Czarna Ikona, t.2

Wydawnictwo: Fabryka Słów
978-83-60505-78-6

Między dobrem a złem – jest człowiek. Tylko czy odnajdzie siebie? Gdy Kalikst Belzebub wyruszał do Kapadocji skraść Czarną Ikonę, był niefrasobliwym młodym człowiekiem. Teraz opuszcza klasztor wyznawcy Satanaela niczym bezwolna maszyna, żywe narzędzie w rękach Czarnego Mnicha. Ma jedno zadanie – zabić basileusa Romana Diogenesa. Ma też jedynego przyjaciela, pomocnika i strażnika zarazem –...

Między dobrem a złem – jest człowiek. Tylko czy odnajdzie siebie?

Gdy Kalikst Belzebub wyruszał do Kapadocji skraść Czarną Ikonę, był niefrasobliwym młodym człowiekiem. Teraz opuszcza klasztor wyznawcy Satanaela niczym bezwolna maszyna, żywe narzędzie w rękach Czarnego Mnicha. Ma jedno zadanie – zabić basileusa Romana Diogenesa. Ma też jedynego przyjaciela, pomocnika i strażnika zarazem – demoniczną dwugłową bestię. Kalikst nie wie jednak, że wszystkie poczynania heretyka z Kapadocji śledził ktoś trzeci... Tylko on potrafi ocalić tę część duszy Belzebuba, którą demoniczny apostata uznał za słabą, nazbyt ludzką.

Historia alternatywna Bizancjum Mieszka Zagańczyka jest niczym średniowieczna kronika – bitwy i władcy nadają kształt dziejom, ale ich rzeczywistym twórcą jest odwieczna walka dobra i zła, miłości i nienawiści. Która część człowieczeństwa zmieni losy cesarstwa? O tym mówi II tom „Czarnej Ikony”.

źródło opisu: www.fabryka.pl

źródło okładki: www.fabryka.pl

Krzysztof Baliński | 2011-10-02
Na półkach: Przeczytane, Kcnk
Przeczytana: 02 października 2011

W tej książce mamy rozgrywkę bardzo ciekawą. Siły anielskie i diabelskie usiadły do szachownicy i postanowiły rozegrać partyjkę szachów. Ten kto ją wygra, czyli zamatuje króla, będzie decydował o losach świata. A więc stawka tej zabawy jest niebagatelna i niezwykle wysoka!

Zło reprezentuje tutaj demoniczny czarny mnich, a dobro eremita - pustelnik, były mnich z tego samego zakonu co czarny mnich. Pozostali zakonnicy tajemniczego zakonu heretyków Bogomiłów zakonu zostali zamordowani, eremita zdołał przeżyć i nawiać. Postanowił stanąć do walki w imię dobrej sprawy, żeby zapobiec rządom antychrysta na świecie.

Zabawa się zaczyna!

Mamy tutaj całkiem niezłą łamigłówkę logiczną jak w dobrej partii szachów, które same w sobie są metaforą wojny. W partii szachów potrzebny jest spryt i logiczna kombinatoryka, trzeba dumać jak dorwać przeciwnika, mimo faktu, że ten jest mocniejszy czasem. I tutaj też tak jest, co z tego, że piekielne demony są tak silne, że wydaje się, że dobro nie...

Kaga | 2014-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Nielogiczna, przeskakująca z fragmentu na fragment książka, która jest jeszcze gorsza od poprzedniej. Zrażona jestem do autora bardzo. Nawet bardzo niż bardziej. I raczej nie sięgnę po jego kolejne pozycje, ponieważ, po raz kolejny - utwierdzam się w przekonaniu, że pewne osoby pisać nie powinny. Bardzo nie powinny o ile w ogóle.
Nie okłamujmy się - pozycja jest słaba, płaska, bezbarwna i bardzo naciągana. Naiwna, mało spójna. Czego chcieć więcej na taki upadek?

PtrK | 2011-08-16
Przeczytana: 15 sierpnia 2011

Jak dla mnie świetna książka. Szkoda, że to ostatnia z przygód o Kalikście Belzebubie i jego kompanach.

MissMi | 2015-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2015

Zaczęło się sypać pod koniec pierwszego tomu i tak już zostało. Kimże ja jestem, że mówić o zmarnowanym potencjale, ale tak właśnie odbieram historię Kaliksta złodziejaszka. Miałam nadzieję, że będzie to nie tylko lekkie fantasy, ale też lekka, przyjemna złodziejska powieść akcji. Akcja była, owszem - zbyt wolna lub zdecydowanie za szybka. Na nerwy działały mi przekleństwa złodziejaszków pisane kursywą, a także obrzydliwe obrzydlistwa, które nie tylko nie przerażały i już nawet przestały obrzydzać, a zwyczajnie nudziły i zniesmaczały. Czytało się łatwo i to chyba jedyna zaleta drugiego tomu tej powiastki. Więcej mi się pisać nie chce dlaczego tak - po prostu słaba, nie sięgnę po kolejne powieści tego autora. "Sorry" Mieszek ;/

Gwyn | 2010-10-02
Przeczytana: 2010 rok

Pod koniec pierwszego tomu i przez pierwszą połowę drugiego autor jakby stracił rozpęd i powieść się trochę rozwlekła, ale przy finale znów się rozkręcił - szkoda, że tak późno, i że wszystko dzieje się dopiero na ostatnich 50 stronach. Zakończenie też było dobre, choć zabrakło jakiegoś mocniejszego "przytupu".

Ogólnie na plus. Książka jest nieco za długa, ale nie nudzi. Niestety, widać częsty ostatnio mankament wydawców - chyba chcieli zrobić na czytelniku wrażenie objętością, przez co mamy kilkaset stron powieści (x2 tomy), ale zadrukowane dużą czcionką. I po co tak nieekonomicznie, ja się pytam?

Mortal_One | 2012-01-08

Intryga z pierwszej części jeszcze bardziej się rozwija, tak jak narastają problemy Kaliksta Belzebuba, który, choć wydostał się na wolność, dopiero teraz stał się prawdziwym niewolnikiem - głównie za sprawą demona Purrhosa, jego towarzysza, a zarazem strażnika. Teraz nasz bohater został wplątany w wielką politykę, w której stał się liczącym (i niechcianym) pionkiem, a także, choć może być tego nieświadom, w odwieczną walkę dwóch antonimów. Jedna z lepszych pozycji polskiej fantastyki.

tymeras | 2011-08-09

Trochę słabsza od tomu I. Mniej akcji, rozkręca się dopiero pod koniec przez co momentami może trochę nużyć. Byłaby lepsza, gdyby ją o ładnych kilka stron skrócić. Jakby brać pod uwagę tylko te fragmenty, w których dzieje się konkretna akcja - dobre zakończenie całkiem fajnej historii.

Kamila | 2013-07-08
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 07 lipca 2013

Lepsza od poprzedniej części, aczkolwiek szału nie ma. Często naiwna, mało spójna. Przeciętna.

Zireael81 | 2016-10-31
Przeczytana: 02 listopada 2016