Sceny z życia rosyjskich milionerów

Tłumaczenie: Natalia Stochalska
Seria: Z bliska
Wydawnictwo: Poradnia K
aleksnadra

Witajcie w świecie, w którym jada się kawior na śniadanie, ośmiolatki noszą futra od Diora, na weekend lata prywatnym samolotem do Monako, lekcje golfa pobiera na pełnym morzu, a do wyświęcania paryskiego apartamentu sprowadza się popa z Rosji. To żaden luksus – to codzienność Rublowki, moskiewskiej dzielnicy miliarderów. Autorka ponad rok pracowała dla rosyjskiego oligarchy, ucząc dwoje...

To żaden luksus – to codzienność Rublowki, moskiewskiej dzielnicy miliarderów.

Autorka ponad rok pracowała dla rosyjskiego oligarchy, ucząc dwoje dzieci języka francuskiego, manier i etykiety. W ironicznie i błyskotliwie napisanej książce pokazuje nam ten fascynujący, a czasem mimowolnie komiczny świat od podszewki.

Czym jest luksus? Przyjemnością, rutyną, a gdy jest się świeżo wzbogaconym miliarderem – wręcz obowiązkiem. Marie Freyssac w książce, która jest bardziej esejem socjologicznym niż dziełem literackim, scenka po scence ukazuje nam świat , który zarówno budzi sprzeciw, jak i fascynuje. A gdy opuszcza dzielnicę nuworyszy Rublowkę pokazuje też inne jego oblicze – świat moskiewskiej ulicy, z handlującymi nielegalnie starowinkami i różnej maści amatorami wódki – tej powszechnej tam broni masowego rażenia.

źródło opisu: http://poradniak.pl/index.php/oferta/119-sceny-z-z...(?)

źródło okładki: http://poradniak.pl/index.php/oferta/119-sceny-z-z...»

annaroza | 2016-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

Sięgnęłam po książkę, bo miałam ochotę przeczytać coś lekkiego. I nawet się nie zawiodłam. Lektura jest lekka, łatwa i przyjemna, a przy tym jakaś płytka, płaska i po prostu nudna. Zbiór opowieści lub raczej felietoników o Rosji oglądanej z perspektywy francuskiej niani. O oligarchach, czy rosyjskich milionerach niewiele a jeśli już to w dobrym tonie. Jeśli nawet autorka zdobywa się na jakąś krytykę lub wytykanie wad Nowych Ruskich, zawsze podkreśla, że jej pracodawcy byli wyjątkowi i ich to nie dotyczy. W dodatku wszystkie opisane fakty i spostrzeżenia są powszechnie znane. Dodatkowa gwiazdka za sympatyczną okładkę. To głównie ona skłoniła mnie do zakupu tej książki. Może jeszcze chwytliwy tytuł...

zuszka | 2015-03-28
Na półkach: Przeczytane, Rosja
Przeczytana: marzec 2015

Wielkie rozczarowanie. Przede wszystkim kiepski sty, który sprawia, że książka jest nijaka. Bardzo płytko i powierzchownie potraktowany temat, bez choćby najmniejszej próby analizy opisywanych zagadnień. Nie wnosi absolutnie nic nowego ani odkrywczego, nie bawi, nie skłania do refleksji. Nic. Żadnych emocji, poza momentami irytacji (np. tłumaczenie czytelnikowi czym jest i do czego służy kogut na dachu samochodu policyjnego lub ambulansu).
Razi mnie brak obiektywizmu autorki (profesjonalna dziennikarka!), a także brak jakichkolwiek wniosków czy przemyśleń. Dziennikarka niespodziewanie szybko dostała wielką szansę od losu na nietuzinkowe przeżycie. Szkoda, że nie potrafiła tego w pełni wykorzystać.
Po profesjonalnej dziennikarce spodziewałam się wyższego poziomu - dostałam do przeczytania „moje wspomnienia z bycia au pair” nastolatki, dopiero zaczynającej poznawać życie.
Zainteresowanym tematem odradzam tę pozycje - strata czasu. Zdecydowanie lepsza, traktująca o rosyjskich...

Jadwiga | 2019-03-30

Zafundowałam sobie przeżycie totalnego kontrastu.Po audiobooku z Św.Franciszkiem w roli głównej ,życie moskiewskich oligarchów.
Lektorka wyśmienicie czyta.Warto było posłuchać.Poznając Biedaczynę z Asyżu;jego naukę o ubóstwie i duchowej szczęśliwości ten pusty świat bogaczy marnie wygląda.Żal mi ich się zrobiło!Nie ma czego zazdrościć.

Olga | 2014-12-04

Książka Marie Freyssac "Sceny z życia rosyjskich milionerów" to pozycja, która zapowiadała się naprawdę obiecująco. Zachęcał pierwszy rozdział, okładkowa recenzja i temat, który sam w sobie brzmi abstrakcyjnie i bardzo intrygująco.

