka, a kiedy Jack wreszcie przyszedł na świat, oboje z mężem wprost nie posiadali się ze szczęścia. Ze szpitala wrócili już jako pełna rodzina. Od tamtego momentu Anna nie jest...

Od tamtego momentu Anna nie jest jednak sobą. W jednej chwili płacze, w następnej wręcz tryska optymizmem. To pewnie normalne po urodzeniu dziecka, dochodzi do wniosku Tony, po prostu Anna musi się przyzwyczaić. A on miał przecież ostatnio tyle pracy. Ale wszystko powinno się jakoś ułożyć. Tyle że Anna i Jack znikają bez wieści. A Tony czuje, że coś jest naprawdę nie w porządku…

Czy problem depresji poporodowej jest poruszany wystarczająco często?
Czy łatwiej wybaczyć komuś, kto nie działał w pełni sił umysłowych?
Jak, i czy w ogóle można, pogodzić się ze śmiercią dziecka?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

miki24gr | 2015-04-10
Na półkach: Eboomoje:), Przeczytane, 2015
Przeczytana: 10 kwietnia 2015

W tej powieści z ogromną przenikliwością i psychologiczną głębią poruszono problem poporodowej depresji czy raczej psychozy, która- nierozpoznana w porę, doprowadziła do wyjątkowo tragicznego finału.
Książkę bardzo dobrze się czyta- sylwetki bohaterów i ich wewnętrzne przeżycia nakreślone są w wyrazisty, przekonujący sposób. Do ostatnich stron utrzymuje się wysokie napięcie, gdyż nie do końca wszystko wydaje się wyjaśnione...Gorąco polecam!!

ivv | 2017-05-06

Przebrnęłam.
504 przegadanych stron. Spokojnie można było o tym napisać w 200, ale wiadomo, że im więcej stron tym droższa książka...

Temat ciekawy, bo stan depresji poporodowej (ujmowanej w książce jako psychoza), przedstawienie relacji między małżonkami i teściami w obliczu tragedii.
Ale za dużo niepotrzebnych dialogów w stylu:
-Daj naleję Ci wina.
-Nie trzeba, sama się tym zajmę.
-Ależ mamo, poradzę sobie.
itd...

Było trochę napięcia, bo np. pojawił się list - myślałam, że końcówka będzie miała jakiś efekt wow z wyjaśnieniem, a tu tak popłynęło wszystko.
Obraziłam się na tę książkę, bo spodziewałam się czegoś na miarę Jodi Picoult, ale niestety do tego było bardzo daleko. Nie polecam.

andzia12 | 2015-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2015

"Pęknięte odbicie" to historia Anny, która cierpi na depresje poporodowa. Podobieństwem jest sytuacja w przeszłości matki Anny...
Książka wstrząsnęła mnie. Przedstawia co się dzieje w momencie, gdy cierpiąca na taka depresję nie ma wystarczającej pomocy ze strony innych. Do jakiej tragedii dochodzi...Jest to pełny obraz stadium depresji poporodowej. A w obecnym świecie coraz częściej ona występuje.
Polecam!

| 2015-04-24
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

Czekałam na tą książkę.Z powodów osobistych.Przywołała wspomnienia i sprawiła ból,ale było warto.
Depresji poporodowej nie da się wcześniej zapobiec.Trudno przewidzieć u której matki wystąpi i jaki będzie jej przebieg.W książce dochodzi do tragedii,mimo wcześniejszych symptomów zdradzających wyczerpanie psychiczne i fizyczne.Czy zabrakło empatii ze strony męża i dalszej rodziny by historia potoczyła się inaczej?
Autorka przedstawia na przykładzie tej rodziny,jak często kierujemy się stereotypami,jeśli chodzi o relacje matka-dziecko,niestety, w przypadku tak poważnej choroby,nic nie jest oczywiste.Pozostaje jedynie się cieszyć,że coraz więcej i częściej mówi się i pisze o tym tabu.

Ruthless_Woman | 2018-02-16
Na półkach: 2018, Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 16 lutego 2018

Książka wydawała mi się nieco naciągana.
Nie mniej jednak przyjemnie się czytało, mimo, iż to był ciężki temat.
Znam jedną osobę, co przeżyła depresję poporodową. Trafienie do psychiatryka, porzucenie dziecka, branie psychotropów... A potem nagle budzenie się, że jednak chce się tego dziecka.
Baby blues jest stanem mniej uciążliwym, aczkolwiek może się przerodzić w depresję.
Co ciekawe baby blues dopada od 50 do 80% młodych mam, a depresja zaledwie 10-20% kobiet.
Warto zapoznać się z tą lekturą.

