Grande finale

Okładka książki Grande finale Nadia Szagdaj
Okładka książki Grande finale
Nadia Szagdaj Wydawnictwo: Bukowy Las Cykl: Kroniki Klary Schulz (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Kroniki Klary Schulz (tom 3)
Bukowy Las
2015-02-20
2015-02-20
literatura polska

Okładka książki RAK Grzegorz Filarowski, Nadia Szagdaj
RAK Grzegorz Filarowski...
Okładka książki Nocne mary. Opowieści niekoniecznie na dobranoc Sylwia Błach, Rafał Christ, Arnold Cytrowski, Łukasz Dubianowski, Tomasz Duszyński, Norbert Góra, Maciej Klimek, Marcin Kowalczyk, Marta Kucharska, Wojciech Kulawski, Graham Masterton, Tomek Miłowicki, Karolina Mogielska, Jarosław Adam Pankowski, Rafał Grzegorz Sawicki, Łukasz Śmigiel, Hubert Smolarek, Nadia Szagdaj, Honza Vojtisek, Paweł Widomski, Flora Woźnica, Olek Zielonka
Nocne mary. Op... Sylwia Błach, Rafał...

Z całą pewnością jestem fanką kryminałów retro.Ta seria w moim rankingu uplasowała się na pierwszym miejscu. Klimatem czasów i miasta przesiąknęłam a w zagadkowe historie wsiąkłam.Przenikanie się i zazębianie wydarzeń z efektem zaskoczenia końcowego urzeka,więc gorąco polecam zainteresowanym.

Nadia Szagdaj po raz trzeci zaprasza nas do Wrocławia (a właściwie Breslau) z początków XX w., gdzie nad kryminalnymi zagadkami pochyla się Klara Schulz - detektyw w spódnicy. Kobieta, która jest niezwykle odważna, oryginalna, silna i niezależna, zważywszy zwłaszcza na czasy, w których żyje.
Klara po raz kolejny sprzeciwiając się woli męża, (a tym razem małżonek ma poważne powody do obaw, gdyż jego niepokorna i nieco szalona żona spodziewa się dziecka) angażuje się w sprawę morderstwa jednego z pracowników ekskluzywnego wrocławskiego hotelu. Podejrzenia padają na żonę denata, którą nieżyjący mąż przez lata maltretował. Klara, podobnie jak przydzielony do pomocy radca prawny z Berlina - Gabriel Hubschner, nie wierzy w winę kobiety i jest przekonana, że morderstwo ma drugie dno. Współpraca z Gabrielem nieoczekiwanie naprowadza Klarę na trop nierozwikłanego morderstwa jej matki. Sprawa oskarżonej o morderstwo wdowy staje się więc automatycznie prywatną, i to niezwykle ważną, sprawą Klary.
Trzeci tom przygód niekonwencjonalnej pani detektyw czyta się rewelacyjnie. Bezkompromisowa i odważna bohaterka, wspaniałe oddany klimat miasta z pierwszych dziesięcioleci XX w. podkreślony fotografiami Breslau z tamtych lat, ciekawa zagadka kryminalna i zupełnie inne niż dziś metody śledcze, przywodzące na myśl Sherlocka Holmesa i jego niezwykłe umiejętności dedukcji. Wszystko to tworzy świetny kryminał retro, który serdecznie polecam. Z zapowiedzi na okładce wiem, że to jeszcze nie koniec przygód pani detektyw, czekam więc na kolejny tom.

GRANDE FINALE Nadia Szagdaj

GRANDE FINALE to już trzecia część z serii Kroniki Klary Schulz- kobiety nieustraszonej, odważnej, upartej i pewnej siebie. Kobiety, która walczy ze sterotypami i zostaje detektywem w spódnicy.

Nie będę ukrywać, lubię serię ze względu właśnie na bohaterkę, która wzbudza we mnie sympatię, która chce w życiu coś osiągnąć, a nie być tylko ładnym dodatkiem przy mężu.

