Pośród żółtych płatków róż

Okładka książki Pośród żółtych płatków róż Gabriela Gargaś Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Pośród żółtych płatków róż
Gabriela Gargaś Wydawnictwo: Feeria literatura piękna
Feeria
2015-01-14
2015-01-14
życie przyjaźń literatura polska
Inne

Czy to przyjaźń jest? Czy kochanie?

O kobietach i życiu nie pisze nikt tak jak pani Galeria, piękna książka a histerię tak zwykle, jednocześnie zachwycające. Polecam.

Przeczytałam za jednym razem . Bardzo ciekawa historia chodź niby prosta . Dużo ciekawych refleksji o rozmyślań o ludzkiej maturze, życiu ..

Przewidywalna, chaotyczna i miejscami naiwna, miejscami przysługa.

Przewidywalna, chaotyczna i miejscami naiwna, miejscami przysługa.

U schyłku XIX wieku, żółta róża kojarzona była ze zdradą i to właśnie o zdradzie i pożądaniu jest ta historia. Dwie kuzynki, Joanna i Zuzanna, które kiedyś były sobie bardzo bliskie, dziś są na innym etapie życia i ich drogi całkowicie się rozeszły. Zuzia jest zadeklarowaną singielką, ale posiada “friend with benefits”. Kochanek Zuzy, Robert, ma jedną poważną wadę, czyli żonę. Asia zajmuje wysokie stanowisko i w najbliższej przyszłości czeka na nią awans. Jej mąż, Michał, jest nauczycielem i zarabia bardzo mało w porównaniu do żony. Dla Asi jest to powód do wstydu i ciągłego narzekania na męża. Sfrustrowany mężczyzna szuka pocieszenia w ramionach swojej uczennicy, która sprytnie wykorzystuje okazję. Czy Wojtek porzuci żonę dla Agnieszki i spełni swoje marzenie o pełnej rodzinie? Czy Robert zostawi żonę i trójkę dzieci, aby rozpocząć nowe życie z Zuzą?

“Pośród żółtych płatków róż” to historia bardzo prawdziwa i życiowa. Historia z realistycznie wykreowanymi bohaterami, którym towarzyszymy w kolejnych zmaganiach z losem i którym bardzo kibicujemy. To historia od której nie można się oderwać i pewnie czeka Was nie jedna zarwana noc z tą książką. Zmusza ona do refleksji i jestem pewna, że długo będziecie o niej pamiętać. Ja mam ochotę przeczytać ją jeszcze raz, a nie zdarza mi się to często. Polecam!

Niniejszą książkę wybrałam po lekturze opinii zamieszczonych w portalu „lubimyczytac.pl”. Miała być lekka i przyjemna. Czy taka była? Nie do końca. Owszem, pochłaniałam ją, bo napisana jest bardzo przystępnym językiem, jednak porusza istotne kwestie naszego życia, tego głęboko ukrytego, emocjonalnego świata, do którego często nie wpuszczamy obcych, co czyni ją refleksyjną.
Natura ludzka jest niedoskonała i choćbyśmy się zarzekali, często nadajemy innym etykiety, oceniamy ich postępowanie bezrefleksyjnie, nie mając nawet ułamka wiedzy o tym, co dzieje się w ich życiu. Dlaczego o tym piszę? Z tego względu, że apelem o nieocenianie zaczyna się właśnie książka Gabrieli Gargaś. Jest to niezwykle głęboki apel we wstępie książki i myślę, że autorka zawarła w nim wszystko, co najważniejsze, dlatego odsyłam do tego miejsca wszystkich zainteresowanych.
Historia opisana w książce łączy życie trzech kobiet wywodzących się z jednej rodziny. Są to kobiety w różnym wieku, jednak mają wiele cech wspólnych. Wszystkie doświadczyły rozczarowania życiem uczuciowym, które wybrały świadomie lub pod wpływem emocji. Jak wiadomo, nie wszystko w życiu można racjonalnie wytłumaczyć i od ręki odłączyć serce, które powoduje, że tam, gdzie rozum bije na alarm, serce spowija mgłą pewne kwestie sprawiając, że żyjemy nadzieją.
Zuza i Asia to kuzynki. Każda z nich ma ustabilizowane na swój sposób życie zawodowe i emocjonalne.. Jednak, czy aby na pewno? Pierwsza z nich to singielka uwikłana w romans z żonatym mężczyzną, druga to mężatka - typ bizneswoman - związana z mężczyzną, który nie wpisuje się w model wyższych sfer biznesu. Niby wszystko w tych układankach wydaje się jasne i klarowne z punktu widzenia obserwatora, jednak obie kobiety będą musiały zmierzyć się z trudnymi sytuacjami. W całym tym bałaganie pojawi się dobroduszna ciotka, która okaże się ciekawą postacią…Jaki będzie finał losów głównych bohaterek? Na pewno nie bajkowy, jakby można było wnioskować..
Polecam tę książkę wszystkim tym, którzy do życia podchodzą zero-jedynkowo i według tego szablonu oceniają innych ludzi i ich poczynania, podjęte decyzje. Autorka pokazuje, że życie jest zupełnie inne, nie tak proste jak schemat zero-jeden. Postaci opisane w książce doskonale to ilustrują, a żadna z decyzji podjętych w konkretnych okolicznościach nie jest łatwa, choć może za taką uchodzić… Polecam!

" - Przetrwasz. Pewnego dnia wstaniesz i powiesz, że jednak da się żyć.
- A jeśli będzie bardzo źle?
- Wtedy do mnie zadzwonisz."

" - Przetrwasz. Pewnego dnia wstaniesz i powiesz, że jednak da się żyć.
- A jeśli będzie bardzo źle?
- Wtedy do mnie zadzwonisz."

Ciekawa książka pokazująca jak bardzo przewrotne jest życie. Czasem podejmujemy decyzje które nieodwracalnie zmieniają przyszłość. Podobała mi się postać cioci Zosi. Polecam, zresztą jak wszystkie książki p. Gargas

Niestety, jak dla mnie kompletna porażka. Nurt literatury kobiecej. Chociaż co to znaczy kobieca czy męska? Literatura wg mnie dzieli się na dobrą lub złą. A tu... Przewidywalność zachowań, niedojrzałość emocjonalna bohaterów, płytkość. Książka skupiona tylko i wyłącznie na relacjach damsko-męskich, dlatego nudna. Dygoty serca i omdlewanie. Jednak znalazłam tu parę zdań świadczących o tym, że autorka zna życie. Szkoda, że ta mądrość ubrana w tak słabą treść i formę.

Historia pisana przez życie. To powieść o miłości i zdradzie. Po mimo trudnego tematu czyta się szybko i łatwo. Wciąga, wzrusza, choć momentami (jak na męskie oko) trochę przesłodzone „on zdradził, ale to może moja wina ”, „mimo wszystko i tak kocham” itp. Itd. Ogólne polecam, dobra na wakacje lub weekend.

Książka poruszająca wiele problemów życia codziennego, jednak mimo wielowątkowej fabuły mnie aż tak bardzo nie porwała. Choć nie przeczę, że warto przeczytać i pomyśleć nad swoim życiem oraz obecnym związkiem.