Katarzyna | 2015-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

„Pęknięte odbicie” to książka, która zrobiła na mnie naprawdę duże wrażenie. I nie chodzi tu o formę i styl pisarski autorki, ponieważ nie zdołała ona się ustrzec od niewielkich błędów. Natomiast sam temat, który przedstawiła i sposób w jaki to zrobiła dogłębnie mnie poruszył. Problemy natury psychicznej u młodej mamy są niestety nadal tematem tabu. Jeszcze kilka lat temu taki temat w ogóle nie istniał, teraz już jest nieco lepiej, pojawia się on w szeroko dostępnych artykułach i publikacjach, ale nadal nie jest to problem o którym mamy dyskutują w przysłowiowej piaskownicy. Próżno też czekać na jakiekolwiek informacje ze strony położnych czy lekarzy, którzy świeżo upieczoną mamę ostrzegają i obdarzają wiedzą wszelaką na temat noworodka, nie wspominając nawet słowem na temat uczuć i emocji kobiety. Dlatego cieszę się,iż autorka zdecydowała się opowiedzieć nam taką historię. Młoda mama, wyczekiwane dziecko, dumny tata – niby wszystko jak w bajce. Niestety, jeśli dodać do tego...

Ania | 2015-06-26
Przeczytana: 25 czerwca 2015

Jest to niezwykła opowieść o chorobie psychicznej i rozpaczy,opowiedziana z odwagą i współczuciem.Mi bardzo zapadła w pamięci gdyż jest wręcz wstrząsająca.Pierwszy raz tak naprawdę mogłam dowiedzieć się o depresji porodowej,mogę powiedzieć że jest to straszna choroba,która pozbawia wszelkiego rozsądku.
Anna i Tony to młode małżeństwo,którzy starają się o dziecko.Gdy w końcu Annie udaje się zajść w ciążę,oboje są bardzo szczęśliwi.Niestety wszystko zmienia się gdy rodzi im się dziecko.Anna z biegiem czasu,który poświęca nad opieką przy synku,staje się przygnębiona,zamknięta w sobie oraz zmienna w nastrojach.Tony martwi się jej stanem lecz Anna zapewnia go że wszystko jest w porządku.Pewnego dnia dochodzi do tragedii,najbliższa rodzina jest załamana,każdy obwinia się o to co się stało lecz czasu cofnąć nie można.
Powieść biegnie dwutorowo,poznajemy wydarzenia sprzed wypadku jaki i po nim,dzięki temu napięcie jest od samego początku.Skłania nas do refleksji,mamy tu do czynienia z...

Annia | 2015-05-28
Przeczytana: 28 maja 2015

Czytałam kiedy tylko mogłam, a czasu zawsze tak niewiele.
Czasami zastanawiam się dlaczego niektórzy ludzie zostają tak ciężko doświadczeni przez życie,jakaś kara,przestroga dla innych.
Z każdej książki wyciągam coś dla siebie "kradnę" jakąś wiedzę doświadczenie bohatera. Na pewno analizuję, zastanawiam się nad tym co się wydarzyło i choć trochę próbuję wczuć się w postać. Co tym razem...współczuję kobietom, które choć minimalnie i bez takich skutków przeszły to co główna bohaterka i jej najbliżsi nie powinno się tak dziać.Jest to tak indywidualne i tragiczne, że "normalni" ludzie nie powinni poddawać się ocenie ludzi którym się to przydarza.
Popatrzmy najpierw na siebie wydajmy bezstronną i sprawiedliwą samoocenę, a potem odważmy się osądzać innych...POLECAM

lila | 2018-02-08
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 08 lutego 2018

Depresja poporodowa ujęta w ciekawy sposób. Powieść bogata w emocje. Mamy tu skomplikowane relacje mąż- żona, matka-syn,synowa- teściowa.
Mimo to książka napisana lekkim piórem.

Madi | 2017-03-20
Na półkach: Przeczytane, Obyczajówka, 2017

Depresja poporodowa!Kto by nie znał tego zagadnienia?
Tak dużo mówi się i pisze na ten temat,że nie sposób o tym nie wiedzieć.
Tutaj mamy historię Anny,która pod wpływem silnej depresji zabiła swoje dziecko.
Zachodzi więc pytanie,czy była to tylko wina Anny?
Ja wychodzę z założenia ,że wina leży zawsze po środku.
W powieści tej podoba mi się to jak autorka przedstawiła całe stadium przeistaczania się choroby z lekkiej depresji po silną psychozę ,odczuć bohaterki ,a także zachowań jej bliskich.
Jest to bardzo smutna i bolesna historia ,zmuszająca do refleksji ,
historia, która na długo zostanie w pamięci.