historyczna
adamats

Pierwszy tom trylogii historycznej o Krzysztofie Arciszewskim, arianinie i żołnierzu, który musiał uciekać z kraju jak banita, by na obcej ziemi walczyć o sławę, tytuły i - prawo powrotu do ojczyzny.

źródło opisu: Wydawnictwo Państwowy Instytut Wydawniczy, 1980

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jolka | 2016-06-28
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 2014 rok

Krzysztof Arciszewski jako postać literacka nie jest tak dobrze znany jak Wołodyjowski i Zagłoba, a jako postać historyczna nawet nie uwzględniany w podręcznikach akademickich, ale trylogia Michała Rusinka to powieść bardzo wysokich lotów. Szacunek dla autora dla bardzo wierny obraz dawnej Rzeczypospolitej szlacheckiej. Rozkosz dla wielbicieli historii i przygód osadzonych w dawnych epokach.

AnnaDe | 2018-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2018

Książka "Wiosna admirała" opisuje losy Krzysztofa Arciszewskiego. Ale jednocześnie ukazuje nam czasy historyczne, w których toczyło się jego życie.
A były to czasy pełne konfliktów, nie tylko z wrogiem zewnętrznym, ale i wewnątrz kraju. Magnateria i szlachta myśląca tylko o własnych osobistych
korzyściach, chce je zdobyć nie myśląc o losach ojczyzny. Za wszelką cenę nie chcą dopuścić do sytuacji, aby chłopi walczyli za ojczyznę, mimo że
każdy człowiek przydałby się do odparcia wroga. Szlachta chłopów traktuje na równi z bydłem. Można by było przychylniejszym okiem spojrzeć na hetmana polnego Krzysztofa Radziwiłła, który bohatersko broni granic przed Szwedami. Ale niestety on ma w tym też interes osobisty, jego ziemie są bezpośrednio zagrożone. Potem poznajemy jego jeszcze gorsze oblicze, gdy król go nie docenił, rozważa wystąpienie przeciwko władcy. Pisarz ukazuje nam także postać ówczesnego króla, Zygmunta III Wazę. Jest on przedstawiony nie za bardzo korzystnie. Ulega wpływom...

roberto29 | 2018-07-11
Przeczytana: 15 lipca 2018