GRANDE FINALE najbardziej mi utkwiła w pamięci. Dla mnie jest najlepszą częścią jaką do tej pory czytałam. Wzbudziła we mnie duże pokłady emocji, szoku i niedowierzania. Po prostu dała mnóstwo wrażeń, gdyż nie sądziłam, że tak może zakończyć się rozliczanie z przeszłością. Dzięki temu poznałam Klarę od innej strony (niekoniecznie tej dobrej).

Książkę czytało mi się bardzo szybko, zainteresowała mnie od pierwszych stron i nie mogłam się od niej oderwać. Czytałam ją z zapartym tchem. Ciekawa jestem czym mnie autorka zaskoczy w następnej części.

Jeśli lubicie kryminały retro, sądzę że ta przypadnie Wam do gustu. To seria o kobiecie, która nie tylko marzy, ale także realizuje swoje marzenia.

GRANDE FINALE Nadia Szagdaj

"GRANDE FINALE" NADIA SZAGDAJ
Zapraszam WAS do przeczytania genialnego kryminału retro.

Jest to trzecia część cyklu pt. "Kroniki Klary Schulz".
Oczywiści przeczytałam część pierwszą pt. "Sprawa pechowca", oraz część drugą pt. "Zniknięcie Sary".
Dodam, że nie trzeba znać części poprzednich, bo i tak bez problemu odnajdziecie się w przedstawionej historii.
Jednak ja zachęcam do przeczytania całości, absolutnie warto.
Dużym atutem książki są zebrane w niej fotografie Wrocławia z tamtych lat. Piękne czarno-białe zdjęcia ulic, budynków.

Tak, byłam bardzo ciekawa co dalej się wydarzy w życiu mojej ulubionej Pani detektyw w spódnicy.
Bardzo polubiłam tę bohaterkę, już od pierwszej części. Jej bystrość umysłu, upartość i dociekliwość mnie ujęła.

Mamy rok 1911 w Breslau.
Oto w luksusowym pokoju hotelowym zostają znalezione zwłoki mężczyzny.
Szybko okazuje się, że mężczyzna ten był dobrze znany i pracował w hotelu jako konserwator.
Nie był lubiany i wszyscy wiedzieli, że znęca się nad swoją żona i ją bije.
Nic więc dziwnego, że pierwszą podejrzaną stała się żona denata. .

Klara jest w ciąży i obiecała swojej rodzinie, że teraz nie będzie pracować i zajmie się sobą i dzieckiem
Cały czas nie potrafi pogodzić się z faktem, że sprawa śmierci jej matki nie została wyjaśniona.
Jednak, gdy tylko dowiaduje się o tajemniczym morderstwie w hotelu i o tym, że na śmierć może zostać skazana niekoniecznie winna żona postanawia zająć się tą sprawą.
Do pomocy zostaje jej przydzielony radca kryminalny, aż z Berlina Gabriel Hubschner.
Tych dwoje nie przepada za sobą, jednak z czasem ich relacje się zmieniają.
Czy uda się im znaleźć mordercę ?
Klara wreszcie się dowie kto i dlaczego zrobił coś bardzo okrutnego kilka lat temu.

Będzie kilka zaskakujących zwrotów akcji i zupełnie nieprzewidywalny finał.
Autorka stworzyła świetną historię, niezwykle intrygującą fabułę i niebanalną zagadkę.
Wszystko jest tutaj dokładnie przemyślane i zaplanowane.
Do tego Wrocław z tamtych lat i ludzie z ich mentalnością, zasadami .. i korupcją.

Zapraszam WAS do siebie www.ostatniastrona.com.pl

"GRANDE FINALE" NADIA SZAGDAJ
Zapraszam WAS do przeczytania genialnego kryminału retro.

Jest to trzecia część cyklu pt. "Kroniki Klary Schulz".
Jednak ja zachęcam...

