Pośród żółtych płatków róż

Wydawnictwo: Feeria
milka1977

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura obyczajowa i romans. Życie pisze różne scenariusze, a my nie zawsze dokonujemy właściwych wyborów. Nie mamy prawa osądzać życia i moralności innych, bo nigdy nie znaleźliśmy się na ich miejscu i nie wiemy, co ludźmi kieruje. Czasami nic nie jest takie, jak nam się wydaje. Nawet ci, których uważamy za...

Życie pisze różne scenariusze, a my nie zawsze dokonujemy właściwych wyborów. Nie mamy prawa osądzać życia i moralności innych, bo nigdy nie znaleźliśmy się na ich miejscu i nie wiemy, co ludźmi kieruje. Czasami nic nie jest takie, jak nam się wydaje. Nawet ci, których uważamy za nieskazitelnie dobrych, popełniają błędy, potykają się. Miłość zwycięża tylko w bajkach. Często pożądanie bierze górę nad rozumem, a namiętność potrafi być zgubna. Wytykamy ludziom ich błędy i porażki, nie widząc swoich. A przecież każdy wybór niesie ze sobą konsekwencje. Niekiedy dobre, innym razem złe.

źródło opisu: http://wydawnictwofeeria.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwofeeria.pl/

Oficjalna recenzja
Tajemnica książek: 783

Czy to przyjaźń jest? Czy kochanie?

Miłość jest tematem ogromnej liczby książek. Jest inspiracją malarzy, poetów, naukowców. Nieodgadnione zagadnienie, z którym zmierzamy się niemal każdego dnia.

Wydawać by się mogło, że nikt już nic oryginalnego w tym temacie nie wymyśli. Być może jest to prawdą… ale jednak Gabriela Gargaś w książce pt. „Pośród żółtych płatków róż” podjęła się tematu miłości. Miłości trudnej, miłości męczącej a jednocześnie pięknej i bardzo wymagającej.

Zuza, 30-letnia singielka, zakochała się w żonatym mężczyźnie. W pełni świadomie brnie w chory związek, jako ta trzecia, jako ta zła. Ta, która kradnie chwile dla siebie z życia rodzinnego Roberta. Żona oczywiście o niczym nie wie, ale jednak gdzieś podświadomie czuje, że jej małżeństwo psuje się od środka. Codzienność zabija poczucie winy, a nadmiar obowiązków i brak czasu dla siebie czynią ją coraz mniej atrakcyjną w oczach własnego męża. Trójkąt staje się coraz bardziej niewygodny, a jednak z biegiem czasu nabiera kształtów, formy i treści ….

Joanna jest kuzynką Zuzy. Mężatka ze wspaniałymi perspektywami na przyszłość. Do pełni szczęścia brakuje tylko dziecka. Niestety na brak potomka narzeka tylko mąż Joanny - Michał. Ona sama stawia na karierę i rozwój zawodowy. Na dziecko ma jeszcze przecież czas …

Wśród bohaterów pojawiają się także inne kobiety i mężczyźni, którzy w różni sposób uwikłani są w miłosne historie. Każdy z bohaterów przeżywa emocje w indywidualny sposób. Każda miłość jest inna, a jednak…. jest miłością, czy tylko przelotnym zauroczeniem, a może przyjaźnią, czy tylko ucieczką od codzienności?

Te i szereg innych pytań pojawiają się podczas lektury „Pośród żółtych płatków róż”. Zaczynamy się zastanawiać ile smaków, kolorów może mieć miłość? Historie opisywane przez autorkę stają się nam bliskie przez ich banalność, przewidywalność. To, co przeżywamy razem z bohaterami przydarza się w życiu codziennym naszym przyjaciołom, znajomym lub nam samym, przez co treść powieści smakuje słodko-gorzko.

