literatura faktu
joly_fh

I kobiety, i mężczyźni potrzebują dziś wsparcia w zrozumieniu dziwnego świata, w którym żyją. Świata, który powoli przestaje być poligonem rywalizacji – w pracy, przestrzeni publicznej, domu – a staje się polem współpracy. W takim świecie liczy się kreatywność, zrozumienie i akceptacja, które płyną ze wspólnej energii mężczyzn i kobiet. Nie marnujmy więc tej energii. Wyzwólmy ją w sobie! Ta...

Ta książka ma wspomagać kobiety (a przez to i mężczyzn) w życiu – i tym codziennym, zwykłym, i tym na świeczniku. Ma Cię wspierać, gdy podejmujesz trudne decyzje – np. czy postawić na karierę, czy zostać w domu z trójką dzieci. Bez względu na wybór, którego dokonasz, jej rolą będzie pomóc Ci, byś nie dała się zepchnąć do narożnika.

Genialne rozmowy o życiu, energii kobiet, wyzwaniach, wzlotach i upadkach... Ewa Błaszczyk, Małgorzata Braunek, Maria Czubaszek, Krystyna Janda, Kayah, Aneta Kręglicka, Monika Pyrek i inne.

źródło opisu: Agora, 2014

źródło okładki: www.kulturalnysklep.pl

kryptonite | 2018-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2018

Być kobietą w dzisiejszych czasach wcale nie jest takie proste.
Niektóre wywiady w 'Energii kobiet' są przesiąknięte konkretną ideologią, aż rzuca się to wszystko w oczy. Inne teksty, te pełne autentyczności, miło się je czyta, ponieważ rozmówczynie są zwyczajnie sobą. I za te rozmowy daję ocenę bardzo dobrą - to połowa całego zbioru, ale mi wystarczy. Nawet tyle potrafi dać jakąś motywację, skłonić do myślenia czy porządnie zdziwić, a nawet zszokować.

Wojciech Gołębiewski | 2015-07-25
Przeczytana: 24 lipca 2015

Tytułowa „energia” ma pomóc kobietom pokonać dominację mężczyzn. Tylko, że całe zło tkwi już w tak stawianym problemie, bo same kobiety stawiają się w pozycji pokrzywdzonych, upokorzonych czy niedowartościowanych. A więc już na starcie są w tyle. Tak nie można, bo w ogóle skupianie się na płci, do niczego konstruktywnego nie prowadzi, ponadto wiele kobiet, a w tym 12 przedstawionych w książce interlokutorek, przewyższa energią i osiągnięciami większość „Adamów” .
I „silne” kobiety porad „cioci Zosi” (bo tym jest ta książka) nie potrzebują, a „słabe”, i tak z nich nie skorzystają, póki w polskim ciemnogrodzie będzie narzucany konserwatywny model rodziny, zmuszający kobietę do słuchania męża, jeśli nawet jest bezrobotnym, pijanym menelem, a w nim podtrzymywana "godność", nie pozwalająca na np pozmywanie naczyń.
Mimo to, książka jest bardzo wartościowa, gdyż ...

Nietoperz | 2018-08-15

Jest to książka - wywiad, a właściwie 12 wywiadów z kobietami, które odnalazły swoją drogę życia, są szczęśliwe i spełnione. Kobiety ze świata biznesu, sztuki, muzyki czy sportu. Są to między innymi Kayah, z którą rozmowa najbardziej przypadła mi do gustu, Krystyna Janda, Ewa Błaszczyk, Maria Czubaszek, Małgorzata Braunem, Monika Pyrek, Aneta Kręglicka, Joanna Klimas, Magdalena Durlik, Olga Kozierowska, siostra Małgorzata Chmielewska, Iwona Georgijew. No i z rozpędu wymieniłam wszystkie bohaterki...;) Każda z nich dzieli się własnym sposobem na życie, motywacjami, zasadami, jakimi się kieruje, jak również tym, jak odbiera współczesną rzeczywistość naszego kraju. Choć wyciągnęłam z tej lektury co nieco, uważam, że nie jest to książka dla mnie.

Pełną treść recenzji znajdziecie tutaj:

Anna-mojeksiążki | 2014-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2014

"Energia kobiet" to książka szczególna, wywiad-rzeka z niezwykłymi kobietami. Kobietami silnymi i niezależnymi, które chętnie i otwarcie mówią o rzeczach przyjemnych, ale i trudnych. To bardzo osobiste wyznania, które pozwalają nam jeszcze lepiej je poznać, zrozumieć i podziwiać.

