Królestwo pychy

Trzecia część cyklu o Krzysztofie Arciszewskim także trzyma bardzo wysoki poziom, książka jest napisana rewelacyjnym stylem, wciąga niebywale. Przy tym jest bardzo mądra, życiowa. Wielkie brawa dla nieżyjącego już pisarza. Szkoda aby jego dzieła popadły w zapomnienie.

Mistrzostwo, arcydzieło? Raczej nie. Strata czasu? Tak - kolejna powieść, która pretenduje do miana historycznej, ale z historią nie ma wiele wspólnego. Trąci również PRL-owską propagandą o złych panach i dobrych ludziach niższych stanów (ostatecznie książka z 1955 r.)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Królestwo pychy" kolejny tom opowieści o Krzysztofie Arciszewskim. Bardzo dobra książka, ukazuje prawdziwe oblicze naszej szlachty, tchórzliwe oblicze. Aż przykro czytać o zachowaniu się magnaterii i szlachty w obliczu wroga.
Prywata i wzbogacenie się ponad wszystko, nawet kosztem narażenia ojczyzny. Natomiast pozytywnie są przedstawieni nasi królowie, Władysław IV i Jan Kazimierz. No i główny bohater - bardzo pozytywna postać. Szlachcic, żołnierz walczący bezinteresownie, dla dobra ojczyzny. Dbający o własnych żołnierzy. Szkoda, że takich ludzi było i jest tak mało.
Bardzo, bardzo polecam całą trylogię.

Warto poczytać o dziejach dawnej Rzeczypospolitej w dobie magnackiej oligarchii. Mistrzostwo

• Powieść historyczna
  • Rzplita
  • Historyczna
  • Perły z lamusa

Dodaj cytat z książki Królestwo pychy