Początek XX wieku, Breslau i Klara Schulz, detektyw w spódnicy, to zapowiedź kolejnego retro kryminału pani Nadii Szagdaj.
Tym razem nieustraszona Klara musi zdecydowanie zwolnić tempo, a to za sprawą dziecka, który za kilka miesięcy ma przyjść na świat. Tylko czy energiczna i nielubiąca stagnacji młoda kobieta będzie potrafiła z dnia na dzień zmienić się w gospodynię domową, która całe dnie spędza w zaciszu domowych pieleszy? Mimo najszczerszych chęci i obietnic składanych mężowi Klara nie może oprzeć się sprawie morderstwa jednego z pracowników wrocławskiego hotelu. Sprawa jest poważna, bo oskarżona o tę zbrodnie żona denata może zostać skazana na karę śmierci, a dowody niekoniecznie świadczą o jej winie. Dlaczego więc policjanci z Breslau za punkt honoru postawiła sobie przypisanie jej tej zbrodni? Zaangażowanie Klary Schulz w to śledztwo ma również drugie dno. Po wielu nieudanych próbach pani detektyw ma szansę znaleźć odpowiedź na jedno z najważniejszych w jej życiu pytań, kto przed wielu laty w brutalny sposób zamordował jej matkę.
***
Muszę się Wam przyznać, że zawsze z niecierpliwością czekam na kolejną książkę z serii „Kroniki Klary Schulz”. Autorka tworząc postać Klary, młodej mężatki, która, jak na ówczesne czasy, wykonuje niecodzienny zawód prywatnego detektywa, wykreowała silną i bezkompromisową bohaterkę potrafiącą odnaleźć się i zaznaczyć swoją obecność w świecie zdominowanym przez mężczyzn. III część, nosząca tytuł „Grande Finale”, po raz kolejny przenosi nas na początek ubiegłego stulecia, do Breslau. Atmosferę dawnych dni możemy poczuć nie tylko dzięki świetnym opisom, ale również zamieszczonym w książce fotografiom starego Wrocławia. Zagadka kryminalna, a w tym przypadku nawet dwie, nie tylko rozbudzają naszą ciekawość, ale, dzięki temu, że autorka przywodzi tutaj metody śledcze samego Sherlocka Holmesa, możemy poczuć dreszczyk emocji związany z odkrywaniem kolejnych tropów.
Osoby lubiące szybkie zwroty akcji z pewnością również odnajdą się w tym retro kryminale. Choć nie ma tu spektakularnych pościgów, to dynamizm z jakim toczą się prowadzone przez Klarę sprawy, świetnie skonstruowane i pełne niespodzianek zagadki, metody śledcze oparte na dedukcji i intuicji wciągną każdego wielbiciela kryminałów. Dodam, że na szczególną uwagę zasługuje naprawdę zaskakujące zakończenie obu spraw i przywołanie postaci pewnego wrocławskiego rzezimieszka, który w owym czasie grasował na ulicach Wrocławia.
Choć, jak już wspominałam, jest to trzeci tom serii można tę książkę czytać niezależnie. Ja sama nie czytałam „Kronik” w chronologicznej kolejności i zapewniam Was, że sięgając po „Grande finale”, bez znajomości wcześniejszych części, bez problemu odnajdziecie się w tej historii. Życzę Wam wielu wrażeń podczas lektury tej książki.

Ależ to było dobre! ❤ Sięgając po "Grande Finale" miałam lekkie obawy, w końcu to trzeci tom serii, a ja nie miałam okazji czytać dwóch wcześniejszych. Na szczęście ich znajomość nie jest konieczna, spokojnie odnalazłam się w fabule. 😊

Przenosimy się do 1911 roku, do Breslau, gdzie w luksusowym pokoju hotelowym odkryto zwłoki mężczyzny. Okazuje się, że był on konserwatorem w tymże hotelu. Nie cieszył się zbyt pochlebną opinią, znany był z brutalności wobec żony, stąd pierwsze podejrzenia stróżów prawa, właśnie wobec małżonki zamordowanego. Do pomocy w śledztwie Berlin przysyła radcę kryminalnego, Gabriela Hübschnera. Ma on sporo zastrzeżeń do tej sprawy, nie zgadza się z przekonaniem policji z Breslau. Przypadkowo poznana kobieta, którą jest detektyw Klara Schulz, robi na Gabrielu ogromne wrażenie. Zaprzyjaźniają się i angażując w rozwiązanie tragicznego zdarzenia w hotelu, odkrywają mnóstwo nieprawidłowości. Gabriel pomaga też Klarze, nieświadomy, że kobieta nosi pod sercem maleństwo, rozwikłać tajemnice śmierci jej matki. Robi się niebezpiecznie, a w Breslau szerzy się korupcja.

