Pęknięte odbicie

Tłumaczenie: Anna Kłosiewicz
Seria: Kobiety to czytają!
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Fractured
literatura piękna
Ag2S

Zapadająca w pamięć historia, w której ożywają najgorsze lęki każdej świeżo upieczonej matki… Tony bardzo się martwi. Jego żona Anna nie radzi sobie z opieką nad ich nowo narodzonym synkiem. Tak bardzo pragnęła dziecka, a kiedy Jack wreszcie przyszedł na świat, oboje z mężem wprost nie posiadali się ze szczęścia. Ze szpitala wrócili już jako pełna rodzina. Od tamtego momentu Anna nie jest...

Od tamtego momentu Anna nie jest jednak sobą. W jednej chwili płacze, w następnej wręcz tryska optymizmem. To pewnie normalne po urodzeniu dziecka, dochodzi do wniosku Tony, po prostu Anna musi się przyzwyczaić. A on miał przecież ostatnio tyle pracy. Ale wszystko powinno się jakoś ułożyć. Tyle że Anna i Jack znikają bez wieści. A Tony czuje, że coś jest naprawdę nie w porządku…

Czy problem depresji poporodowej jest poruszany wystarczająco często?
Czy łatwiej wybaczyć komuś, kto nie działał w pełni sił umysłowych?
Jak, i czy w ogóle można, pogodzić się ze śmiercią dziecka?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

lacerta | 2018-12-05
Przeczytana: 04 grudnia 2018

Dawn Barker podjęła się często omijanego tematu, z którym ja w książce spotykam się po raz pierwszy. Wydawało mi się, że "Pęknięte odbicie", poruszające temat depresji poporodowej, wciągnie mnie od pierwszej strony, że będzie czymś nowym i zapadnie mi w pamięć.
A tak naprawdę "Pęknięte odbicia" to książka przez którą byłam zmuszona przebrnąć. Przez większą część wiało nudą, dialogi banalne, a bohaterowie irytujący. Czuję duże rozczarowanie, bo mam wrażenie, że autorka zmarnowała możliwości jakie daje temat depresji poporodowej, przez co książka jest bardzo ciężka w odbiorze.

teresai | 2018-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2018

O cieniach macierzyństwa.
O jego najmroczniejszej stronie.
O jego brakach.
Od braku snu, poczucia kontroli, pokarmu, czasu, jedzenia, prysznica, sił, humoru, wsparcia, pomocy aż do braku... miłości i więzi z nowo narodzonym człowiekiem.
Depresja poporodowa, choroba, psychoza.
Ponoć zdarza się częściej niż nam się wydaje.

Daga | 2018-07-11

Przyznaję, że wymęczyłam tą książkę, za dużo banalnych tekstów, które w dodatku były zbędne bo nic nie wnosiły do całej treści.

Thea | 2018-04-22
Na półkach: Przeczytane, 2018

Wstrząsająca książka. Anna to szczęśliwa żona i świeżo upieczona matka, która dostała się w szpony depresji poporodowej i psychozy. Popycha ją to do najgorszego czynu. Czytając tę książkę, cierpiałam razem z Anną, jej mężem i jej matką. Pokazano tu jak łatwo zignorować pierwsze symptomy choroby lub je bagatelizować i to zarówno przez osobę dotkniętą tą chorobą jak i przez jej najbliższych.

MoniS | 2018-02-19
Przeczytana: 18 lutego 2018

Pękniete odbicie to pozycja która przyciągała mnie do siebie zaraz po jej wydaniu. Okropnie chciałam ja przeczytać, ale jak to ze mną bywa, ciągle coś innego stawało na mojej drodze. Dlatego tak długo mi zeszło ale wreszcie po nią sięgnęłam. Muszę przyznać, że trochę inaczej wyobrażałam sobie jej fabułę. Myślałam, że będzie to opis kobiety która coraz ciężej znosi uroki macierzyństwa, zapada się w depresji poporodowej aż dochodzi do tragedii. Tutaj ten problem bym przedstawiony trochę inaczej. Na początku trudno było mi wbić się w historię i popłynąć wraz z nią. Z czasem jednak zaskoczyło i strony same uciekały spod palców. Książka jest jak historia o której opowiada. Depresyjna, smutna, szara i niespokojna. Drażni, irytuje, zasmuca, momentami przeraża i dołuje.
Nie do końca sprostała moim oczekiwaniom. W ostatecznym rozrachunku jednak się wybroniła chociaż jakoś specjalnie gorąco nie mogłabym jej polecać.

