Nowy podarunek

Filia
2020-10-28
2014-11-05
9788381952958
literatura obyczajowa literatura polska odmiana losu poszukiwanie szczęścia powieść obyczajowa relacje rodzinne samotność uczucie

W życiu trzeba czasem dostrzec drugą osobę, a nie tylko skupiać się na własnym czubku nosa. Trzeba dobrze pomyśleć o czym marzymy, bo jeszcze może się spełnic 😃. Polecam

Pragnę Was dzisiaj zabrać do Krakowa! Książka, co prawda ma już kilka lat (według portalu lubimyczytac pierwsze wydanie pochodzi z 2014 roku),ale ja poznałam ją niedawno. Niestety nie udało mi się napisać i opublikować recenzji w okolicy świąt Bożego Narodzenia, ale nic straconego! Powieść nie jest typowo świąteczna, ale ten magiczny okres odgrywa tutaj istotną rolę.
Marta i Kaja są koleżankami z pracy. Obydwie znajdują się na zupełnie innych etapach życia, mają inne marzenia i plany. Marta chce zmienić swoje dotychczasowe życie. Ma męża i dzieci, ale mimo to czuje się bardzo samotna. Nie jest szczęśliwa w małżeństwie, dzieci pogrożone są we własnych sprawach, a na dodatek teściowa jest wiecznie niezadowolona z poczynań Marty. Kaja z kolei jest młoda, ładna i bardzo kocha życie. Jej rzeczywistość to dobre jedzenie, dowcipni i bogaci mężczyźni oraz modne ubrania. Kobieta jest bardzko skupiona na sobie i nie zauważa, że właściciel barczystych ramion i sympatycznej twarzy wysyła jej zatroskane spojrzenia. Marta w przypływie chwili wysyła do losu małą prośbę o zmianę. Los podejmuje to wyzwanie i spełnia jej życzenie. Jednak nie tego kobieta się spodziewała…
To naprawdę piękna, ale nie zaskakująca opowieść o samotności i poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Autorka bardzo ciekawie dobrała główne bohaterki i stworzyła interesujący kontrast. Co jednak łączy Martę i Kaję? Obie chcą mieć idealne święta Bożego Narodzenia. Podoba mi się, że akcja tej powieści toczy się w Krakowie, bo do tego miasta mam ogromny sentyment i lubię je odwiedzać. Bohaterki przechodzą wewnętrzną przemianę i zmienia się ich pogląd rzeczywistości, wszystko to za sprawą nieocenionej Marysi i Wojtka. Powieść jest obszerna, a fabuła toczy się na przestrzeni całego roku, więc możemy dokładnie prześledzić losy Marty i Kai. Zakończenie podobało mi się, ale nie było żadnego efektu WOW. Nie mniej polecam przeczytać książkę, bo bohaterki udowadniają nam, że zawsze jest odpowiedni moment, żeby podjąć działanie i zmienić coś w życiu na lepsze.

Poruszająca prośba głównej bohaterki skierowana do losu w wigilijny wieczór. Czy się spełnią jej pragnienia? Czy proza życia da szansę na odkrycie tego, co ważne? Czy teściowa przemówi w końcu ludzkim głosem?
Książka ukazuje moc przebaczenia. Siłę kobiet, które gdy grają w jednej drużynie, zawsze zwyciężają. Polecam.

Trzeba mieć odwagę zawalczyć o siebie a szczęście przyjdzie.

Trzeba mieć odwagę zawalczyć o siebie a szczęście przyjdzie.

Przeczytałam "stary" Podarunek i nie wiem czy ten dodatkowy rozdział coś wniósł do nowego wydania. Oceniam więc wcześniejsze wydanie.
Miała być 3, ale koniec powieści podniósł trochę moją ocenę. Oczywiście był happy end, ale nawet mi się spodobał.
Postać Marty w ogóle mi nie przypadła do gustu, szczerze mnie irytowała, nie dało jej się polubić. Miała być zdominowana przez teściową, mąż też nie taki jak trzeba, dzieci też nie spełniały jej oczekiwań, ale ja jakoś tego nie widziałam. Widziałam za to cały czas niezadowoloną Martę, robiącą problemy z niczego. Z kolei Kaja była ok, na pewno jej początkowe zachowanie było głupie i niedojrzałe, ale w końcu zrozumiała swoje błędy i chciała je naprawić.
Trudno mi powiedzieć czy polecam tą książkę, można przeczytać, ale jak się ją ominie, to też wielkiej szkody nie będzie. Taka do szybkiego przeczytania i zapomnienia.