Retro kryminał, który świetnie oddaje klimat tamtej epoki, trzyma w napięciu i zaskakuje finałem. Niewątpliwym atutem książki są cudowne fotografie Wrocławia sprzed lat oraz opisy miejsc rozgrywanej akcji. Bardzo chętnie przeczytam resztę książek z cyklu "Kroniki Klary Schulz". 📚😍 A Wy znacie już panią detektyw? Jeśli nie, to polecam przyjrzeć się tej inteligentnej, dowcipnej i upartej postaci. 🤩

Za możliwość przeczytania dziękuję @wydawnictwo_dragon . ❤

"Grande finale" to trzeci tom z serii o detektywce Klarze Schulz.
Przenosimy się do roku 1911.
Wytworny hotel Rezidenz w Breslau, a w nim znalezione zwłoki jednego z pracowników.
O zabójstwo podejrzana zostaje jego żona, którą przez lata maltretował.
Do sprawy zostaje przydzielony radca kryminalny z Berlina,który wytyka policji z Breslau dużo błędów. Dołącza do niego nasza Klara, która mimo tego, że jest w ciąży nie chce odpuścić i wciąga się w śledztwo.
Czy śmierć w hotelu może mieć coś wspólnego z tym co spotkało jej matkę? Czy śmierć jej matki była przypadkowa? Czy wspólnie uda im się rozwiązać zagadkę dwóch morderstw?
Sięgając po tą książkę miałam pewne obawy ponieważ jest to trzeci tom. Jednak zupełnie nie potrzebnie bo bardzo szybko odnalazłam się w niej.
Pięknym dodatkiem do książki są ilustracje Wrocławia z tamtego okresu, przedstawione miejsca i opisane jaką nazwę nosiły kiedyś, a jaką teraz. Bardzo wartościowe są takie notki .
Autorka zadbała o każdy szczegół, aby jak najbardziej pomóc czytelnikowi wczuć się w tamten czas, klimat i rozwiązać zagadkę razem z Klarą. Cudowną panią detektyw odważną i zadziorną. Klary nie da się nie lubić. Od pierwszych stron trafiła w moje "kubki czytelnicze".
Wiem napewno, że kryminał retro to coś dla mnie i koniecznie muszę nadrobić pozostałe.

"Grande finale" to trzeci tom z serii o detektywce Klarze Schulz.
Przenosimy się do roku 1911.
O zabójstwo podejrzana zostaje jego żona, którą przez lata maltretował.

To bardzo fajna seria. Autorka nie męczy czytelników trzecim tomem. Klimat utrzymany z poprzednich części, i wątek zagadkowej śmierci matki Klary stopniowo odkrywany. Wprowadzenie nowego bohatera do śledztwa to dobry krok. A zakończenie zagadki kryminalnej zwłok znalezionych w hotelu - majstersztyk. Zabójstwa matki - hmmm ... oceńcie sami ;)

Zaskakująca, intrygująca, ciekawa i wciągająca. Po prostu bardzo dobrze napisana powieść kryminalna. Czas i miejsce akcji tworzą świetny klimat, a barwni bohaterowie i wydarzenia opisane w całej trylogii nie pozwalają oderwać się od lektury.

Najlepsza część cyklu. Bohaterka wreszcie nabiera werwy, ma fajnego pomocnika, coś się zaczyna dziać.

• Kryminały
  • Kryminał
  • Nadia Szagdaj

Dodaj cytat z książki Grande finale