Autorka opisuje w książce świat dostępny dla bogatych rosyjskich oligarchów. Opowiada o tym, że gdy spodoba im się pewien hotel w urokliwym miejscu, są w stanie wykupić piętro, by je urządzić po swojemu i do niego częściej wracać, opowiada o wymogach, jakie mają wobec swojego personelu, o rautach, na których bywają i o towarzystwie, w jakie próbują się wkupić. To książka pełna płytkiej wiedzy, ale nie można jej zarzucić, że nie jest barwną i pełną skrajności historią. Życie majętnych person w zestawieniu z codziennością, z którą autorka spotyka się na ulicy i w metrze bywa bardzo surrealistyczne.

Problem pojawił się w momencie, gdy przyszedł czas na zagłębienie się w treści. Autorka, choć ostrzegała, że to jest wyłącznie jej obserwacja, że książka nie...

aleksnadra | 2014-08-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 30 sierpnia 2014

Marie Freyssac jest młodą, francuską dziennikarką. Jej marzeniem była podróż do Rosji i doświadczenie życia w kraju ogromnego rozłamu pomiędzy warstwami społecznymi- bogatymi a biednymi, różnic kulturowych, słowiańskiej fantazji. Przypadek sprawił, że miała okazję spełnić swoje pragnienie. Wyrusza do Rosji w roli guwernantki, niani, nauczycielki języka francuskiego czteroletniego Aloszy oraz siedmioletniej Lizy, dzieci współczesnych rosyjskich nuworyszy, oligarchów. Swoje spostrzeżenia zawiera w książce "Sceny z życia rosyjskich milionerów".

Autorka sama mówi: "Nie staram się być obiektywna ani dokładnie przedstawiać życia rosyjskich oligarchów. Opisuję po prostu sytuacje, jakie przeżyłam w niesamowitym świecie miliarderów oraz codzienne życie zwykłych mieszkańców Moskwy".

Kim są jej pracodawcy? To rodzina Sokołow, około pięćdziesięcioletni Artiom, przedsiębiorca i trzydziestoletnia Nastia, która jest ozdobą męża i organizatorką życia rodzinnego. Jakie ma obowiązki? Trzy dni w...

Chiara | 2015-05-06
Przeczytana: 06 maja 2015

Zainteresowana tematem bogaczy w Rosji, z ciekawością sięgnęłam po książkę Marie Freyssac.
W publikacji ukazane zostało życie rosyjskich milionerów, ich zachowanie, mentalność oraz spojrzenie na zwykłe codzienne sprawy. Dużo miejsca autorka poświęciła również na opisywanie sposobu wychowywania dzieci przez oligarchów.
Pani Freyssac oprócz opisywania bogatych Rosjan, przygląda się tym także zwykłym, a czasem nawet biednym ludziom.
Przyznam, że większość informacji o Rosjanach zawartych w książce nie było dla mnie nowością, gdyż obejrzałam wiele reportaży o Rosji.
Niestety język, jakim napisana jest książka był dla mnie bardzo ciężki do czytania. Dość opornie autorka przedstawiała różne fakty, zdarzenia i w sposób wręcz zniechęcający. Dlatego długo męczyłam się z tą bardzo krótką, bo posiadającą mniej niż 200 stron książką. Ale na tyle jestem zainteresowana tematem, ze postanowiłam przez nią przebrnąć. Kilka faktów było dla mnie nieznanych, więc mimo wszystko cieszę się, ze ją...

Greg Blackbird | 2018-06-13

Dzięki tej książce już wiem jakbym się zachowywał jakbym był bogaty - trochę szału ale nie aż tyle żeby jakoś podpalać cygara studolarówkami czego chyba oczekiwałem. A sama autorka napisała tą książkę tak asekuracyjnie i pochlebnie względem byłych pracodawców (wdzięczność, chęć powrotu, strach) że odebrała jej jakikolwiek smaczek. Niekoniecznie.

Justyna | 2017-08-10
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 09 sierpnia 2017

Ciekawa pozycja. Oparta na faktach historia Francuski, która zgłosiła się na stanowisko guwernantki dzieci bogatego rosyjskiego oligarchy. Młoda dziewczyna wchodzi w świat opływający dobrobytem, na salony ociekające złotem i wykwintem, ale też w świat rozpieszczonej Lizy i Aloszy, dla których życie na tak wysokim poziomie jest czymś tak normalnym jak oddychanie.

inkaa2000 | 2016-09-26
Przeczytana: 26 września 2016

Nie pomyliłam się, książkę napisała francuska guwernantka, która pracowała u rosyjskiej rodziny miliarderów. Weszła w świat niedostępny dla zwykłych ,,śmiertelników": kawior o wartości 1000 euro, prezenty dla dzieci tylko firmowe i to za odpowiednią cenę, prywatne apartamenty w Paryżu, Monako itd. Cóż, chociaż poczytać można :)

-O_O- | 2015-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Napisane lekkim piórem wspomnienia, czyta się jak niezobowiązujące, żartobliwe felietony. Niby sama prawda, ale pełno w tym groteski, gdyż wciąż narzuca się pytanie: a po cholerę im to wszystko?