Ruthless_Woman | 2018-02-16
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2018
Przeczytana: 16 lutego 2018

Książka wydawała mi się nieco naciągana.
Nie mniej jednak przyjemnie się czytało, mimo, iż to był ciężki temat.
Znam jedną osobę, co przeżyła depresję poporodową. Trafienie do psychiatryka, porzucenie dziecka, branie psychotropów... A potem nagle budzenie się, że jednak chce się tego dziecka.
Baby blues jest stanem mniej uciążliwym, aczkolwiek może się przerodzić w depresję.
Co ciekawe baby blues dopada od 50 do 80% młodych mam, a depresja zaledwie 10-20% kobiet.
Warto zapoznać się z tą lekturą.

lila | 2018-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2018

Depresja poporodowa ujęta w ciekawy sposób. Powieść bogata w emocje. Mamy tu skomplikowane relacje mąż- żona, matka-syn,synowa- teściowa.
Mimo to książka napisana lekkim piórem.

Kinga | 2018-01-23
Przeczytana: 20 stycznia 2018

Od zawsze słyszymy, że po narodzeniu dziecka między nim a matką powstaje specyficzna więź, której nic nie jest w stanie zniszczyć.
A co kiedy jej nie ma? Kiedy dziecko wciąż płacze? Usypia tylko na rękach rodzica, a próby odłożenia do łóżeczka kończą się kolejnymi atakami płaczu. Kiedy matka wciąż tylko słyszy "dobre rady", które nie skutkują... Kiedy słyszy się, że depresja matki to tylko wymysł. Bo przecież ma ślicznego, zdrowego dzidziusia, i nic tylko się cieszyć...
Dawn Baker we wspaniały sposób opisała historię niestety z tragicznym zakończeniem z depresją w tle. I choć poznajemy ją nie tylko od strony głównych zainteresowanych czyli Anny i Tony'ego, którzy sześć tygodni temu powitali na świecie swojego synka Jacka. Narratorami tej historii są także matki głównych bohaterów: Wendy, która wspiera swoją córkę oraz Ursula, która nie potrafi wybaczyć Annie, że tak skrzywdziła jej syna i całą rodzinę.
Nie jest to lekka książka, którą po prostu się czyta i odkłada na półkę....

Averly | 2017-09-01
Przeczytana: 01 września 2017

Ta książka jest klasycznym przykładem "przedobrzenia". Autorka chyba na siłę chciała jak najlepiej przedstawić temat. W efekcie końcowym niestety wygląda to zupełnie odwrotnie.
Po pierwsze, na spokojnie książka mogłaby mieć 250 a nie 500 stron. Jest w niej mnóstwo bezsensownych dialogów i przemyśleń. Po drugie, niektóre reakcje bądź wypowiedzi bohaterów są mocno przerysowane, co daje wręcz cyniczny efekt. A przecież temat książki jest ważny i warto o nim pisać. Jednak moim zdaniem powinno mieć to więcej dobrego smaku i równowagi.
Podsumowując - jestem rozczarowana, ponieważ po przeczytaniu tylnej okładki spodziewałam się lepszej treści w środku.

KatarzynaSikora | 2017-08-30

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Trudny temat, który budzi mieszane odczucia. Z jednej strony łatwo znienawidzić bohaterkę za jej czyn, z drugiej pragnie się aby doszła do siebie i nauczyła się żyć na nowo. Na ile możemy oceniać postępowania kogoś kto w danej chwili był niepoczytalny, co więcej, nawet tego nie pamięta? Myślałam o niej jeszcze długo po przeczytaniu, dlatego uważam, że warto, zdecydowanie warto poświęcić na nią czas.