Prawo panny Murphy

Tłumaczenie: Joanna Orłoś-Supeł
Cykl: Molly Murphy (tom 1)
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Murphy's Law
Ag2S

Rudowłosa Molly Murphy z wioski Ballykillin w irlandzkim hrabstwie Mayo nie należy do dziewcząt grzecznych i uległych. Na zbyt nachalne zaloty panicza reaguje w sposób tak gwałtowny, że musi się ratować ucieczką do Liverpoolu. Na tym jednak nie kończy się jej tułaczka. Nieoczekiwany zwrot okoliczności sprawia, że Molly – pod fałszywym nazwiskiem – trafia na pokład statku Majestic płynącego do...

Nieoczekiwany zwrot okoliczności sprawia, że Molly – pod fałszywym nazwiskiem – trafia na pokład statku Majestic płynącego do Nowego Świata. Ale kiedy dociera na Ellis Island, nie może jeszcze cieszyć się pełną wolnością. Okazuje się bowiem, że nocą zamordowano jednego z pasażerów, a kobieta, której nazwisko przybrała Molly, mogła mieć motyw, by nastawać na jego życie. Co gorsza, o dokonanie zbrodni podejrzewa się pewnego sympatycznego młodzieńca, który zdaniem panny Murphy jest całkowicie niewinny. Ażeby go uratować przed odesłaniem z powrotem do Irlandii, dzielna dziewczyna rozpoczyna własne śledztwo, raz po raz wchodząc w drogę przystojnemu kapitanowi policji, Danielowi Sullivanowi.

W poszukiwaniu zabójcy odwiedza najbardziej zakazane dzielnice, ciasne robotnicze mieszkania, przestronne pałace bogaczy, a nawet przybytek, którego nazwy przyzwoita dziewczyna nawet nie powinna wymawiać.

Poznaje przy okazji prawa rządzące pełnym imigrantów Nowym Jorkiem A.D. 1901.

źródło opisu: http://www.noir.pl/

źródło okładki: http://www.noir.pl/

deana | 2016-08-01
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Chwilowo nie mogę opuścić Nowego Jorku początku XX wieku. Wczoraj ze mną być ,,Nowy Jork zbuntowany" a dzisiaj ten sam widok towarzyszył mi w fabularnym wydaniu.

,,Prawo panny Murphy" to pierwszy tom cyklu o przygodach rezolutnej Irlandki , dwudziestotrzyletniej Molly. Dziewczyna musi nagle opuścić rodzinną wioskę, uciekając przed konsekwencjami po zabiciu dziedzica. Przypadek sprawia, że dostaje się na statek płynący do Stanów Zjednoczonych. Jej pobyt w nowym kraju, nie zacznie się różowo, na wyspie Ellis będzie świadkiem zabójstwa a po zejściu na ląd przyjdzie jej zmierzyć się z twardym losem emigranta.

Powieść Rhys Bowen to bardzo udany kryminał retro. Autorka z łatwością przenosi czytelnika do 1901 roku. Obserwujemy rozwijający się Nowy Jork oraz popełniane tam zbrodnie. Główna bohaterka ma niekwestionowany dar pakowania się w największe kłopoty ale i wpychania nosa tam gdzie nie powinna co powoduje, że prowadzi nas po różnych miejscach i możemy obserwować krańcowo odmienne...

Stworek_vel_Oka | 2013-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2013

Świetna książka, napisana lekko. Dreszczyk emocji też się pojawia, do tego nie brakuje wątku miłosnego (moja romantyczna dusza ceni sobie takowe). Pozostawia niedosyt, kiedy skończy się czytać... Murphy nie jest może tak światła ( :D) jak Poirot, ale całkiem nieźle sobie radzi i jest sympatyczną pannicą :D
Z niecierpliwością czekam na wrześniową drugą część!!!