Konstrukcja kolejnych postaci oraz powiązań między nimi jest bardzo przemyślana. Brawa dla Gabrieli Gargaś za odwagę i niesamowite wyczucie tematu. Pokazanie banalnego tematu niby w sposób prosty, a jednak pozostawiający czytelnika z własnymi przemyśleniami. Nic nie dzieje się przypadkiem, na wszystko mamy wpływ, jesteśmy dorosłymi ludźmi, którzy w pełni świadomie podejmują decyzje. Czy to jednak jest usprawiedliwieniem, czy wymówką dla popełnianych przez nas błędów?

Książka godna polecenia dla kobiet przede wszystkim. Dla matek, żon, kochanek, rozwódek i singielek. Warto przeczytać „Płatki żółtych róż” drogie Panie... może choćby po to, aby uzmysłowić sobie, że nikt z nas nie jest i nie będzie doskonały. Każdy z nas ma prawo popełniać błędy a miłość istnieje, musi istnieć!

Kasiek | 2015-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2015

Książka początkowo wydawała mi się całkiem ciekawa, jednak z czasem moje zainteresowanie nią słabło, a moja ocena spadała. Fabuła jest monotematyczna mimo, iż dotyczy losów wielu bohaterów. Temat zdrady przetacza się w kilku wątkach i jest przedstawiony z różnych punktów widzenia. Niby książka o głębokich uczuciach, o miłości, namiętności, wierności, a raczej jej braku, ale nie wywołuje żadnych emocji. Wszystko jest dość płytko potraktowane, dosłownie przedstawione i nie ma tu miejsca na własne domysły. Poza tym nie podoba mi się ukazanie niewierności wobec drugiej osoby jako czegoś oczywistego i powszedniego, a tu przytrafia się to wszystkim bohaterom, dzieląc ich na zdradzających i zdradzanych. Fabuła nie skłoniła mnie do żadnych głębszych przemyśleń, a książka raczej nie zapadnie mi w pamięci.

Pokrecona | 2015-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2015

Książka świetnie napisana. Historia bohaterów z życia wzięta, zapewne każda czytelniczka znajdzie tu coś ze swojej codzienności. Zdrady, kłamstwa, romanse w pracy, czy też tajemnice przedślubne. Tu jest to wszystko idealnie połączone i tworzy wspaniałą lekturę, a tematem przewodnim jest wybaczanie i siła miłości.
"Życie- jest takie piękne, a jednocześnie takie ciężkie"
Polecam!

andzia12 | 2015-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2015

To już kolejna książka autorstwa G. Gargaś, która przeczytałam. I tak jak w przypadku pozostałych, tak i " Pośród żółtych płatków róż" oceniam bardzo wysoko.
Tym razem autorka poruszyła problemetykę zdrady przez jednego z małżonków. Lub bycia kochanką. Każda z bohaterek przeżywa rozterki i musi dokonać własciwego wyboru. I ponownie zaufać. Albo je odbudować, gdy okazuje się, że istnieją tajemnice, o których nikt nie mówił do czasu...
Książka o życiu...
Polecam!

miki24gr | 2015-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2015

No ładne, ładne..., ale nic nadzwyczajnego. Przez pryzmat tej powieści niejedna osoba może spojrzeć na swoje życie i postępowanie. Historia, jakich wiele, jakie codziennie dzieją się obok lub z naszym udziałem.
Raziło mnie to, że podczas czytania nie zostało już miejsce na własne przemyślenia, bo wszystko było podawane dosłownie i łopatologicznie, nie podobała mi się płytkość bohaterów. Książkę czyta się łatwo i szybko, i jakby mimochodem. Raczej nie zapamiętam jej na dłużej, chociaż całkiem miło spędziłam przy niej czas.

Asiek | 2015-10-13
Przeczytana: 13 października 2015

Tę książkę zdecydowanie za szybko się czyta. ;) Bardzo przyjemna propozycja na chłodne jesienne wieczory. Polecam.

