Nie wierz w człowieka

Wydawnictwo: Miasto Książek
DudiQ

„Nie wierz w człowieka” to zbiór opowiadań, które ukazują ciemniejszą stronę ludzkiej natury. Wszystkie instynkty, które czają się gdzieś pod skórą, czekając tylko na odpowiednią okazję, by wypłynąć, dochodzą w nich do głosu. Opowiadania łączą się ze sobą, tworząc jeden spójny obraz ludzkiej podłości, wyrachowania i słabości. Czasem cyniczne, czasem zaskakujące, niejednokrotnie brutalne,...

Opowiadania łączą się ze sobą, tworząc jeden spójny obraz ludzkiej podłości, wyrachowania i słabości. Czasem cyniczne, czasem zaskakujące, niejednokrotnie brutalne, pokazują człowieka raz jako oprawcę, innym razem jako ofiarę. Trzymają czytelnika w niepewności, jednocześnie wzbudzając w nim niezdrową fascynację, która będzie kazała mu przewracać kolejne strony.

źródło opisu: http://miastoksiazek.com

źródło okładki: http://miastoksiazek.com

Wonderlandofbooks | 2014-11-24
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 23 listopada 2014

Ilekroć oglądamy w wiadomościach, o morderstwach, gwałtach czy uprowadzeniach, jesteśmy pewni, że nas to nie spotka. Kilka dni temu podzielałabym ten punkt widzenia. Po przeczytaniu ,,Nie wierz w człowieka" moja opinia zmieniła się diametralnie.

Jak wiecie nie przepadam za opowiadaniami, ale po tym zbiorze, zmieniam zdanie. Tak tak, nie przesłyszeliście się. Czasem nawet ja mogę się mylić. Choć nie często to się zdarza. :)

,,Nie wierz w człowieka" jest zbiorem 18 opowiadań kryminalnych. Mówią o ciemnej stronie ludzkiej natury, która mieszka w każdym z nas.
Postacie są osobami na pierwszy rzut oka zwyczajnymi, ale po głębszym poznaniu opowieści okazuje się, że popełniły jakąś zbrodnię lub stały się jej ofiarą. W każdym opowiadaniu bohater zrzucał maskę i pokazywał swoje prawdziwe oblicze.

,,W końcu wyciągnął rękę i sięgnął po serce. Było jeszcze ciepłe, jego dłonie ociekały krwią. Aaron uśmiechnął się nieznacznie, bo wreszcie znalazło się w dobrych rękach. "*

Nie myślcie...

Kamil | 2014-10-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 października 2014

Nie każdy lubi sięgać po opowiadania. Krótka forma, a co za tym idzie różne ograniczenia - w liczbie wątków, bohaterów, długości, wielu czytelników odstrasza. Między innymi mnie. Jednak, na dni, kiedy ma się wrażenie, że doba jest ewidentnie za krótka, a obowiązków zdecydowanie za dużo, opowiadania są idealnym rozwiązaniem.

Iga Wiśniewska, urodzona w 1994 roku w Kielcach, jest miłośniczką kultury rosyjskiej. Debiutowała w 2013 roku książką "Nocny motyl". Na swoim koncie ma także zbiór opowiadań "Żyli długo i nieszczęśliwie" oraz powieść "Pięć minut".

"Nie wierz w człowieka" to zbiór osiemnastu krótkich opowiadań, traktujących o mrocznej stronie człowieka. W utworach poznajemy między innymi Billa Margera, który zamordował córeczkę swojego przyjaciela, Aarona, zakochanego, bez wzajemności, w Lydii, którą ostatecznie brutalnie zabija, sprzątacza ulic, Henry'ego, który wysyła paczkę z ładunkiem wybuchowym mordercy swojej żony oraz Alainę Birkin, mającą na sumieniu swojego męża,...

Lustro Rzeczywistości | 2014-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2014

zbiór opowiadać dla odpornych, uświadamiają i robią wrażenie.

Daria Szafran | 2014-09-28

Autorka z opisem trafiła w dziesiątkę. Czułam niezdrową fascynację, czytając tę książkę.

Autorka przedstawia serię opowiadań, które pokazują człowieka w jak najgorszym świetle. "Człowiek człowiekowi wilkiem". Wiersz Edwarda Stachury doskonale oddaje treść tego zbioru opowiadań. Przedstawionych ludzi łączy w większości jedna cecha, którą jest niezadowolenie z życia. Bohaterami, których zdominuje zło, są w większości życiowe ofiary, rozdrażnieni i rozczarowani sobą. Ta rozpacz wewnętrzna przeradza się w zewnętrzną agresję, w wyniku której cierpią niewinni, ale tylko z pozoru.

Opowiadania są pełne brutalności, skrzywień, dewiacyjnych zachowań. Czy naprawdę tak wygląda nasze społeczeństwo? Jeszcze kilkanaście lat temu to byłoby nie do pomyślenia, nazwalibyśmy taki zabieg w literaturze hiperbolizacją, wyolbrzymieniem. Jednak to nie oznacza, że takich sytuacji nie było, nie były po prostu nagłaśniane. W naszych czasach, to "normalka". Zwrócenie uwagi na to nieme przyzwolenie dla...

Alajla | 2015-10-05

Opowiadania, które wciskają w fotel. Po prezczytaniu ich nie mogłam złapać tchu a moje zdanie na temat ludzi diametralnie się zmieniło. Już nie zaufam wszystkim napotkanym osobom. Ludzie potrafią być źli i tacy właśnie są.

Julia | 2018-02-23
Iwisia | 2017-09-17