Powieść o codziennych kłopotach, radościach, smutkach, mimo, że nie aż takie świąteczne to jednak warto wspomnieć o przepisach na świąteczne dania podanych na końcu książki. Bardzo mi się spodobała.

Dobrze się czytało.
Święta to czas cudów więc nawet odwieczne niesnaski między teściową a synową mogą zmienić się w cos pozytywnego, problemy małżeńskie, kłopoty z komunikacją z nastolatkami...wszystko to przy odrobinie świątecznej magii i dobrym radom życzliwych osób może się wyprostować. Niektórzy mogą nawet przekonać się co w życiu jest tak naprawdę ważne i o co trzeba się starać. Przyjemnej lektury

Dobrze się czytało.

Problemy, problemy i jeszcze raz problemy. Autorka porusza ważny i od
"wieków" niezmienny problem relacji synowa - teściowa. Każda
ma niby rację, ale przeważnie synowa jest na straconej pozycji. Jak
będzie tutaj? Czy Marta po wielu latach małżeństwa znajdzie w końcu
wspólny język z teściową? Jaka jest tutaj rola męża i dzieci?
Co przyniesie los, życzenie Marty?
Jaką rolę w tej miejscami rzeczywistej, ale jakże zagmatwanej historii
odegra sąsiadka teściowej? Czy jej rady od serca dotrą do serca i rozumu teściowej a także Marty?
Historia wpleciona w czas świąt. Jest tu szare życie, problemy ale i
nadzieja, uczucia ...
Czy magia świąt zadziała? Czy tego Marta chciała?
Oprócz Marty jedną z głównych ról gra tutaj Kaja, koleżanka z banku,
młoda dziewczyna, która "uwielbia" kredyty". Ciągle
pożycza pieniądze, żyje ponad stan. Do czasu... Co będzie musiała
stracić, żeby coś zyskać? Jaką rolę odegrają tutaj dwaj mężczyźni
pojawiający się w jej życiu? Którego wybierze? Czy taką osobę można
lubić, pokocha, uwierzyć w jej obietnice?
Czytajcie, zwróćcie uwagę na pewne słowa i może gdy
"dręczy" Was teściowa ... bądźcie dla niej mili, to ją
zmyli, ale czy zmieni? ... Może to tylko nadzieja, historia z książki
... Czy tak naprawdę można znaleźć wspólny język, gdy jedna strona
chce rządzić, mimo, że wg niej są to tylko rady?
Drugi wątek - długi, decyzje, czyli Kaja i jej codzienność. Czy tacy
ludzie mogą budzić zaufanie? Jak zakończy się jej pogmatwana sytuacja?
Czy magia świąt coś zmieni?
Sama opowieść wciąga, raz rani innym razem daje nadzieję. Po prostu
życie, więc jak chcecie poznać bliżej bohaterów i odkryć co się
kryje za tytułem książki, to zajrzyjcie do tego świata, który
stworzyła autorka a może też i samo życie ...

Problemy, problemy i jeszcze raz problemy. Autorka porusza ważny i od
"wieków" niezmienny problem relacji synowa - teściowa. Każda
ma niby rację, ale przeważnie synowa jest na straconej pozycji. Jak
będzie tutaj? Czy Marta po wielu latach małżeństwa znajdzie w końcu
wspólny język z teściową? Jaka jest tutaj rola męża i dzieci?
Co przyniesie los, życzenie Marty?
Jaką rolę...

Opowieść w sam raz na jesienne popołudnie - pełna ciepła i barwnych postaci. Wspaniale i przyjemnie się czyta. Dla mnie ta książka to rewelacja.

Fajna opowieść o losach kilka ludzi, z których każdy boryka się, z innymi problemami. Są to problemy znane każdemu z nas, na szczęście wszystkie do rozwiązania. Jeśli tylko da się szansę drugiemu człowiekowi, świat może znów stać się piękny. Polecam.