8_oclock | 2014-08-02
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Kryminał z niezmiernie interesującym tłem historycznym. Akcja rozpoczyna się w Irlandii w "miesiąc po śmierci królowej", czyli na początku 1901 roku. Cały czas mamy tu wątki irlandzkie, podróż do Stanów Zjednoczonych, urząd imigracyjny, poszukiwania pracy, ogółem - ponurą rzeczywistość, którą osładza nam główna bohaterka. Żywiołowa panna Molly Murphy, samotna Irlandka, pod przybranym nazwiskiem i bez obowiązkowego grosza przy duszy przemierza statkiem podróż III klasą do Nowego Yorku. Tam biega w błocie i śniegu po ulicach szukając pracy i noclegu. Jedyne propozycje pracy, które otrzymuje, to patroszenie ryb i prostytucja, co w niczym nie umniejsza jej optymizmu i wspaniałych planów na przyszłość. Oczywiście zgodnie z konwencją powieści kryminalnej, lekkomyślnej pannie Murphy udaje się wplątać w morderstwo. Panna Murphy z jednej strony wydaje się postacią nieprawdopodobną, z drugiej, mając na względzie fale emigracji i myśląc o ludziach, uciekających przed prawem, kłopotami czy...

Mako | 2015-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2015

Kryminałek leciutki, naiwny, w sam raz na upały w komunikacji miejskiej. Molly Murphy ucieka z Irlandii do Nowego Jorku, przed niechybnie czekającą ją karą śmierci za zabójstwo. Pomaga jej w tym kilka zbiegów okoliczności. Kolejne przypadki wikłają ja w morderstwo na statku. Po zejściu na ląd dopadają ją kolejne zbiegi okoliczności w spisku z przypadkami i musi się oczyścić z poważnych podejrzeń. A że ma charakterek, to pcha się w kolejne kłopoty [jakby przypadków i zbiegów okoliczności jeszcze było zbyt mało]. Do tego na jej drodze staje przystojny policjant.
Czyta się szybko, akcja mało ambitna ale zaciekawia i odrywa uwagę od potu spływającego po plecach i nieświeżych autobusowych zapachów.

allison | 2013-04-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 24 kwietnia 2013

"Prawo panny Murphy" to dynamiczny, zabawny i trzymający w napięciu kryminał neowiktoriański z przymrużeniem oka.

Powieść czyta się szybko przede wszystkim dzięki częstym zwrotom akcji oraz wyrazistej sylwetce tytułowej bohaterki, której trudno nie polubić. Jej szalone pomysły, niewyparzony język i brawura sprawiają, że czytelnik kibicuje energicznej pannie już od pierwszych stron.

Mimo iż fabuła obfituje w zabawne wydarzenia, sporo jest w niej poważnych problemów - to na przykład dramatyczna sytuacja europejskich emigrantów, którzy z wielkimi nadziejami przypływają gromadnie do Ameryki, uważając ten kraj za symbol dobrobytu. Mityczne obietnice szybko przeradzają się w rozczarowania, tym większe, że nowi przybysze nie mogą liczyć na prawdziwą pomoc tych, którzy powinni jej udzielać. Urzędnicy i strażnicy emigracyjni, zamiast dbać o bezpieczeństwo zagubionych ludzi, okradają ich z resztek dobytku i na każdym kroku liczą na łapówki.

Na uwagę na pewno zasługuje również intryga...

aleksnadra | 2013-05-13
Przeczytana: 16 marca 2013

Bohaterki, które przez swoje niefrasobliwe oraz lekkomyślne usposobienie i zachowanie popadają w kłopoty, od lat budzą moją sympatię oraz zainteresowanie. W tej ulubionej przeze mnie grupie kobiecych postaci literackich znalazły się między innymi Ania Shirley czy Stephanie Plum. Ostatnio dołączyła do nich Molly Murphy bohaterka książki "Prawo panny Murphy" autorstwa Rhys Bowen.

Molly potrafi zadbać o swoją cnotę, ale co z tego, skoro jej impulsywny charakter pakuje ją w o wiele większe kłopoty??
Niedoszły zalotnik traci życie, a nasza bohaterka musi ratować się ucieczką. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności udaje jej się dostać, pod zmienionym nazwiskiem, na pokład statku Majestic, który zacumuje u brzegu Nowego Jorku.
Myli się jednak ten, myśli że to już koniec nieszczęść w życiu panny Molly.
Koniecznie musicie sięgnąć po "Prawo panny Murphy" by dowiedzieć się co zgotował los tej beztroskiej pannicy.

"Prawo panny Murphy" to całkiem przyjemny kryminał retro i jako taki...