Grażyna Borkowska, Agnieszka Kublik i Monika Chodyra przeprowadziły wywiady z 12 osobowościami, z mega ciekawymi kobietami, zupełnie różnymi. Znajdziecie tutaj rozmowy z Małgorzatą Braunek, Iwoną Georgijew, Moniką Pyrek, Ewą Błaszczyk, Anetą Kręglicką, siostrą Małgorzatą Chmielewską, Kayah, Joanną Klimas, Olgą Kozierowską, Krystyną Jandą, czy Marią Czubaszek. Po nazwiskach widać szeroki przekrój osobowości, zawodów i postaw. To mocne, niezależne kobiety, które szczerze i otwarcie rozmawiały z autorkami. Ich wyznania są bardzo intymne, prywatne, poznajemy je z zupełnie innej strony. Czytałam z zaciekawieniem i wielką przyjemnością. Dowiedziałam się mnóstwo ciekawych rzeczy o nich. Bardzo ucieszył mnie...

Zuzanna | 2015-01-10
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Lubię ten typ książek. Dają one siły do zmagania z codziennością....

sharifa | 2016-09-29
Przeczytana: 29 września 2016

Kobiety mają moc bla bla bla. Problemem tej książki jest to, że wcale tego nie przekazuje. Niektóre rozmowy są ciekawe, ale część pań nadal jednak goni za narcystycznym spełnieniem i rywalizacją z mężczyznami. Źle się to czyta w tym kontekście - bo niby energia kobiet czyli ta fascynująca pierwotna dzikość, siła serca itd., ale wszystko nadal pozostaje na męskich warunkach. Zabrakło mi świeżości. Do tego ogólnie rzecz biorąc książka jest o niczym, a krótkie notki opisujące każdą rozmówczynię często nie streszczają tematu poruszonego w rozmowie. Przeczytałam całą, ale to chyba był błąd, bo książkę zamyka wywiad z mizoginistyczną Marią Czubaszek, która szczyci się tym, że leczy męża z alkoholizmu, co tylko potęguje mój niesmak. Strata czasu.

Iwona | 2015-05-01
Przeczytana: 01 maja 2015

Po przeczytaniu wywiadów inaczej spojrzałam na te bardzo dobrze znane kobiety, które zgodziły się być częścią książki. Odsłaniają swoje myśli, światopogląd, często przykre wspomnienia, trudności życia. Z ich słów bije mądrość życiowa, przyznają się do wątpliwości i słabości, mówią o wielkich wyborach i zmianach jakie nastąpiły dzięki nim, a także o swojej sile, walce o pewność siebie i odnalezieniu harmonii. Polecam bo warto! :) a czyta się bardzo szybko.

Kinga | 2015-06-16
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 15 czerwca 2015

Szybko i przyjemnie się czyta, ale przy tym jest to bardzo inspirująca książka. Wzrusza, daje kopa, pozwala uwierzyć w siebie. Warto do niej sięgać w chwilach zwątpienia. Do mnie najbardziej trafiła Olga Kozierowska - wywiad z nią był dla mnie najlepszy.

superheroina | 2015-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2015

„To nie jest książka tylko do czytania. Traktujcie ją jak zachętę, jak zapalnik, jak potwierdzenie, że można budować własne życie na własnych zasadach” - takie słowa czytamy we wstępie (właściwie na sam koniec wstępu, ale cichutko!) książki, której tytuł jest jednocześnie tytułem tego wpisu. I jak mogę Was lepiej zachęcić do jej przeczytania niż z całą mocą potwierdzając te słowa? Tak, tak, ta książka to naprawdę zapalnik!

„Energia kobiet” to seria dwunastu wywiadów z, tak jak już na wstępie zapowiedziałam, bardzo inspirującymi (no i super inteligentnymi, rzecz jasna!) kobietami. Kobietami, które pokazują, że chcieć to móc, właściwie w każdej dziedzinie życia, czy to chodzi o biznes czy też o... godzenie się ze śmiercią. I właśnie w tych wielu kontekstach pokazane jest, jak pracować nad sobą, nad swoim wnętrzem, nad swoimi planami, ale też jak przyjąć to, na co wpływu nie mamy.

Dobra, dobra, ja tu tak ogólnie, a Wy pewnie zastawiacie się, kto tu się w tej tak przeze mnie...

chemicalemon | 2018-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2018

Hm... Lektura tej książki była lekka, szybka i przyjemna, jednak nie znalazłam w niej nic, co by mnie specjalnie wzbogaciło czy zmotywowało. Przeczytać, przemyśleć, zapomnieć, ruszyć dalej z własnym życiem.