Madi | 2016-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2016

Święta za pasem,czas na odpoczynek i odprężenie .
Dlatego na ten czas wypożyczyłam kilka lżejszych pozycji naszych rodaczek,a między innymi tą powieść.
Powieść,która jest bardzo realna i życiowa i tak jak się spodziewałam szybko i lekko się czyta,więc odprężenie murowane.
W książce tej można znaleźć nie tylko zdrady,romanse,kłamstwa i tajemnice,ale przede wszystkim miłość ,miłość ,która nie zawsze jest łatwa.

To już moje drugie spotkanie z powieścią Pani Gabrieli Gargaś i nie zawiodłam się na niej, wręcz odwrotnie pozytywnie zaskoczona jestem,bo bardzo prostym, lekkim i przyjemnym językiem jest napisana.
Opowiada o bohaterach, którzy zostali zdradzeni,historia bardzo prawdziwa pisana z życia wzięte o zdradach,kłamstwach, nie wierności partnerów, romansach w pracy oraz też tajemnice przedślubne.
Są tu też dylematy życiowe,wybory, które dokonujemy nie zawsze właściwe, dobre dla nas. Życie to nie bajka, a w miłości nigdy nie jest różowo i nie będzie takie jakie byśmy chcieli.
Powieść przejmująca, cudowna przeczytana przez ze mnie w jeden wieczór pochłonęłam szybko bardzo mnie urzekła chwytająca za serce ciekawa,świetna powieść.

Liczba stron: 307
''Miłość na pewno nie jest prosta. Można kochać i łamać przy tym reguły, można kochać wbrew sobie i całemu światu, można kochać, raniąc innych. Po prostu można zakochać się w niewłaściwy sposób.''

To moja druga książka Pani Gabrieli Gargaś. Już od pierwszej strony powieści,wiedziałam,że się nie zawiodę. To pouczająca opowieść o życiu.O tym,że nie zawsze jest ono kolorowe,tak jak na początku się nam wydaje. Autorka porusza ważny temat małżeństwa. Nie zawsze miłoś wygrywa. Zdrada,samotność,nieporozumienia czy nieprawdziwe oskarżenia. Czasami jedna plotka prowadzi do tego,że ludzie rozstają się i wierzą w kłamstwa.Książka skłoniła mnie do refleksji i rozmyślań. Pojawiły się także łzy i śmiech.
polecam gorąco

Anna | 2015-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

To moja pierwsza książka Gabrieli Gargaś i powiem szczerze, że jestem nią lekko rozczarowana. Pozytywne opinie na jej temat oraz bardzo dobre recenzje wcześniejszych książek autorki, rozbudziły moje nadzieje na bardzo dobrą lekturę.
Tymczasem nie dostałam niczego nowego; żadnych odkrywczych przemyśleń czy refleksji. Historia jakich wiele, które - być może - zdarzyły się naszym bliskim czy przyjaciołom. Zdrada, miłość, pożądanie zawsze były i będą, zawsze ktoś w takim układzie cierpi, ktoś kogoś rani. Nie ma tu jakiegoś głębokiego przesłania, bo czyż nie wiemy, że zdradę albo trzeba wybaczyć, co nie znaczy zapomnieć, albo się po prostu rozstać? Że bohaterowie mieli swoje bolesne, skrywane latami tajemnice, a któż ich nie ma?
Książkę czyta się dość szybko (mnie przeszkadzały w tym świąteczne przygotowania), ma bowiem dużo dialogów i nie jest zbyt gruba. Rozczarowało mnie w niej to, że historia wszystkich bohaterek jest bardzo podobna, niemal powielona.

gosia123 | 2015-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Książka pisana przez życie, bo któż z nas nie dotknęła zdrada, romans czy odejście bliskiej nam osoby. Czasami za późno doceniamy to co mamy na codzień, czasem umimy wybaczyć,a czasem nie,ale... któz z nas nie popełnia błędów???

Gabriela Gargaś odpowie na Wasze pytania!

Od dziś do 28 kwietnia będziemy zbierać propozycje pytań do Gabrieli Gargaś. Najciekawsze wybierzemy i prześlemy do autorki, a jej odpowiedzi opublikujemy w serwisie.