MoniS | 2015-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Na ta ksiazke natrafilam na jednym z odwiedzanych przeze mnie blogow i natychmiast zapragnelam ja przeczytac. Gdy tylko zagladnelam do biblioteki, zapytalam o ten tytul I okazalo sie ze jest! Niedawno kupiona, pachnaca jeszcze nowoscia. Bylam przeszczesliwa. I bardzo ciekawa jak wypadnie w moich oczach ten retro kryminal.

Molly bardzo szybko przypadla mi do gustu - troche roztrzepana (przypominajaca w tym odrobine mnie sama), lecz rozwazna i myslaca do przodu chociaz nie zawsze przewidujaca wszystkie konsekwencje swego zachowania. Bardzo zywiolowa, zabawna, przesympatyczna glowna bohaterka. Jednoczesnie troszczaca sie o innych i wciaz buntownicza.

Molly co rusz ma jakies przygody. Wokol niej dzieje sie ciagle cos nowego a ona sama nie boi sie wchodzic w paszcze lwu. O jej przygodach poczawszy od tych jeszcze z wioski Ballykillin (coz za dziwna nazwa) przez statek Majestic plynacy az po Nowy Swiat, czytamy wlasnie w tym pierwszym tomie. Strony umykaja szybko pod palcami, czytelnik...

Magdula | 2013-10-05
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 2013 rok
Książkąpołapkach | 2013-12-11

Molly Murphy, rudowłosa irlandzka dziewczyna, jest niesforna i niezależna. Kiedy nachalne zaloty panicza nie podobają się jej, bierze sprawy w swoje ręce, co niestety musi skończyć się ucieczką z rodzinnego Ballykillin. Pod przybranym nazwiskiem Kathleen O'Connor i jako "matka" dwójki dzieci wsiada na statek płynący do Nowego Jorku. Podczas rejsu dochodzi do zbrodni, a Molly, jako Kathleen, jest niestety podejrzana. Panna Murphy postanawia sama rozwiązać zagadkę, raz po raz wchodząc w paradę kapitanowi policji, Danielowi Sullivanowi.
W książce, oprócz wątku kryminalnego, możemy znaleźć również miłosny, choć nie do końca należy się spodziewać zakończenia jak w typowym romansie. Na uwagę zasługują opisy tułaczki imigrantów. Rzeczywistość, która ich spotyka po dotarciu do Nowego Świata nierzadko mocno odbiega od ich wyobrażeń, bo czy przypływając do Ziemi Obiecanej spodziewali się, że w jednym pokoju miejsce znajdzie kilka osób, a luksusem będzie spanie na zdezelowanym fotelu?...

edyta | 2014-09-10

"Prawo panny Murphy" Rhys Bowen. Wybrałam tę książkę, ponieważ wiedziałam, że główna bohaterka jest Irlandką. Spojrzałam na tę postać przez pryzmat własnych doświadczeń na Zielonej Wyspie. Molly - tytułowa bohaterka - reprezentuje typowy irlandzki typ urody - ma rude włosy, jest niezwykle energiczna i, jak sama o sobie mówi, "ma niewyparzoną gębę".

Ucieka z irlandzkiej wioski w hrabstwie Mayo, najpierw do Belfastu, potem pod przybranym nazwiskiem do Nowego Yorku. Jest rok 1901, w Londynie umiera królowa Wiktoria, trwa fala emigracji Irlandczyków do Ameryki (trwa zresztą do dziś...). Molly na statku opiekuje się dwójką nieswoich dzieci. Podczas oczekiwania na zejście na wymarzony amerykański ląd dochodzi do morderstwa. Molly trochę przez przypadek, trochę dzięki wrodzonej przekorze, a głównie z ciekawości rozpoczyna swoje śledztwo. Jest przy tym nieostrożna, niefrasobliwa, więc akcja trzyma w napięciu, ciągle się coś dzieje. W życiu Molly pojawia się też przystojny pan policjant...

Dziś premiera "Prawa Panny Murphy"

„Nie zadzieraj z Molly Murphy!” to przestroga dla naiwnych złoczyńców, którzy myślą, że spotkanie z młodą Irlandką może im ujść na sucho. Że to się nie uda, przekonają się w kolejnych tomach przygód Molly. Pierwsza z nich przed nami: "Prawo panny Murphy".